۲ نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۶
دلخوش به این جناح و آن جناح نباشید

مردم امروز به دلیل مشکلات خاصی که در معیشت و کسب و کارشان پیش آمده است، گلایه‌مندی‌هایی پیدا کرده‌اند و به دلیل تحریم‌ها و کرونا از یکسو و برخی بدقولی‌ها و بداخلاقی‌ها از سوی دیگر، مشارکت گسترده مردم در انتخابات با تردید رو به رو شده است اما موضوع قابل توجه این است که این موضوع به شرط حاکم شدن گفتمانی جدید در انتخابات و اجازه حضور سلایق جدید در انتخابات، قابل درمان است. 

در کنار این موارد، امید است آفت‌هایی را که در کشور وجود داشت و امروز به برکت فضای مجازی پررنگ‌تر شده‌اند، درمان شوند. از جمله این آفت‌ها، دایره بسته مدیریتی و مدیران کشور است که اکنون در دریافتی‌های مردم، طبقات مختلفی ایجاد شده است و قشری که به مدیر، عضو هیئت مدیره یا مامور به خارج کشور و ... از بودجه کشور ارتزاق می‌کنند، درآمدهای بسیار خوبی داشته و ارقام بالایی می‌گیرند، در کنار این قشر، قشر دیگری هستند که حتی با تحصیلات بالا به حداقل حقوق قانع اما به استخدام مشتاق هستند. 

از طرف دیگر، ظرفیت کشور ما از لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی بسیار بالا است که اگر مدیریت شود، برای تمام مردم، فرصت داشتن حقوق و امکانات خوب فراهم می‌شود.

بنابراین، اگر مردم احساس کنند در میان کاندیداها فردی هست که برنامه‌ای منصفانه، فنی، علمی و عادلانه داشته باشد، آن قدر هوشمند هستند که از او حمایت کرده و مشارکت داشته باشند.

اما اگر  آسیب‌هایی را که موجب کاهش مشارکت مردم می‌شود بخواهیم تیتروار برشماریم، آقازادگی است که امکانات کشور، چه از بعد مالی و مدیریتی در اختیار این قشر است و مردم به دنبال از بین رفتن این تبعیض‌ها هستند. خوشبختانه مقام معظم رهبری نیز با این رانت‌ها و آقازاده‌سالاری مخالف و در پی ایجاد عدالت اجتماعی هستند که در صحبت‌های‌شان به روشنی آن را بیان می‌کنند. 

اگر در میان کاندیداهای بسیاری که خود را برای ریاست جمهوری معرفی می‌کنند، افرادی باشند که از لحاظ برنامه، شعار و عملکرد گذشته‌شان اثبات کرده‌اند که در پی عدالت اجماعی بوده، ظرفیت‌های کشور را به خوبی بشناسند، به جوانان میدان بدهند  و نخبه‌سالاری را حاکم کنند، مردم به آن‌ها اعتماد می‌کنند و قطعا مشارکت خوبی را در انتخابات شاهد خواهیم بود.

اما دل خوش کردن صرف به این جناح چپ و آن جناح راست، مشکلی را حل نخواهد کرد. مردم به دنبال فردی هستند که آسیب‌های اشاره شده را از عمق جان باور کنند و خود و اطرافیانش، ذی‌النفع نباشند. بیشتر از دل مردم بیرون آمده باشند، به قشر زحمت‌کش مانند کارگران، کشاورزان، صنعت‌گران، دانشگاهیان، کادر بهداشت و درمان، نیروهای دفاعی و ... بها بدهد و در مقابل از مفت‌خورها و رانت‌خوارها دوری کند.

اگر فرد کاندیدا شده بتواند نکات مطرح شده را به روشنی بیان کرده و به گوش مردم برساند، قطعا مردم اعتماد کرده و مشارکت می‌کنند. برای رسیدن ایران عزیز ما به این نقطه، انسان‌های پاک بسیاری شهیده و خون‌های بسیازی برای انقلاب و ایران ریخته شده است. حیف است که عده معدودی از نعمات نظام بهره‌مند شده اما باقی مردم با مشکلات مردم دست و پنجه نرم کنند. انشاءالله با حسن مدیریت، تمام مردم از این نعمات متنفع شوند، نه این که برخوردها حذف شوند بلکه کل کشور ثروتمند شوند و حداقل در جامعه ما هیچکس مشکل معیشت، مسکن و ... نداشته باشد.

به امید رفع مشکلات مردم،نظام و کشور.

* نماینده اسبق مجلس

۲۷۲۱۵

کد خبر 1514336

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =