خرمدین یک سایکوپات دوقطبی است/ او یک زنگ هشدار است، نباید فراموشش کنیم

یک روانشناس معتقد است باید درباره اکبر خرم‌دین، مطالعات گسترده روان‌شناسی به خصوص از دیدگاه روان‌شناسی جنایی صورت گیرد چون احتمال اینکه او دارای اختلالات حاد روانی مختلف باشد، زیاد است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جنایاتی که اکبر خرمدین مرتکب شده، جامعه را به شدت تکان داده و افکار عمومی را ملتهب کرده است. این که فردی سالمند فرزندانش را به همراه دامادش در فاصله یک دهه به قتل برساند و بعد اعلام کند که به هیچ وجه احساس پشیمانی ندارد، مسئله عادی و هر روزه تلقی نمی شود.

سئوالی که این روزها در فکر بسیاری از مردم می چرخد این است که چه اتفاقی در ذهن اکبر خرمدین افتاده که او را از مردی مبادی آداب و اهل تفکر و مطالعه تبدیل به قاتلی بی رحم کرده است.

درباره اختلالات روانی این فرد با پریوش سلیمی بنی، پژوهشگر دکتری تخصصی روانشناسی گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

اقدامات  اکبر خرمدین در روزهای اخیر بسیار پرسروصدا شده است. با وجودی که اخیرا روانپزشکی قانونی اعلام کرده هیچ اظهارنظری درباره سلامت روان او به صورت رسمی نداشته ولی بازپرس ویژه قتل گفته بود او بنا به تشخیص اولیه روانپزشکان قانونی، در سلامت روانی تا حد ۹۵ درصد به سر می برد. آیا می توان پذیرفت این فرد از لحاظ روانی سالم است؟

در ابتدا باید گفت هرگونه اظهارنظر درست و صحیح را باید از سوی روانشناسان و روانپزشکانی مطرح شود که طبیعتا باید به قاضی پرونده این اظهارنظر قانونی را بگویند ولی به نظر می رسد از میان آنچه در اخبار خوانده و شنیده ایم و به خصوص از سخنانی که در تصاویر این فرد و خانم او منتشر شده، می توان تشخیص‌هایی را انجام داد. البته باید این تشخیص ها به صورت افتراقی با معاینه و روانکاوی بالینی به آزمون گذاشته شده و به تشخیص نهایی برسیم ولی به نظر می رسد آقای خرمدین دارای شخصیت ضداجتماعی سایکوپات دوقطبی است. این افراد اصولا حس همدردی و دلسوزی ندارد، در صورتی که اقدام آنها منجر به رنج و آزار دیگران شود، احساس پشیمانی و عذاب وجدان ندارند و در حقیقت این افراد بدون حس ترحم قادر به آزار دادن دیگران هستند. این بخش از تشخیص ابتدایی را می توان از خلال سخنان متهم دریافت که می گوید به هیچ عنوان از کرده خویش پشیمان نیست.

خرمدین یک سایکوپات دوقطبی است/ او یک زنگ هشدار است، نباید فراموشش کنیم

آیا سخنان او را می توان باور کرد؟ یا الان چون رازش فاش شده و اینطور که عنوان شده دارای سرطان پیشرفته است و امیدی به زندگی ندارد می خواهد خود را با گفتن اینکه انگیزه اش از جنایت، جلوگیری از مفاسد اخلاقی مقتولان بوده، تطهیر کند؟

پیش از پاسخ به این سئوال باید شرایط زمینه ای روانی این فرد را مطالعه کنیم. آنچنان که از خبرها برمی آید او در حین قتل و مثله کردن اجساد، دارای بی احساسی و بی تفاوتی یا آپاتی بوده است. آنچنان که خودش می گوید حادثه محرک برای اقدامات جنایتکارانه اش مشاهده فساد اخلاقی فرزندان و اعتیاد دامادش فریبرز بوده. از لحاظ روانشناسی می توان گفت هدف خودآگاه منظر او در این رفتار، قتل؛ اصلاح خانواده و نام خانوادگی و اظهارات شووینیستی و خاک پرستی است. او می گوید نباید اجازه داد خاک ایران پاک، به مفاسدی که مدعی است فرزندانش مرتکب شده اند، آلوده شود. به این لحاظ می توان گفت هدف خودآگاه ویژه او در رفتار ضداجتماعی قتل، پاکسازی و جاودانگی ژنتیک خویشتن است. یعنی می خواهد با این کار، در مقابل آلودگی کسانی که تداوم ژنی او هستند، قد علم کند.

عوامل زمینه ای یا اجتماعی برای بروز مشکلات شخصیتی اورا می توان چه عواملی دانست؟

نکته بسیار مهمی که به نظر می رسد نباید از نظر دور داشت، جراحت پیش داستانی این فرد است. او دارای آسیب‌های جنگی روانی است که ابعاد آن فعلا برای ما مشخص نیست. نامبرده خود را در یکی از خبرها سرهنگ پیاده ستاد ارتش معرفی می کند و می گوید ۸ سال در جنگ بوده یا ۱۷ سال در وضعیتی بوده که نمی توانسته بالای سر خانواده باشد. به این لحاظ به نظر می رسد آقای خرمدین از عوارض اختلالات استرسی پس از حادثه یا PTSD هم در رنج است. یکی از مراحل این اختلال، آن است که فرد حادثه دیده که تجربه حوادثی مانند جنگ و احیانا مرگ همرزمان یا مواجهه شخصی با مرگ را از سر گذرانده همیشه در حالت آماده باش به سر می برد. گویی او هر لحظه در معرض تهدید و خطر است و نمی تواند احساس آرامش کند. این که می گوید ۱۷ سال با فرزندانش صحبت نکرده، نشانه آشکاری از اختلال استرسی پس از حادثه است.

این را باید در نظر داشت که ما آمار منتشرشده ای از مشکلات روانی افرادی که در جنگ ۸ ساله بوده اند یا از جنگ آسیب دیده اند، نداریم و در اصل نمی دانیم وضعیت روانی این قبیل از افراد، با سایر شهروندان عادی چقدر متفاوت است. ما در تصاویری که از آقای خرمدین و فرزند مقتولش منتشر شده می بینیم که با وجود تنومند بودن فرزندش بابک، او دارای جثه ای باریک و بلند است. هر چند می توان این وضعیت را مربوط به بیماری سرطان وی دانست ولی ممکن است نشانه ای از بروز تنشهای عصبی و بالابودن سطح آدرنالین خون دانست که در بیماران دارای اختلال استرسی پساحوادث، بسیار مرسوم است و باعث لاغری جسمی آنها می شود.

خرمدین یک سایکوپات دوقطبی است/ او یک زنگ هشدار است، نباید فراموشش کنیم

با این پیش زمینه ها که از او سراغ داریم می توان گفت بعید است این فرد دارای حس دروغگویی به خصوص زمانی که دیگر بازداشت شده و در اختیار قانون است، باشد. با این حساب تصور می کنم او درباره انگیزه جنایتهایی که کرده است، به زعم خود راست می گوید. یعنی انگیزه قتل ها همین مسایل است که بیان داشته ولی طبیعتا این انگیزه ها در افراد عادی، نمی تواند منجر به ارتکاب جنایت شود.

آقای خرمدین در بخشی از اعترافاتش می گوید به دلیل این که فرزندانش فاسد بودند آنها را کشته است. چطور می توان با این پیش زمینه هایی که بیان کردید، وضعیت روانی او را تشریح کرد؟

یکی از تشخیصهای ابتدایی که می شود روی این شخص گذاشت، تشخیص اختلال شخصیت هیستریونیک است.  این دسته از افراد بر اساس رفتارهای تکانشی و ناشی از هیجان، ممکن است دست به اقداماتی بزنند که ضداجتماعی و مجرمانه باشد. آنها معمولا رویدادهای پیرامونی را یا کاملا سیاه و شیطانی یا کاملا سفید و الهی می بینند. عموما خود را نماینده قطب سفید و منزه جامعه و کسی که توسط آنها آزار دیده را نماینده قطب سیاه جامعه می بینند. اشخاص دارای اختلال شخصیت هیسترونیک به دنبال جلب توجه هستند و ظاهری فریبنده و اتوکشیده دارند. آنها رفتارهای خوب یا بد خود را به صورت نمایشی و فخرفروشانه بیان می کنند.

خرمدین یک سایکوپات دوقطبی است/ او یک زنگ هشدار است، نباید فراموشش کنیم

از اینجاست که می توان گفت افراد دارای شخصیت هیستریونیک از وضعیت پایدار روانی برخوردار نیستند. به این اختلال، اختلال شخصیت نمایشی و خودشیفته هم می گویند. شخصیتهای خودشیفته یا نمایشی، تمایل زیادی دارند دیگران به آنها توجه کنند. می بینید که وقتی از او می پرسند چه کاری کرده است، روی زمین می نشیند و به صورت نمایشی نشان می دهد که چگونه فرزندش بی حال و هوش کف اتاق افتاده بوده و او داشته با بند کفش دست و پای قربانی را می بسته یا با کمربند او را خفه می کرده. ممکن است در بازسازی صحنه قتل، این فرد در مقابل دوربین تحقیقات جنایی با جزییات و آب و تاب فراوان درباره تکه تکه کردن جسد در حمام خانه هم صحبت کند.

بیشتر بخوانید:

و عنکبوت بازگشت؛ چه کسی پاسخگوی قتلهای خرمدین است؟

اظهارنظر پزشکی قانونی درباره سلامت روان والدین بابک خرمدین

باز هم با این سئوال مواجه می شویم که چرا اکبر خرمدین رفتارهای عجیبی پس از بازداشت دارد؟ مثلا می خندد یا با گردن افراشته می گوید باز هم دست به قتل فرزندانش خواهد زد؟

به طور کلی، افراد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی حاد از عمل به اقدامات پرسروصدایی از جمله قتل یا خودزنی واهمه ندارند. در بیشتر مواقع، افراد دارای اختلال شخصیت نمایشی ممکن است بیماریهای روانی دیگر از جمله اختلالات شخصیت دیگری مانند سایکوپات و اضطراب پس از سانحه هم داشته باشند. همانطور که می بینیم ترکیب این اختلالات، آنقدر ثمره عجیبی دارد که می تواند جامعه را تکان دهد. شخصیت هیستریونیک اعمال و کارهایشان را طوری انجام می دهند که گویی در صحنه تئاتر مشغول ایفای نقش هستند. در مصاحبه هایی که از آقای خرمدین پخش شده و تصاویری که از او دیدیم، این فرد موقع اعتراف به قتل می خندد، در مقابل دوربین خبرنگاران علامت پیروزی نشان می دهد. با دست بسته، بازپرس و حتی فرزندان دیگرش را تهدید می کند و سعی دارد بسیار اغراق آمیز درباره کارهایی که کرده، صحبت کند.

خرمدین یک سایکوپات دوقطبی است/ او یک زنگ هشدار است، نباید فراموشش کنیم

البته باید این نکته را هم گفت که اشخاص دارای اختلال هیستریونیک، دارای هوش هیجانی بالایی هستند که می توانند واکنشهای دیگران را سریع درک کرده و مثلا وقتی متوجه می شوند شما از گفتار آنها تعجب کرده اید، به روش خود برای شگفت زده کردن شما ادامه دهند. با این اختلالات پیچیده که در تشخیص اولیه این متهم می توان به آنها توجه کرد، پیشنهاد می کنم شخصیت او به صورت کامل و با روشی علمی مورد مطالعه روانشناسان جنایی و جرمشناسان قرار گیرد تا بتوانیم علاوه بر شناخت بیشتر از مختصات روانی این قبیل اشخاص، برای جلوگیری از تکرار موارد مشابه، چاره اندیشی کنیم. خرمدین یک زنگ هشدار است که به صدا درآمده و نباید او را به فراموشی سپرد.

۴۷۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1516197

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 43
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  شما این روانشناس نماها رو از کجاتون درمیارید؟ سایکوپات دوقطبی!!! این تشخیص از کجای خانم دکتر درآمده؟ کدام کتاب تشخیصی چنین اصطلاحی داره؟! تشخیص با روانکاوی بالینی؟! خخخخ هیستریک رو دیگه کجای دلم بذارم؟ یک سوال. چرا هر کسی که از هر بلانسبت دانشگاهی به ضرب و زور مدرک می گیره در ایران بالاتر میره؟ شاید میمون هر چه زشت تر بازیش بیشتر جواب این سوال باشه. هر چی بیسوادتر صدا بلندتر
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   34 1
   این زن اگه مجرم هست چرا لباس معمولی داره و مثل مرده دستبند نداره. اگه نیست چرا گرفتنش
 • DE ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  اواین عکسی که توی خبر هست عکس کیه؟ خانم روانشناس؟ آیا نمیتوان به شکل بهتری عکس را نشان داد؟
 • ناشناس IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  این آدم خودشو همسرش هردوشون روانی هستن اعدام حقشونه
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  یعنی چطور همسرش هم این اختلال رو داشته چون این قتلها به تنهایی نبوده واین دو با هم انجام دادن
 • AU ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  110 9
  در کمال تعجب همگان وقتی روانشناسان پزشکی قانونی اونموقع اومدن و گفتن هردو متهم سلامت عقلی کاملی دارن و از 95 درصد سلامت عقلی برخوردارن شما بدونید که وقتی همینجوری مدرک میدن و سفارشی استخدام میکنن قطعا این معضلات و حقایق در لفافه میمونه و یک دفعه مثل بمب همه چی رو بهم میریزه
 • ناشناس IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  57 49
  ول کنید این داستانهارو دیگه فایده ای ندارد کاری که نباید بشود شد .تمام
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  76 19
  گزارش فوق العاده ای بود ای کاش توجه بشه چطور کسی که بچه هاش رو اینجوری کشته سالم باشه پلیس نباید این مسایل رو ساده بگیره
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  20 15
  ای بابا
 • ناشناس IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  فاسد اصلی ام الفساد خودش بوده که دختر هشت سالش تو خونه ی پدر امنیت نداشته
 • جلالی IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  185 9
  حالا پدر اختلال روانی داشت، مادر چطور همکاری کرد؟ قتل ممکنه در یک لحظه اتفاق بیفته اما قطعه کردن جنازه بعدش رو چطور ی پدر و مادر میشه انجام بدن؟
 • سارا IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  فقط اعدام
  • حسین IR ۰۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
   30 6
   چشم الان اعدام میکنمشون
 • نارسیس IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  143 8
  طرح پایش سلامت روان خانواده باید راه اندازی شود
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   24 0
   اره واقعا باید اینطوری باشه از کجا معلوم قراره چند نفر دیگه قربانی همین اتفاقا بشن
 • GB ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  همه اینها ثمرات تهاجم فرهنگی و ماهواره ها و لیبرالیسم است
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  93 28
  اعدامش میکنن میره ....تو این مملکت علم و تحقیق اونم از جنس روانشناسی جایگاهی نداره
  • . IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   32 10
   نباید اعدام کنن باید زجر کشش کنن
 • ... IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  30 13
  ......
 • ساسانی IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  خدا کنه اینهمه مرضی که شما بیان کردی و خودش هم نمیدونسته، تبرئه نشه.... چه خود کفتار صفتش و چهاو عجوزه ی همدستش اینو توجیه کنی، زنش هم رزمنده و جنگنده و خزنده بوده؟
 • شهلا IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  کثافت عوضی رو دارش بزنید
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  72 14
  باشه ،خودتون رو قانع کنید که اکبر خرمدین تقصیری نداشته.
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  86 66
  زنگ هشدار بصدا در اومده بجای گیر کردن به حجاب روی روان مردگیر کنید انها رو رها نکنید صدای ما رو برسونید لطفا
 • نا شناس IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  من جگرم خنک شد که فرزندش را برای فساد اخلاقی کشته است کاش قوانین ما به این صورت باشد که هر زن و مردی که خیانت می کنند را تکه تکه کنند چون شوهر کثیف من هم به من خیانت کرده و من فقط به خاطر حفظ آبرو دوسال است گریه می کنم.ان شالله هر روز از این خبرها را بشنوم و جگرم خنک شود.امین یا رب العالمین.
  • من IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   31 8
   دوست عزیز اینترنت خانه ی امن شما نیست، تمامی حرف هایی که میزنید رو میشه با راحت ترین طرق ردیابی به مرجع، که فرد شما باشه، پیوند داد. این مدل حرف ها رو برای جمع های خصوصی نگه دارید.
  • ساره IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   52 5
   فکر میکنم شما هم به یک روانشناس نیاز داشته باشید
  • IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   47 15
   امیدوارم تو را هم زودتر به یه روانپزشک نشون بدهند، اوضاعت اصلا خوب نیست. شوهرت حق داشته ول کرده ات رفته. از ترس جونش فرار کرده .
  • بی نام IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   12 18
   موافقم
  • IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
   57 5
   شوهر شما خیانت کرده خب چه ربطی به اون بنده ی خدا داره؟ شما فساد اخلاقی اون خدابیامرزو دیدی که الان جیگرت حال اومده بنده ی خدا نمیخواد آبروتو حفظ کنی.اینطوری پر از کینه میمونی خدا عاقبت هممونو ختم بخیر کنه
 • ناشناس IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  18 10
  تورو خدا این پست رو از رو زمین محو کنید که این قدر پست و کثیف است باعث شده روانمون خراب بشه حیوان که عقل نداره اینکارو نمیکنه
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  37 1
  تو واقعا روانی که دلت بخاطر زخم جامعه خنک میشه
 • م. ج. ج IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  17 7
  بلاخره بعضی از این روانشناسان به هر قیمتی هم که شده به دنبال ساختن واژه ها و جملاتی هستند تا بیش از آنکه معضلات روانی اجتماعی‌ این گونه قتل‌ها را مشخص نمایند!!!! بیشتر به دنبال ساختن جملاتی جهت اثبات علم خود هستند تا به هر طوری که شده به جامعه القا کنند که بهتر از مردم عادی می‌دانند!!!!
 • زهرا IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  35 6
  هر چقدر روان خراب آدم ذره ای انسانیت تو وجودش باشه نمی تونه مورچه را له کنه چه برسه بچه شو که از وجودش هست بکشه و بعد .... کجا بود حس مادری آدم اشک بچه شو میبینه دلش کباب میشه وای وای وای بکشی و تکه تکه.... ای خدا لعنتت کنه بی رحم صد شرف داره حیوان به تو....
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  30 3
  به نظر من روانشناسی که میگه اینا مشکل روانی ندارن خودش روانی تر از این دو جنایت کاره
 • Sasha IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  14 8
  به نظرم این شخص قاتل و متجاوز است و خانواده اش هم آلوده به آمیزش المحارم می باشد.یعنی رابطه جنسی داشتن هرکی با هرکی ،،محارم با محارم و غیر محارم.دادگاه درست تشخیص داد که نود و پنج در صد آگاهی دارد
 • حیدر IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  14 1
  حالا چرا چشماشا سانسور کردید
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  11 4
  همین خواهرش که ور می زنه چرا ۳ سال به هر زوری بود پیگیر خواهرش نشد حالا میگه آبروی مارا نبرید
 • رضایی IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  11 6
  تا وقتی بخشی از هنر مندان در فساد قوطه ورند اینگونه اتفاقات دور از انتظار نیست
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  0 6
  ژژژژژژ
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  11 13
  خبر آنلاین لطفا رپرتاژ آگهی این خانم بی سواد رو حذف کن. آبروی هر چی روانشناس هست رو فقط می بره ابن خانم. دوتا کتاب بخونن بعد بیان نظریه بدن
 • آریو IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  4 9
  نتیجه قتل های او، ثمره ی باورهای غلط اوبوده، واگرهرشخص دیگری هم جای اوبود، مرتکب همین اعمال میشد.
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  21 3
  زنش چی؟ یعنی زن و شوهر هر دو سای‌کوپات بودتد؟!
 • S IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  29 5
  یک فرد عادی هم با یک نگاه به صورت اکبر خرمدین متوجه می شود که مشکلات عدیده ی روانی دارد،چطور روانشناسان نفهمیده اند!!!