پیش به سوی ثبت جهانی دره شیرز / تامین اعتبار برای محافظت از میراث فرهنگی کوهدشت و رومشکان

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا مبلغی نماینده مردم شریف شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان با دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، در این دیدار مبلغی با اشاره به سازمان اکولوژی دره شیرز خواستار فعالیت صنعت گردشگری در این اکوتوریسم شد. حجت‌الاسلام مبلغی گفت: فعال شدن صنعت گردشگری در دره شیرز به عنوان مهم‌ترین عامل ارتباط فرهنگی - اقتصادی و اجتماعی فی‌مابین کشورهای مختلف از ویژگی‌های مهم توسعه پایدار در استان لرستان به شمار می‌رود و می‌تواند به عنوان سومین صنعت درآمدزا و اشتغال‌زا لرستان را از حالت تک بُعدی بیرون آورد، نماینده مجلس یازدهم با اشاره به مولفه‌های دره شیرز برای ثبت جهانی یونسکو از وزیر میراث فرهنگی و گردشگری خواست برای ثبت جهانی شدن دره شیرز تمام ظرفیت این وزارتخانه را بکارگیرد.

وی افزود: معیاری که سازمان جهانی حفاظت از آثار تاریخی برای نقاشی‌های صخره‌ای کوهدشت و رومشکان معرفی کرده است، مباحت و مولفه‌های فرهنگی - تاریخی و گردشگری این آثار گرانبهاست. پس لازم است وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به ارزش تاریخی، فرهنگی و گردشگری این آثار ارزشمند، اعتبارات لازم را برایتان صیانت، حفاظت و جلوگیری از تخریبات غیر قابل جبران این مناطق در نظر بگیرد.

در این دیدار دکتر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری با مثبت ارزیابی کردن جلسه دستورات لازم را برای معرفی به یونسکو و ثبت جهانی دره رود شیرز به محمد حسن مالکیان معاون میراث فرهنگی ارائه داد و ایشان را مسئول مستقیم پیگیری این موضوع نمود.
همچنین وزیر میراث فرهنگی دکتر محمد خیاطان معاون توسعه مدیریت و منابع میراث فرهنگی کشور را مسئول پیگیری تامین اعتبار مناطق گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان های کوهدشت و رومشکان نمود و از وی خواست تا اقدامات لازم را انجام دهند.

48

کد خبر 1516755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =