ارسال بیش از ششصد اثر خوشنویسی به هفتمین جشنواره وقف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: در هفتمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری قزوین در رشته خوشنویسی؛ ششصد و بیست اثر از سراسر کشور ثبت شده که از میان آنها ۳۰۰اثر برتر برای داوری مرحله دوم به دبیرخانه ارسال می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی مجیدی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در نشست هم‌اندیشی و اطلاع‌رسانی هفتمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری قزوین در رشته خوشنویسی که با حضور مدیران کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، اوقاف و امور خیریه، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس انجمن خوشنویسان استان و جمعی از اصحاب رسانه برگزارشد؛ اظهار کرد: با فعالیت دبیرخانه هفتمین جشنواره وقف و خوشنویسی در قزوین، قرار بود تا بیستم فروردین ماه فراخوان جشنواره ادامه داشته باشد که آن را تا پایان ماه مبارک و روز عید فطر تمدید کردیم تا آثاری بیشتری دریافت شود.

مجیدی اضافه کرد: فراخوان جشنواره در سه رشته خط تستعلیق، شکسته‌نستعلیق و ثلث و نسخ منتشر شده که در مقایسه با دوسالانه‌های جشنواره خوشنویسی قزوین و شش دوره قبلی وقف چشمه همیشه جاری آثار بیشتری دریافت شده و در ردیف جشنواره‌های پربار کشوری قرار گرفته است.

او افزود: در این جشنواره  ششصد و بیست اثر از سراسر کشور ثبت شده و آثار رسیده در هفته جاری و هفته آینده در فضای مجازی داوری می‌شوند و از میان آنها ۳۰۰ اثر برتر برای داوری مرحله دوم به دبیرخانه ارسال می شوند.

مجیدی اظهار کرد: اختتامیه جشنواره در ابتدای تیر ماه برگزار می‌شود که در صورت بهبود شرایط و صدور مجوز از سوی ستاد کرونا به صورت حضوری و در غیر این صورت در فضای مجازی برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان  قزوین یادآور شد: خوشنویسی در فرهنگ کشور ما قدمتی دیرین دارد و وقف نیز تاریخ شکل‌گیری و دستگیری از جوامع انسانی پنهان است و می‌توان ادعا کرد که «خط و وقف» بیانگر تعالی و رشد روحی و روانی انسان است.

محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این نشست گفت: هم‌افزایی واحدهای فرهنگی در برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای مهم ملی و استانی می‌تواند به موفقیت‌های بیشتر و رسیدن به نتایج بهتر موثر باشد و همه باید در این مسیر گام برداریم.

او اضافه کرد: هنر به ویژه خوشنویسی بهترین ابزار برای ترویج و گسترش فرهنگ و باورهای دینی ارزشمند در جامعه است و اگر این ابزار به صورت هوشمندانه و خلاقانه استفاده شود دستاوردهای خوبی به دنبال دارد.

اسماعیلی با بیان اینکه اخیرا شهر قزوین به عنوان شهر خلاق در هنر خوشنویسی و تجسمی کشور شناخته شده یادآور شد: امیدواریم با پیگیری‌های مستمر بتوانیم موضوع ثبت قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران را به پایان برسانیم و کاری ماندگار انجام دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: در مهرماه امسال استان قزوین میزبان ششمین دوسالانه خوشنویسی خواهد بود و بسیار خرسندیم با همکاری ادارات کل اوقاف و امور خیریه و میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جشنواره وقف نیز در رشته خوشنویسی برگزار می‌شود که می‌تواند به ترویج فرهنگ وقف کمک کند.

علیرضا خزائلی، مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین هم در این نشست گفت: بسیاری از بناهای تاریخی در کشور وجود دارند که وجه تمایز و ویژگی شاخص آنها مربوط به اثر خوشنویسی است که در آن بنا وجود دارد و جایگاه رفیع هنر خوشنویسی را در معماری و تزئینات آثار تاریخی کشور نشان می‌دهد.

خزائلی اظهار کرد: چندی‌پیش در رسانه‌ها خبری منتشر شد مبنی بر اینکه کشور ترکیه ادعای ثبت خوشنویسی جهان اسلام را دارد که با اعتراض ایران پرونده این ثبت متوقف شد چراکه جایگاه خوشنویسی ایران در جهان بر کسی پوشیده نیست و امیدواریم وظایف خود را در این زمینه به درستی انجام دهیم.

او افزود: هنر خوشنویسی به واسطه هنر معاصر بودن در وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و در زمینه بررسی آثار هنرمندان در طول تاریخ در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  پیگیری می‌شود که در همین راستا دانش خط سیاق، خوشنویسی مهارت نستعلیق و مهارت آهارمهره کاغذ به ثبت رسیده و ثبت شیوه خوشنویسی سیاه‌مشق عمادالکتاب قزوینی، شیوه نستعلیق‌نویسی میرعماد حسنی قزوینی، مهارت نقاشی خط محمدعلی خیارجی قزوینی، مهارت خوشنویسی ملک‌محمد قزوینی و حاملان میراث ناملموس محمد احصایی نیز در حال انجام است که امیدواریم در سال جاری در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت برسند.

خزائلی با بیان اینکه عنوان پایتختی خوشنویسی برازنده شهر قزوین است و منحصرا به این شهر تعلق دارد تاکید کرد: بیش از بیست سال است که موضوع پایتخت خوشنویسی ایران در قزوین توسط مسئولین در حال پیگیری است و تندیس میدان میرعماد از خوشنویسان برجسته قزوینی توسط اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی احداث شده و موزه خوشنویسی در کاخ‌موزه چهلستون قزوین نیز توسط این اداره کل راه‌اندازی شده و پیگیر ارتقاء جایگاه این موزه هستیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین یادآورشد: امیدواریم با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاداسلامی، اوقاف و امور خیریه و میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهداف تعیین شده در جشنواره خوشنویسی و وقف محقق شود.

48

کد خبر 1517591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =