۵۹کیلومتر از رودخانه‌های قزوین لایروبی شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: به منظور پیشگیری از سیلاب و نیز صیانت از تاسیسات زیربنایی، تاکنون ۵۹کیلومتر از بستر رودخانه‌های استان با ۶میلیارد تومان اعتبار لایروبی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ یداله ملکی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در این باره گفت: در استان قزوین ۳۳هزار کیلومتر رودخانه و مسیل وجود دارد که ۲۸۰۰کیلومتر آن شامل۱۵۴رودخانه اصلی است.

 وی افزود: به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی استان قزوین و مجاورت داشتن با رودخانه ها، متاسفانه شاهد تصرف در حریم و بستر رودخانه ها هستیم که این وضعیت باید کنترل شود تا دچار خسارتهای مخرب نشویم.

ملکی تصریح کرد: عمده مراکز جمعیتی استان با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی آن در محدوده دشت واقع شده و رودخانه های استان نیز از مناطق کوهستانی به دشت منتهی می شوند که با توجه به کاهش شیب در منطقه دشت، عرض رودخانه ها افزایش می یابد و از سوی دیگر نیز به دلیل توسعه شهرهای استان به سمت رودخانه ها، مقطع رودخانه دستخوش تغییر و تعرض قرار گرفته و این موضوع به نوبه خود خطرات ناشی از سیلاب را افزایش می دهد.

 لذا با توجه به موارد یاد شده لازم است در زمان تهیه طرح های جامع و تفصیلی شهرها ضمن استعلام و رعایت حدود رودخانه ها، طرح های ساماندهی و کنترل سیلاب تهیه و اجرایی شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین ادامه داد: رودخانه ها از دیرباز زهکش های طبیعی محسوب می شدند که نقش تخلیه و هدایت جریان های سطحی و سیلاب ها را برعهده دارند و به عنوان ایمن ترین مسیر جهت عبور سیلاب هستند و اگر دخل و تصرفی در حدود رودخانه ها صورت نگیرد خسارات ناشی از بروز سیلاب به حداقل کاهش خواهد یافت.

 وی اضافه کرد: وقوع سیلاب در سال های ۹۸ و ۹۹ نقش این رودخانه ها و مسیل ها را در هدایت ایمن سیلاب نشان داد و یادآور شد که رودخانه ها نه تنها مانعی در اجرای طرح های توسعه ای شهرها نیستند بلکه مکمل توسعه پایدار شهری نیز می باشند.

او یادآورشد: با جاری شدن سیلاب در مسیل رودخانه ها موضوع لایروبی رودخانه در دستور کار و اولویت این شرکت قرار گرفت و از محل اعتبارات استانی، ملی و تجهیزات در اختیار عملیات لایروبی آغاز شد که با انجام به موقع این کار توانستیم سیلاب سال ۹۹ را که در اثر بارش های بی سابقه در  استان جاری شد را کنترل کرده و از خسارت های قابل توجه احتمالی جلوگیری کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین با اشاره به اقدامات صورت گرفته افزود: در دو سال گذشته و از سال ۹۸ تاکنون با اختصاص ۶۰میلیارد ریال بیش از ۵۹کیلومتر از رودخانه های استان قزوین لایروبی شده است همچنین با برنامه ریزی های صورت گرفته ادامه لایروبی رودخانه یالیان در محدوده شهرآباد آبیک، رودخانه بازار در محدوده فارسیان، ابهررود در محدوده شهر تاکستان، رودخانه باراجین در محدوده شهر قزوین و البرز و چند نقطه دیگر که شناسایی شده اند در برنامه کاری این شرکت قرار دارد که پس از تامین اعتبار لازم نسبت به اجرای آنها اقدام می شود.

ملکی یکی دیگر از مهمترین عوامل تهدید رودخانه ها را ناشی از تخلیه نخاله و دپوی نخاله به ویژه در زمان ساخت جاده ها در حریم و بستر رودخانه ها برشمرد و بیان کرد: ما همه ساله و بطور مستمر در حال لایروبی رودخانه ها هستیم تا رودخانه ها « آب گذری» خود را از دست ندهند اما تخلیه نخاله و تعرض به حریم مشکل مسدود شدن را بیشتر می کند، لذا از ساکنان محلی و پیمانکاران، شرکت ها و مجریان طرح های عمرانی و جاده سازی درخواست می کنیم از تخلیه زباله و نخاله ساختمانی و تعرض به حریم رودخانه ها جدا خودداری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در ادامه عنوان کرد: بر اساس دستورالعمل وزارت نیرو، شرکت های آب منطقه ای برای لایروبی رودخانه های واقع در محدوده داخل شهری هیچ گونه تعهد و مسئولیتی ندارند ولی به دلیل اهمیت حفظ جان و سلامت مردم در این سالها ضمن همکاری و مشارکت در لایروبی رودخانه های داخل شهری نیز هم اقدام کرده ایم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین در پایان با بیان این موضوع که در سال جاری برای انجام ۲۰کیلومتر لایروبی نیازمند ۴۰میلیارد ریال اعتبار هستیم، مهمترین چالش در این خصوص را نبود اعتبارات کافی برشمرد و ابراز امیدواری کرد با تخصیص به موقع اعتبارات و تلاش و همت بتوانیم نسبت به رفع تهدید سیلاب اقدام لازم را به عمل آوریم.

48

کد خبر 1515572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =