دفاع سراجی از رای کمیته انضباطی/ فیفا هم این رای را تایید می‌کند

مدیر عامل باشگاه سایپا و عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال از رای صادره در مورد دیدار تیم فوتبال این باشگاه و پیکان دفاع کرد و گفت: قطعا فیفا هم این رای را تایید خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال پس از بررسی های لازم نتیجه دیدار پیکان و سایپا در رقابت های لیگ برتر که ۲ بر یک به سود پیکان شده بود اما این تیم از شش تعویض استفاده کرده بود را ۳ بر صفر به سود نارنجی پوشان اعلام کرد. 

به دنبال صدور این رای انتقادات زیادی از آن صورت گرفت و مهرداد سراجی مدیرعامل سایپا و عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال متهم به دخالت و تاثیرگذاری در رای صادره از سوی کمیته انضباطی شد. به همین خاطر سراجی بعدازظهر امروز سه شنبه در نشست خبری به سوالات و ابهامات مطرح شده پاسخ داد.

مهرداد سراجی در ابتدای این نشست گفت: به استناد بند ب ماده پنج شکایت کردیم و خواستیم به تصمیماتی که در فیفا و AFC اعلام شده است رجوع شود. در این بند آمده است که تمام مقررات مربوط به بازی به اسناد بالادستی ارجاع شود.

وی تاکید کرد: برخی کارشناسان درباره این رأی اظهار نظر کردند. اعلام کرده اند ما این قانون را نداریم. در صورتیکه بند ب از ماده ۵ این اجازه را برای رجوع به قوانین بین المللی می‌دهد. ماده سه مقررات فیفا اعلام می‌کند تعداد تعویض‌ها چه تعداد است. سپس ماده ۴۶ مصوبه سال ۲۰۱۹ که در فیفاست را مد نظر قرار می‌دهیم. ما در بند ۴ از ماده ۴ استناد کردیم در اینجا از بازیکن غیرمجاز یاد نمی‌شود. بلکه بازیکنی که فاقد صلاحیت است اهمیت پیدا می‌کند. 

سراجی ادامه داد: ماده سه مقررات فیفا اعلام می کند تعداد تعویض ها چه تعداد است. سپس ماده ۴۶ مصوبه سال ۲۰۱۹ که در فیفاست را مد نظر قرار می دهیم. ما در بند ۴ از ماده ۴ه استناد کردیم‌ در اینجا از بازیکن غیرمجاز یاد نمی شود. بلکه بازیکنی که فاقد صلاحیت است اهمیت پیدا می کند. در واقع صلاحیت کسانیکه تمامی صلاحیت ها را دارا نباشد.

ما به بند ۴ از ماده ۴ استناد کردیم‌ در اینجا از بازیکن غیرمجاز یاد نمی شود. بلکه بازیکنی که فاقد صلاحیت است اهمیت پیدا می کند. ور واقع صلاحیت کسانیکه تمامی صلاحیت ها را دارا نباشد. در ماده۲۲ از مقررات فیفا درباره محرومیت ها صحبت کرده است. در یکی از بندها راجع به بازیکن فاقد صلاحیت صحبت شده است. در این شرایط در بند دو به صراحت بیان شده است که نتیجه آن دیداری که بازیکن فاقد صلاحیت بازی کند باید سخ بر صفر در فوتبال اعلام شود.

مدیرعامل باشگاه سایپا در خصوص رجوع به بندهای فاقد صلاحیت تصریح کرد: بازیکن فاقد صلاحیت طبق فیفا به بازیکنی گفته می شود عدم احراز بازیکنان تعیین شده از سوی فدراسیون ها است. در واقع ما بازیکن فاقد صلاحیت را اینگونه تفسیر می کردیم. ما با بازیکن: illegal استناد نکردیم. با غیرمجازها کاری نداشتیم بلکه بازیکنی که صلاحیت نداشته است توجه دارد.

وی درباره شکایت پیکان به دادگاه های بین المللی تاکید کرد: به هر حال این مسیر قانونی است و هر باشگاهی حق دارد این روند را برای اعتراض طی کند اما ما یقین داریم که رای صادره صحیح است. قطعا فیفا هم تایید می کند.

سراجی درباره نارضایتی تیم ها از این رای گفت: از قوانین باید تمکین کنیم و صحبت های احساسی در تریبون ها نکنیم. باید مانع از هرگونه تشویش شویم.

مدیرعامل باشگاه سایپا در مورد اظهار نظر مدیرعامل ذوب آهن که گفته بود این سه امتیاز چطور از گلوی سایپا پایین می رود، گفت: من به آقای فریدونی ذوب آهن احترام می گذارم و نمی دانم چرا این حرف را زده است اما من احترام می گذارم.

او در ادامه درباره شائبه دخالت او به عنوان عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در این پرونده تصریح کرد: انتخاب فدراسیون فوتبال کاملا دموکراتیک برگزار شد. من در جایگاه هیات رئیسه راجع به این موضوع صحبت می کنم تا تکلیف تعارض منافع که از سوی فیفا اعلام شده مشخص شود.

سراجی راجع به اینکه آیا نتایج کادرفنی و شخص فراز کمالوند مورد تایید است تاکید کرد: عکس العمل آقایان بیاتی نیا و کمالوند به خاطر هیجانات بازی طبیعی بود. ما قطعا خواهیم خواست تا این محرومیت ها برای کمالوند و بیاتی نیا کاهش یابد. ضمن اینکه از نتایج راضی هستیم و قطعا با آقای کمالوند کارمان را ادامه می دهیم.

وی بار دیگر با اشاره به تصمیمات سایر کشورها با حکم مشابه کمیته انضباطی درباره برد سه بر صفر سایپا مقابل پیکان گفت: در سری آ و بین تیم های آ.س رم و اسپتزیا همین اتفاق افتاد که بازی با نتیجه سه بر صفر به ضرر تیمی شد که تخلف کرده بود. قوانین فیفا شبیه به قوانین مدنی است. شما به هر دلیلی از چراغ قرمز عبور کنید شامل جریمه می شوید. این قانون هم طبیعی است‌.

وی درباره برخی صحبت ها که تبدیل به تواین و تهمت درباره سراجی و فعالیت های سایپا شده آیت گفت: بزرگترین قربانی اشتباهات داوری هستیم. پنالتی های واضح ما گرفته نشد. در بازی با ماشین سازی هم همین اتفاق افتاد. داور بسیاری از دیدارهای سایپا به ضرر ما سوت زدند. از بزرگترین زیاندیده داوری هستیم. ابزار کمک به داوری نظیر VAR و سیستم رادیویی ندارند. مطمئن هستیم اشتباهات آنها برنامه ریزی شده نیست.

مدیرعامل سایپا درباره شکایت استقلال از پیکان به دلیل تخلف حریف خود در تعداد تعویض هایش گفت:  من برای آنها احترام قائلم. اگر آنها هم مستندات داشتند باید در موعد قانونی مد نظر قرار می دادند و وکلای آنها وارد ماجرا می شدند.

سراجی از پاسخ به سوال درباره وضعیت تیم ملی ایران و اوضاع فدراسیون امتناع کرد و گفت: در این جایگاه نشسته ام و اجازه دهید در زمانی دیگر راجع به آن بیان مطلب کنم. فقط می توانم بگویم از خدمات آقای عزیزی خادم باید تشکر کرد. او با تمام تلاش پیگیر موضوعات تیم ملی ایران هستند. شما رسانه ها حتی اگر انتقاد کنید روی دلسوزی است و آن را بررسی می کنیم. همه باید منصفانه کمک کنیم تا تیم ملی به اهدافی که می خواهد برسد.

۲۵۶ ۲۵۱

کد خبر 1518664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =