۴ نفر
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
علی راهجیری درگذشت

ایسنا نوشت: علی راهجیری، ملقب به زبدة‌الکتاب در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

 علی راهجیری که از او با عنوان زبدة‌الکتاب یاد می‌شد، سال ۱۳۱۷ در رشت به دنیا آمد و نزد استادان مختلفی خوشنویسی یاد گرفت. او سال‌ها به عنوان استاد در انجمن خوشنویسان فعالیت می‌کرد.

راهجیری همچنین در چندین دهه فعالیت هنری خود، چندین جلد کتاب به خط نستعلیق و شکسته نیز خوشنویسی کرد.  این هنرمند، سرانجام در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

در همین راستا، سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت این استاد و هنرمند خوشنویس را تسلیت گفت که متن این پیام به شرح زیر است: 

«استاد راهجیری آنچه را از استادان بزرگ خوشنویسی آموخته بود و حاصل سال‌ها پژوهش خود را بی‌دریغ به جوانان آموزش داد و در تداوم جریان خوشنویسی موثر بود. استاد راهجیری دغدغه و نگاه جامعی به مسایل و تاریخ هنر خوشنویسی داشت و از همین نگاه است که آموزش و پژوهش را با حمیت و جدیت همراه با خوشنویسی و کتابت آثار انجام داد. سال‌ها خوشنویسی کرد اما همیشه به چرایی و چگونگی در خوشنویسی هم اندیشید و درباره آن پژوهش کرد.

استاد راهجیری خوشنویس ارزشمند و گرانقدری است چنانکه استادش علی اکبر کاوه لقب زُبدَه الکُتّاب را به او داد، در آموزش هم هنرمندانی را پرورش داد که مسیر خوشنویسی را با آموزه‌ها و کندوکاوهای خود پیش ببرند و گنجینه پژوهش‌های استاد هم تا همیشه برای خوشنویسی و فرهنگ و هنر ایران ماندگار است.

درگذشت استاد راهجیری را به خانواده گرامی‌اش، هنرمندان خوشنویس و دوستداران فرهنگ و هنر کشور تسلیت می گویم و برای آن زنده یاد نکونام علو درجات را از درگاه خداوند متعال خواهانم.»

۵۸۲۴۵

کد خبر 1514096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =