۱ نفر
۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۷
پژوهشگران برتر سینما معرفی شدند

چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران، برگزیدگان خود را شناخت و در آیین پایانی آن،از احمد الستی، پژوهشگر و نویسنده باسابقه حوزه سینما هم تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین پایانی چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران، عصر دوشنبه سوم خرداد، در سالن عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی، با اجرای حمیدرضا مدقق، برگزار شد.

حسین انتظامی (رییس سازمان سینمایی)، محمد رحمتی (معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی و رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه پژوهش سینمایی)، علیرضا تابش (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)، بهروز بختیاری (دبیر چهارمین جایزه پژوهش سال سینمایی)، محمدعلی نجفی، احمد الستی، محمدرضا اصلانی، حسن خجسته و جمعی از نویسندگان و پژوهشگران سینما از جمله حاضران در این مراسم بودند.

در ابتدای این مراسم، حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این جایزه گفت: «لازم نیست گلایه‌های طرفینی را در این جلسه بیان کنیم اما چون همگرایی‌های لازم بین پژوهش و صنعت ایجاد نشده، همواره نسبت به هم گلایه‌هایی دارند. در حوزه صنعت این گلایه وجود دارد که پژوهشی برای بهبود وضعیت صورت نگرفته است و پژوهشگران هم از به کار گرفته نشدن یافته‌هایشان در صنعت گلایه‌مند هستند.»

وی ادامه داد: «این جایزه به همگرایی این دو بخش کمک می‌کند تا پژوهش‌ها کاربردی باشد و دردی را از سینمای ایران دوا کند. با توجه به این‌که سینما، هنر هفتم است بنابراین، مباحث میان رشته‌ای مطرح می‌شود و در پژوهش‌های سینمایی نیز باید پرداختن به این مباحث پررنگ‌تر شود.»

انتظامی همچنین گفت: «امیدوارم این جایزه که در دولت تدبیر و امید تاسیس شد و در این دوره همگرایی بیشتری را ایجاد کرده است، توسعه بیشتری یابد.»

در ادامه، نوبت به پخش کلیپ بزرگداشت احمد الستی، پژوهشگر و نویسنده باسابقه حوزه سینما رسید که شامل پیام ویدئویی سینماگران برای این چهره سرشناس بود.

پژوهشگران برتر سینما معرفی شدند

احمد الستی در این کلیپ گفت: «یکی از اهداف بسیار مهم مدرس سینما کمک به دانشجویان علاقه‌مند به حوزه تحقیق و پژوهش است و من خوشحالم که در این زمینه بسیار خوش‌شانس بودم. جمع زیادی از دانشجویان ما به نگارش مقالات علمی و پژوهش دست زده‌اند و اسامی آن‌ها همواره در جهان مطرح می‌شود.»

در ادامه با حضور محمدرضا اصلانی، محمد رحمتی و بهروز بختیاری، لوح تقدیر و تندیس جایزه پژوهش سال سینمایی به احمد الستی به پاس سال‌ها فعالیت در حوزه پژوهش سینما تقدیم شد.

الستی همچنین گفت: «ما همه در یک جهت حرکت می کنیم، سینمای ایران و سینما برای ایران. من بسیار از همه عزیزان قدردانم، دکتر بختیاری من را از مرگ حتمی نجات داده است که از داستان آن گذر می‌کنم.»

بختیاری نیز در ستایش این استاد دانشگاه و مترجم گفت: «دکتر الستی فقط یک استاد نیستند، بلکه یک جریان در سینمای ایران و الگوهای دانشگاهی کشور هستند، ایشان مایه فخر دانشگاه تهران هستند و دانشگاه بسیار خوش بخت بود که ایشان به آن پیوست.»

در ادامه پیام ویدئویی ژان میشل فردون، استاد دانشگاه سنت اندروز پاریس که به صورت اختصاصی برای جایزه پژوهش سینمای ایران ارسال شده بود، پخش شد.

در بخش دیگر این مراسم، نوبت به معرفی برگزیدگان رسید و رامتین شهبازی، عضو هیات داوران چهارمین جایزه پژوهش سال سینمای ایران بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

پژوهشگران برتر سینما معرفی شدند

براین اساس در بخش مقالات هیچ اثری نتوانست به عنوان اثر برتر انتخاب شود و مقاله‌ای با عنوان «پرفروشی در سینما از دیدگاه نظریه های انگیزش و هیجان» به قلم محمدرضا بیاتی به عنوان پژوهش شایسته تقدیر برگزیده شد.

در بخش پژوهش‌های بصری هم اثری به عنوان برتر شناخته نشد و «قصری با دیوارهای قرمز» از عباس رزیجی شایسته تقدیر شناخته شد.

در بخش پایان نامه‌های کارشناسی ارشد هم اثری به عنوان برگزیده شناخته نشد و هیات داوران پایان‌نامه‌های «بررسی تاثیر ایدئولوژی های جامعه بر سینما از ابتدای دهه ۳۰ تا انقلاب ۵۷ با تکیه بر نظریات جامعه شناسی مکتب فرانکفورت» به قلم پریسا حاجی نصیر و «واکاوی چگونگی بازنمایی بحران محیط زیست در سینمای مستند ایران (دهه ۹۰)» را به قلم مهسا تکش را شایسته تقدیر دانست.

جایزه ویژه پژوهش سال سینمای ایران نیز با حضور حسین انتظامی در بخش رساله‌های دکتری به رساله‌ای با عنوان «تحلیل جنبه شناختی فیلم با تکیه بر نظریه ادراک ابن سینا» به جواد امین خندقی تعلق گرفت.

در بخش پایانی این مراسم با حضور محمدعلی نجفی، از کتاب مجموعه مقالات برگزیده این دوره از جایزه پژوهش سال سینمای ایران رونمایی شد.

۵۷۵۷

کد خبر 1518574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =