ریابکوف: روسیه موافق هم گام سازی بازگشت ایران و آمریکا به برجام است

ایسنا نوشت: معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به روند فعلی مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، مواضع کشورش را درباره بازگشت دوجانبه تهران-واشنگتن به توافق هسته‌ای بیان کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای گفت: موضع ما این است که بازگشت آمریکا به برجام مسئله اصلی است که باید حل شود. در عین حال، مذاکرات وین  تمام جنبه‌های بازگشت ایران به تعهداتش در توافق را در بر می گیرد. 

تاس به نقل از ریابکوف افزود: ما موافق همگام سازی این اقدام‌ها هستیم، اگرچه درک می‌کنیم که ایران باور دارد آمریکا باید فورا تمامی تحریم‌ها را لغو کند.

همچنین پایگاه خبری اردو پوینت به نقل از معاون وزیر خارجه روسیه نوشت: وضعیت مذاکرات وین در حال حاضر کاملا پرتحرک و متغیر است. از طرف دیگر، هنوز کاملا معلوم نیست که چه وقت و چطور نهایی کردن پیش نویس ها امکان پذیر خواهد شد. در حال حاضر طیفی از نقاط عطف مهم و جدی وجود دارند که باید بدون آسیب و ایجاد تجربه‌های ناموفق در مذاکرات از آن‌ها عبور کنیم. 
اردوپوینت به نقل از ریابکوف ادامه داد: دیدار وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا حتما باعث خواهد شد این موضوعات به طور اساسی پیگیری شود.

در هفته های اخیر، مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای توافق هسته ای از طریق بازگشت دو جانبه تهران - واشنگتن به توافق هسته ای در وین برقرار بوده است. 

در این مذاکرات روند لغو تحریم ها علیه ایران از سوی آمریکا و اقدامات ایران برای بازگردانی اقدامات جبرانی هسته‌ای به حالت اولیه، مورد بررسی قرار می گیرد. 

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای خارج شده و تحریم های متعددی را افزون بر بازگردانی تحریم های پیشین علیه ایران اعمال کرد. 

ایران خواستار لغو تمامی این تحریم ها و راستی آزمایی آن برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای می‌باشد که در واکنش به خروج آمریکا از توافق و متحمل شدن تحریم ها آن ها را طی یک سال و نیم گذشته کاهش داده بود. 

310 310

کد خبر 1516724

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =