زادآوری ۲۰ هزار جوجه پرنده در تالاب‌های چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در روز جهانی پرندگان مهاجر از حضور بیش از ۱۲۲ هزار پرنده در سال گذشته در تالاب‌های استان خبر داد و گفت: امسال ۱۵ گونه پرنده که در سالهای اخیر برای اولین بار در تالاب‌های استان لانه‌گزینی و زادآوری کرده بودند نیز حضور دارند.

به گزارش خبر گزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ،برای افزایش مشارکت در حفظ پرندگان مهاجر، با حمایت کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و همچنین تفاهمنامه حفاظت از کریدور مهاجرتی اوراسیا- آفریقا (AEWA)، یک روز جهانی برای پرندگان مهاجر در تقویم ثبت شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در ارتباط با  این روز گفت: اطلاع رسانی عمومی محور برنامه‌های جهانی برای حفاظت از پرندگان مهاجر است.

شهرام احمدی ضمن تاکید بر شرایط مطلوب تالاب‌های استان برای میزبانی از پرندگان مهاجر افزود: حساسیت حفاظت محیط زیست، جوامع محلی، مدیران دستگاه‌های دولتی و همگرایی بین این بخش‌ها، موجب به ثمر نشستن اقدامات احیا و حفاظت و درنتیجه بهبود وضعیت تالاب‌ها در این استان شده است.

وی بیان داشت: از ابتدای سالجاری تا کنون شاهد حضور مجدد دو گونه درحال انقراض پرنده شامل غاز پیشانی سفید کوچک و اسکوای قطبی در تالاب گندمان بوده‌ایم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اذعان کرد: سال گذشته در سرشماری پرندگان، شاهد حضور بیش از ۷۴ گونه پرنده با تعداد بیش از ۱۲۲ هزار قطعه در تالابهای استان بودیم.

وی با بیان اینکه، هر ساله با سرد شدن هوا در نیمکره شمالی زمین، پرندگان مهاجر به سمت عرض‌های جنوبی مهاجرت می‌کنند تصریح کرد: استان چهارمحال و بختیاری از اواخر مهرماه پذیرای پرندگان مهاجر در تالابهای استان است.

احمدی گفت: هم اکنون کاکائی‌ها، لک‌لک‌ها، حواصیل‌ها، اِگرت‌ها و اردک‌های وحشی در حال فرود آمدن در تالاب‌های استان هستند و از اواسط آبان ماه شاهد اوج حضور پرندگان مهاجر در این استان خواهیم بود و پرندگان مهاجر تا قبل از یخ‌زدگی آب، در تالاب‌های استان مهمان خواهند بود.

این مقام مسئول با اشاره به مهاجرت تابستانه و زمان برگشت پرندگان از عرض‌های جنوبی به سمت عرض‌های شمالی تاکید کرد: به دلیل شرایط مساعد در تالابهای استان چهارمحال و بختیاری هم اکنون شاهد لانه‌گزینی و زادآوری پرندگان مهاجر در این تالاب‌ها هستیم.

وی در ادامه گفت: با توجه به آثار خشکسالی در محدوده‌های زیستی پرندگان مهاجر در فلات مرکزی، از سویی احیای تالاب گندمان و شرایط مساعد زیستی درتالابهای استان در سالهای اخیر باعث شده که بیش از ۱۵ گونه در تالاب‌های استان برای اولین بار لانه‌گزینی و زادآوری کنند. احمدی ابراز خشنودی کرد که براساس برآورد کارشناسان، بیش از ۲۰ هزار جوجه پرنده در فصل زاد آوری از گونه‌های متفاوت در تالاب‌های استان زادآوری کنند.

تالاب بین‌المللی چغاخور، گندمان، علی‌آباد، سولقان، چال‌تر و چال‌خشک در استان چهارمحال و بختیاری به صورت زنجیروار از ضلع جنوبی شهرستان بروجن تا شهرستان کیار در امتداد کوه کلار به طرف غرب منطقه گسترده شده اند.

۴۶

کد خبر 1513677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =