۰ نفر
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۵
موفقیت محیط‌زیستی چین چگونه رقم خورد؟

رادیو بین المللی چین نوشت: اداره حفاظت از محیط زیست شهر پکن روز پنج شنبه ۱۳ مه/ ۲۳ اردیبهشت با انتشار اطلاعیه ای وضعیت محیط زیست شهر پکن در سال ۲۰۲۰ را این گونه اعلام کرد که در سال گذشته میلادی، کیفیت هوا، آب و خاک به طور چشمگیری بهبود یافته و وضعیت محیط زیست این شهر به طور مستمر بهتر شده و میزان انتشار دی اکسید کربن در هر واحد تولید کاهش یافته است و از این نظر در جایگاه اول کشور چین قرار دارد.

در سال ۲۰۲۰، تعداد روزها با کیفیت هوای استاندارد به ۲۷۶ روز رسید که در مقایسه با پنج سال قبل تر ۹۰ روز افزایش داشته است. تعداد روزهای بسیار آلوده ۱۰ روز بوده که در مقایسه با پنج سال قبل تر ۳۶ روز کاهش داشته است.

شهر پکن پایتخت چین در سال های گذشته برای کاهش آلودگی هوا و بهبود محیط زیست تدابیر بسیاری اندیشیده است. این شهر تمامی شهروندان را به مشارکت نظارت بر آلودگی و حفاظت از محیط زیست تشویق کرده و سامانه ای با رهبری دولت، اجرای مقررات و انجام وظایف توسط شرکت ها و مشارکت تمامی مردم تشکیل داده است.

شایان ذکر است که در سال ۲۰۲۰، دولت شهر پکن ۳۳۸ مورد گزارش درباره تخلفات در زمینه آلودگی محیط زیست از سوی مردم دریافت کرده و دولت جوایزی را به مردم گزارش دهنده اعطا کرده است.

بهبود محیط زیست شهر پکن، نشانه ای از تلاش و دستاوردهای کشور چین در راستای بهبود محیط زیست به شمار رود. چین در سیزدهمین برنامه توسعه پنج ساله خود (سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰) اهداف مشخصی را برای حفاظت از محیط زیست و کاهش انتشار آلاینده ها تدوین کرده و در این راستا سیاست ها و مقررات جدی صادر کرده است. با تلاش وافر دولت چین و ارتقای آگاهی مردم در این زمینه، این کشور به دستاوردهای چشمگیری رسیده و میزان رضایت مردم از محیط زیست را به طور مستمر افزایش داده است. 

چین در چهاردهمین برنامه توسعه پنج ساله (سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵) سازندگی محیط زیستی را به عنوان یکی از مهم ترین کارهای دولت تلقی کرده و در این راستا تدابیر موثر اندیشیده است. انتظار می رود چین با تلاش و اقدامات چین به بهبود محیط زیست خود ادامه داده و خدمات شایسته در مقابله بشر با تغییرات اقلیمی ارایه دهد. 

311311

کد خبر 1514848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =