۴ نفر
۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
رئیس جمهور باید کتابخوان باشد

امیدوارم این یادداشت تا حدودی بتواند باعث لطیف شدن فضای رقابت انتخاباتی امروز کشورمان باشد .

۱_ پس حرف آخر را اول می زنم. به عنوان یک کنشگر فرهنگی معتقدم رئیس جمهور آینده باید یک کتابخوان حرفه‌ای و دغدغه مند در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی باشد. از این رو این مطالبه را با همه فعالان رسانه‌ای و فرهنگی کشور به اشتراک می گذارم که از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بخواهند در کنار برنامه‌های انتخاباتی شان در حوزه سیاسی اقتصادی و معیشتی ،برنامه‌هایشان در حوزه فرهنگی خصوصاً کتاب و کتابخوانی را به صورت شفاف ارائه نمایند.

۲_ در گام اول انقلاب و در ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری گذشته معمولاً کاندیداها به موضوعات فرهنگی مخصوصاً بحث کتاب و کتابخوانی نه تنها توجهی نداشتند بلکه هیچ برنامه‌ای در خصوص توسعه فرهنگ کتابخوانی ارائه نکردند و این در حالی است که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به صراحت فرمودند :
"من فکر می‌کنم اگر بتوانیم فرهنگ کتابخوانی را در کشور رایج کنیم و در کنار آن تولید کتاب را هم خوب گسترش دهیم بخش عمده‌ای از وظایف فرهنگی دولت جمهوری اسلامی بدین وسیله انجام خواهد گرفت" و این بیان یعنی یکی از مهمترین وظایف فرهنگی دولت جمهوری اسلامی باید کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور باشد.

۳_ مردم کشوری که رئیس جمهورش در کنار دغدغه‌ آب ونانشان دغدغه فکر و فرهنگ و کتابشان {که آب و نان روح مردم محسوب می‌شود }را داشته باشد قطعاً در همه عرصه‌ها توانا خواهند بود چون روی دیگر دانایی توانایی است. این گزاره ثابت شده است که کتاب و کتابخوانی به بالا رفتن فهم فرهنگی ،سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه کمک شایانی خواهد کرد چون کتاب عنصر  تمدن ساز و پیشران توسعه است و می‌تواند باعث اصلاح نوع نگرش و بینش ،سبک زندگی والگوهای رفتاری و اجتماعی شده و در نتیجه جامعه را خلاق، پویا، با نشاط ،امیدوار و رضایتمند می کند.این عنصر تمدن ساز و پیشران توسعه و فرهنگ سازی و ترویج آن باید محور برنامه‌های بالاترین مقام اجرایی کشور[ رئیس‌جمهور]قرارگیرد.

۴_ جریان کتاب در ایران آرام است و  رئیس‌جمهور می‌تواند با استفاده از جایگاهش مثل یک رسانه فراگیر و پرنفوذ شوق خواندن و موج کتاب‌خوانی را در مردم ایجاد کرده و هوای فرهنگ جامعه را تازه نماید. برای تحقق این مهم رییس جمهور خود باید یک کتابخوان حرفه‌ای باشد و در دوران ریاست‌جمهوری تمام تلاش خود را در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی و ارتقاء فرهنگ عمومی مطالعه و توجه مردم به کتاب به عنوان یک کالای مهم و حیاتی فرهنگی مصروف سازد.

۵_  معتقدم گام دوم انقلاب اسلامی گام کتاب و کتابخوانی است و برای تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ،کتاب و کتابخوانی می‌تواند محور باشد و رییس جمهور آینده نیز می‌تواند گام دوم انقلاب را با کتاب بردارد. اکنون که رقابت نامزدهای ریاست جمهوری سیزدهم آغاز شده، فرصت مناسبی است که کاندیداها ضمن اعلام نسبت خود با بحث کتاب و میزان کتابخوانی شان برنامه های خود در حوزه کتاب و ترویج کتابخوانی را مانند برنامه هایشان برای بهبود معیشت، اشتغال، ازدواج و مسکن و بورس و افزایش یارانه معیشتی به صورت شفاف به جامعه اعلام نمایند.این که چه برنامه ای برای تولید کتاب، و ترویج فرهنگ کتابخوانی دارند.
به نظرم حتی یکی از سوالات مهم و داغ مناظرات انتخاباتی نیز می تواند همین موضوع باشد. فراموش نکنیم اگر حال کتاب و کتابخوانی خوب شود حال مردم و جامعه از هر حیث خوب خوب خوب می شود.

* مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1519831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =