پیشرفت ۸۷ درصدی پروژه های آبخیزداری استان سمنان با اعتباری بالغ بر ۲۳۰میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی

فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اعلام نمود: پروژه های آبخیزداری استان سمنان شامل احداث بندهای خاکی،سنگ و ملاتی،گابیونی،بند خاکی و بندهای سبک پایه بتنی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اعتباری بالغ بر ۲۳۰ میلیارد ریال و دارای پیشرفتی ۸۷ درصدی روبروست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان ایشان اعلام نمود این پروژه ها در بیست حوزه و در هشت شهرستان استان سمنان در حال انجام و یا به اتمام رسیده است.
فرهاد عبدالشاه معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان مهمترین اهداف عملیات آبخیزداری راکاهش خسارت سیل، تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، مرتفع کردن مشکلات آب زراعی و باغی در حوزه های آبخیز شهرستانهای استان سمنان بر شمرد.
وی بابیان اینکه از محل صندوق توسعه ملی اعتبارات خوبی به حوزه آبخیزداری تعلق گرفت، ابزار داشت: مهار سیلاب، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و تقویت پوشش گیاهی مهمترین تأثیرات آبخیز داری است لذا اجرای آن در دستور کار کارشناسان آبخیزداری قرار دارد.
عبدالشاه بابیان اینکه در نهایت سود اجرای پروژه‌های آبخیزداری به نفع مردم حاشیه مناطق حوزه های آبخیز است، در ادامه تصریح کرد: افزایش زمان تمرکز برای جلوگیری از تخریب در پایین دست این بندها و تغذیه سفره آب‌های زیرزمینی از دیگر مزایای اجرای پروژه‌های احداث بند خاکی و سنگ و ملات است.
وی افزود: با توجه به اینکه وقوع سیلاب‌های مخرب بروز خسارات مالی و جانی را به دنبال دارد لذا اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به نظر می‌رسد که بتواند از این حوادث تلخ و جبران ناپذیر به‌خوبی جلوگیری کرده و باعث پیشگیری از فرسایش و هدر رفتن خاک حاصلخیز کشاورزی شود.
وی در پایان با عنایت به افزایش تخصیص اعتبار مصوب استان،از مناقصه قریب الوقوع دو پروژه بند خاکی کوه زردامغان به حجم عملیات ۱۲۵۵۰ مترمکعب و بندهای سنگ و ملات شهرک صنعتی سمنان به حجم ۲۹۰۰ مترمکعب خبر داد.

48

کد خبر 1520376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =