توضیح نماینده روسیه درباره نتایج نشست برجامی امروز

ایرنا نوشت: رئیس هیات روسیه در مذاکرات برجام در پایان نشست امروز (سه‌شنبه) کمیسیون مشترک در پایتخت اتریش گفت: مشارکت کنندگان ابراز آمادگی کردند که تمام تلاش خود را برای حل مسائل باقی‌مانده و تکمیل سریع‌تر مذاکرات انجام دهند.

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توئیتی ابراز امیدواری کرد که دور پنجم مذاکرات وین، آخرین دور گفت‌وگوها برای احیای برجام باشد.

دور پنجم مذاکرات درباره احیای برجام امروز با حضور نمایندگان گروه ۱+۴ و ایران در وین آغاز شد. برداشت قریب به اتفاق قدرت‌های جهانی از ماحصل مذاکرات صورت گرفته حاکیست که پیشرفت قابل توجهی به دست آمده و دورنمای فعال شدن برجام و رفع تحریم‌های آمریکا نمایان شده است.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمدند تا در خصوص احیای این توافق و لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران رایزنی کنند. آن‌ها تاکنون چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته‌ای پیشرفت‌هایی را به دست آورده‌اند.

هیات ها در جلسه هفته گذشته با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند،  از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ آهنگ کنونی در ادامه گفتگوها تاکید کردند.

عراقچی امروز در گفت‌وگویی بیان داشت: در ادوار گذشته (چهار دوره گذشته) پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشتیم و مسیر مشخصی را طی کردیم و می‌دانیم مسیر روشنی را باید طی کنیم.

وی با بیان اینکه مسائل جدی و مهمی کماکان باقیمانده که باید حل و فصل شود افزو.د: امروز دوباره مذاکرات را شروع می‌کنیم و امیدوار هستیم در طول مذاکرات چند روزه ان‌شاءالله بتوانیم به راه‌حل‌های نهایی دست یابیم.

«انریکه مورا» معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا هم که ریاست نشست کمیسیون مشترک برجام را برعهده دارد معتقد است که مشارکت کنندگان برجام به درک مشترکی درباره ضروریات بازگشت آمریکا به این توافق، رفع تحریم‌ها و از سرگیری تعهدات هسته‌ای از سوی ایران رسیده‌اند. او به خبرنگاران گفته است:‌ معتقدم در مسیر درستی حرکت می‌کنیم و زمان زیادی تا رسیدن به توافق نهایی (برای احیای برجام) باقی نمانده است.

311311

کد خبر 1518822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =