حملات حدادعادل به دولت روحانی /مگر قبل از اعلام صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان مشارکت مثلا ۸۰ درصد بود که الان کاهش  یافته است؟

ایلنا نوشت: رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: بدون تعصب به نقدهایی که ما در این هشت سال به دولت داشته‌ایم اشاره می‌کنم تا اینکه بدانیم حق با مردم است که امروز خواهان تحول و تغییر هستند.

غلامعلی حداد عادل در همایش آغاز به کار کمیته اقتصادی این شورا طی سخنانی گفت: ما اگر یک نقطه روی یک صفحه باشیم باید مختصات حود را در منحنی تاریخی جغرافیایی که در حال تغییر است مشخص کنیم و بدانیم که دشمنان نقشه های پلیدی برای ما دارند و می‌خواهند از طریق ایجاد مشکلات اقتصادی و نارضایتی در میان مردم، ملت را به خیابان بیاورد در نتیجه باید بدانیم ما همگی هر اقدامی که انجام می‌دهیم یک خشت از مجموعه جریان انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: اولویت مهم امروز کشور مساله اقتصاد است؛ این را هم رهبری می فرمایند هم مردم می‌گویند و همه حس می‌کنند و نیاز به استدلال ندارد؛ همانطور که ملاحظه هم می‌کنید گفتمان حاکم بر مباحث تبلیغات انتخاباتی هم اقتصاد است.

این چهره سیاسی اصولگرا در ادامه بیان داشت: بدون تعصب اشاره‌ای به نقدهایی که ما در این هشت سال به دولت داشته‌ایم اشاره می‌کنم تا اینکه بدانیم حق با مردم است که امروز خواهان تحول و تغییر هستند. ما از قبل از دولت آقای روحانی موج جدید تحریم ها را داشتیم یعنی حدود دو سال پایانی دولت قبلی تحریم ها آغاز شد و شدت گرفته بود. و گفتمان اصلی دولت آقای روحانی نیز رفع تحریم ها بود ولی سوال این است که دولت در این هشت سال آرایش درستی در مقابل تحریم‌ها و مقابله با جنگ اقتصادی به خود گرفت یا خیر.

وی افزود: مهم‌ترین شاخص در جنگ اقتصادی و تحریم قیمت ارز است. دولت وقتی سیاست جدید ارزی خود را چند سال پیش متناسب با شرایط تحریم‌ها آغاز کرد آیا این سیاست عاقلانه بود؟ همه ما شاهد بودیم وقتی که همه پیش‌بینی می‌کردند شرایط از نظر شرایط ارزی سخت‌تر می‌شود دولت اقدام به ارزپاشی آن هم با قیمت‌گذاری دو نرخی در بازار کرد.

وی بیان کرد: اینکه به سفرها ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهیم آن هم ۵۰۰ دلار؛ در نتیجه دیدیم که ایرانی‌ها در فروشگاه های استانبول حضور پر تعدادی دارند آن هم در شرایطی که کشور در موقعیت تحریم های فلج کننده قرار دارد. اما امروز وقتی از این سیاست می‌پرسیم فلان مسئول در بانک مرکزی می‌گوید من مخالف بودم اما دستور دادند، خب این جای سوال دارد؟ 

حداد عادل با انتقاد از تلاش‌ها برای مذاکرات اخیر اظهار داشت: اکنون در شرایطی هستیم که وقتی یک‌بار اعتماد کردیم و نتیجه‌اش را هم بسیار بد دیدیم، دوباره کسانی هستند که می‌گویند برویم اعتماد کنیم و مذاکره کنیم یعنی از یک سوراخ دو بار گزیده شویم.

حملات حدادعادل به دولت روحانی /مگر قبل از اعلام صلاحیت‌ها توسط شورای نکهبان مشارکت مثلا ۸۰ درصد بود که الان کاهش  یافته است؟

وی ادامه داد: یک بحث دیگر توقف مسکن مهر است، یک کاری شروع شده بود حتما نقاط ضعفی هم داشت اما در هر حال بخشی از مردم صاحب خانه می شدند، چقدر این دولت با مسکن مهر، بی مهری کرد. وزیر مسکن اعلام کرد افتخار می کنم یک عدد مسکن نساختم خب نساختید حداقل همان قبلی ها را کامل می کردید. بعد آمدند همان طرح را اسمش را عوض کردند به نام مسکن دوباره مطرح کردند؛ خب اگر مشکل اسمش بود از همان اول اسم را تغیر می دادید.

رئیس شورای ائتلاف در ادامه ابراز کرد: وقتی یک کشوری تحریم است گمرک و تبادل اقتصادی و موارد دیگر فراهم است مشکلی ندارد اما وقتی تحریم اعمال می شود زمینه بروز فساد پدید می آید. می خواهم بگویم انتظاری که در هشت سال گذشته از دولت می رفت تا به خوبی مدیریت کند برآورده نشد. خب خوشبختانه آقای رئیسی به عنوان قهرمان مبارزه با فساد شناخته می شوند. ایشان در قوه قضائیه به سراغ پرونده های مفاسد اقتصادی رفتند و همین هم باعث خیلی از مفسدین قدری در روندکارهای خود تجدیدنظر کنند چرا که دیدند نظام با هیچکس تعارف ندارد.

وی افزود: این عملکرد امیدی را ایجاد کرده که آقای رئیسی با در اختیار گرفتن قوه مجریه سیستمی را اجرا کنند که از بروز فساد جلوگیری شود تا اصلا کار به قوه قضائیه را نگیرد؛ نه اینکه دولتی روی کار باشد که پی در پی تولید فساد کند و قوه قضائیه هرچه مقابله هم کند کم فایده است.

حدادعادل در ادامه گفت: من برنامه‌های اقتصادی شورای ائتلاف را دیدم و خوشحالم که در این دوره نخستین بار است که نامزدها با برنامه وارد عرصه شده‌اند. نفس اینکه کاندیداها با برنامه وارد شده‌اند اتفاق خوب و مبارکی است. من دیدم در این برنامه اقتصادی که در کمیته اقتصادی شورای ائتلاف برای رئیسی آماده شده ذیل ۲۷ عنوان برنامه داده شده و خود این یک راهکار است و میتو اند یک نقشه راه باشد.

چهره سیاسی اصولگرا در ادامه اظهار داشت: ما در اوج تحریم‌های اقتصادی یک سال در هند و ۸ ماه در چین سفیر نداشتیم آن هم در زمانی که چین در حال برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در کشور های مختلف در غالب طرح یک کمربند یک راه بود؛ از سوی دیگر سفارتخانه ها هم اصلا بنیه لازم برای مدیریت دیپلماسی اقتصادی را نداشتند. در سفری که به چین داشتیم، بنده شاهد بودم که گفتند سفیر ما تنها یک سفر به شانگهای داشته است، همچنین در داخل سفیرهایی که به بنده مراجعه می‌کردند که ما چند ماه است از فلان وزیر وقت خواسته‌ایم و به ما وقت داده نمی‌شود.

وی افزود: در این برنامه بحث‌های خوبی وجود داشت اما یک باب هم که من انتشار داشتم و در آن ندیدم اقتصاد آموزش و پرورش بود، به نظرم در کنار اقتصادی کشاورزی، مسکن، انرژی و... اقتصاد آموزش و پرورش هم مهم است.

حدادعادل در ادامه با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در انتخابات گفت: دشمن به دنبال تفسیر ها از میزان مشارکت است، پادوهای داخلی هم در حال دمیدن در این آتش هستند، دیدید که گفتند «اگر من نباشم کسی در انتخابات شرکت نکند» توجه کنید که آدم از کجا به کجا می رسد. از سوی دیگر گروهی هم می گویند کاهش مشارکت نتیجه ردصلاحیت شورای نگهبان است مگر قبل از اعلام صلاحیت‌ها توسط شورای نکهبان مشارکت مثلا ۸۰ درصد بود؟ که اکنون کاهش پیدا کرده است. شما بروید به کارنامه و عملکرد خود نگاه کنید که نتیجه کار شده کاهش مشارکت شده است. 

وی در پایان اظهار داشت: آن مردمی که آمدند در تشییع پیکر شهید سلیمانی، درد دین و انقلاب و اسلامی و ایران داشتند و باید در انتخابات فعال باشند و از رئیسی حمایت کنند و فردی را انتخاب کنند که دست و بازوی رهبری باشد.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1520650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =