نسل جوان ما بیتکوینی شده است/ دنبال حلقه وصل جوانان به بازار کار هستم

علیرضا پورعلی گفت: با توجه به افزایش رمزارزها در کشور و خرید و فروش بیتکوین، جوانان ما متأسفانه به کسب درآمد انفرادی سوق پیدا کردند و به اصطلاح بیتکوینی شدند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در ایامی که بسیاری از کسب و کارهای خرد و کلان کشور به دلیل تعطیلی کارخانه‌ها و شیوع ویروس کرونا از رونق افتاده است، یک جوان سی ساله عزم خود را جزم کرده تا دست هم‌نسلان خودش را در مسیر کسب و کاری موفق بگیرد، علیرضا پورعلی جوان مشهدی است که به گفته خودش کارش را با یک وانت شروع کرده و اگر بی‌اعتنایی و زمین خوردن‌های پی‌درپی نبود، امروز به جایگاه اولین نفر در صنعت چوب و صفحات کابینت نمی‌رسید.

آقای پورعلی در ابتدای صحبت کمی از خودتان و حرفه‌ای که در آن مشغول به کار هستید، بگویید.

من علیرضا پورعلی، اصالتا مشهدی هستم و کارم را از ۲۸ خرداد ماه سال ۱۳۹۲ با خرید یک وانت شروع کردم.

این کار حرفه پدری شماست؟ یا فکری نو برای خودتان بود؟

من پدرم نجار بود و از سال ۸۶ به بعد قدرت بینایی خود را تا حد زیادی از دست داد. من از آن زمان به بعد با وانت رفتم صفحه کابینت را از کارخانه‌ها بیاورم که مدیر یکی از مجموعه‌ها یک توهینی به من کرد و من با گریه و حال خراب از آنجا برگشتم و گفتم خودم می‌خواهم تولید این کار را انجام دهم. در ابتدا رفتم سراغ تولید شخصی این محصول، اما وقتی دیدم امکان پذیر نیست. سال ۹۲ وانت خودم را فروختم و ۷۰ شاخه از این صفحه‌های کابینت‌ها را آوردم و شروع به کار کردم و خرید و فروش صفحات کابینت را رفته رفته گسترش دادم و توزیع و فروش و پخش را به صورت جدی آغاز کردم.

بسیاری از هم‌نسل‌های شما چشم امید به سرمایه دارند و می‌گویند شروع یک کار سرمایه می‌خواهد، درست مثل پولی که شما برای خرید وانت دادید، خود شما با چند تومان کسب و کارتان را شروع کردید؟

من خودم در سال ۹۲ کارم را با ۱۰ میلیون و پانصد هزار تومان راه اندازی کردم. آن زمان این پول برابر با پول خرید یک وانت بود، بعد از مشاوران مالی کمک گرفتم و روی برنامه‌ای از پیش تعیین شده پیش رفتم.

آقای پورعلی در بخشی از مصاحبه به سختی کار تولید در عرصه صفحات چوبی به ویژه مواد اولیه کابینت و دکوراتور اشاره کردید؟ چرا به سراغ توزیع و فروش در این حوزه رفتید؟

من به لحاظ یَدی آدم تنبلیم، اما به لحاظ فکری بسیار پویا هستم. البته من در این کار گارگری هم کردم. یک اصطلاحی بین تاجرها وجود دارد که می‌گویند این تولید کننده فروشنده خوبی نمی‌تواند باشد که البته برعکس آن هم صدق می‌کند. من کارم بازرگانی است و ساخته شده‌ام برای کارهای خرید و فروش. حتی من الان که ۱۵ فروشنده در مجموعه دارم برخی از اوقات که وضعیت بازار بحرانی می‌شود و نیاز به نقدینگی داریم، خودم تلفن برمی‌دارم و کار فروش و ارتباط با مشتری را انجام می‌دهم.

با توجه به‌ رشد اقتصادی خوبی که در سال‌های اخیر داشتید، شاید خیلی از افراد به دنبال رمز موفقیت یا شعار کاری شما باشند، در بین صنعتگران چوب به ویژه مواد اولیه کابینت و دکوراتیو به چه معروف هستید؟

من همین حالا در بازار به ارزان بودن محصول ولی حجم بالای فروش معروف هستم و فکر می‌کنم رویه درست کار کردن در بازار ما هم همین مدل است.

گستردگی کار شما صرفا در استان مشهد است؟

در حال حاضر از استان هرمزگان تا سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، شمالی، یزد، کرمان، گلستان، سمنان، لرستان و ... ارسال محصول داریم.

به دیگر کشورهای چه طور؟ برنامه‌ای برای صادرات هم داشتید؟

ما در حال حاضر به خیلی از کشورهای همسایه و غیر همسایه محصول خود را ارسال می‌کنیم. خوشبختانه ما در تولید محصولات مرتبط با ورقه‌های کابینت و صنایع چوبی در داخل کشور وضعیت بسیار خوبی

داریم و هیچ نیازی به واردات مواد اولیه یا غیره نداریم. ولی در عوض ظرفیت بسبار بالایی برای صادرات به کشورهای مختلف از جمله همسایگان داریم که می‌تواند منجر به رونق تولید داخلی شود. طبق آماری که اخیرا مطالعه می‌کردم در حال حاضر در کشور عراق ۳ میلیون خانه در حال ساخت است که اجناس اولیه آن‌ها بیشتر از چین و ترکیه تامین می‌شود. این چه اشکالی دارد ما در این کشورها ورود کنیم و بازار را در دست بگیریم. ما چند درصد بازارهای همسایگانان را توانستیم در اختیار بگیریم؟! رهبر معظم انقلاب کشور ما هر سال روی این موضوعات تاکید می‌کنند اما در عمل اتفاقی را از سوی من بازرگان و مسئولان شاهد نیستیم.

تا چه اندازه از راه صادرات توانستید ارزآوری برای کشور داشته باشید؟

خوشبختانه شرایط ما در صادرات خوب است و تقاضا برای محصولات ما بالاست اما مشکلاتی در انتقال ارز و پول داریم. به ما می‌گفتند که از راه‌های غیر معمول ارز را وارد کنید، اما اتفاقا من معتقدم که دارم برای کشورم و مردمم کار می‌کنم، من قدم‌های خودم را برمی‌دارم بگذارید دولت هم سهم خودش را بردارد و کار قانونی باشد. من علاقه‌مندم این چرخه بچرخد و همه از این تجارت بهره‌مند شوند.

تا چه اندازه می‌شود از پتانسیل جوان‌ها یا بهتر بگویم از هم‌نسلان شما در عرصه صنعت استفاده‌ کرد؟

صریح بگویم، الان جوانان ما شدند جوان بی‌خاصیت بیت کوینی که هیچ خاصیتی ندارد. واقعا نهایت توان جوان ما این است که صبح تا شب به فکر این دست از مسائل باشد؟ ما می‌توانیم کارهای بزرگتر کنیم، در کنار خودمان ۵۰ نفر دیگر را هم مشغول به کار کنیم. بارها و بارها این قبیل از جوانان آمدند تا با آن‌ها در عرصه زمینه رمزارزها و بیت‌کوین فعالیت کنم، اما من صریحا گفتم که اعتقادی به این سبک از کارها ندارم. من دوست دارم فعالیتی که می‌کنم علاوه بر خودم برای دیگران هم مفید و سودمند باشد. ما نیامدیم در این دنیا تنهایی پول و درآمد کسب کنیم و برویم.

شما در یکی از مصاحبه‌های تلویزیونی گفتید که حاضرید از کسب و کارهای نو پا و جوان‌ها حمایت کنید و این موضوع در فضای مجازی بازتاب بالایی پیدا کرد. بر چه اساس و چشم اندازی این موضوع را مطرح کردید و چه برنامه‌ای در این زمینه دادید؟

من زمانی که به گذشته خودم را نگاه می‌کنم به این موضوع بیشتر باور پیدا می‌کنم که جوان‌های ما بعد از انقلاب اسلامی پتانسیل بسیار بالایی دارند. همه جوان‌ها دوست دارند صاحب یک تجارت و کسب و کاری باشند و پیشرفت کنند اما متاسفانه نمی‌دانند راه را باید از کجا شروع کنند. در نظر دارم با شروع یه کار یک مرکز برای مشاوره و سرمایه گذاری به صورت رایگان از جوان‌ها و صاحبان ایده حمایت کنم.

در اطراف ما روزانه جوانان بسیاری وجود دارند که با فکری نو و خلاق پا به عرصه تولید، کارآفرینی و اشتغال‌زایی می‌گذارند اما به دلیل نبود سرمایه یا عدم مشاوران مالی و اقتصادی، زمین می‌خورند، در مقابلش مشاوران و حامیان بسیاری هم هستند که حاضرند به این‌ جوانان کمک کنند، چه خوب که من یا بهتر بگویم مجموعه ما حلقه وصل جوان‌ها به بازار کار باشد.

هنوز این یک اتفاق در ذهن شماست یا به مرحله اجرایی هم رسیده است ؟

همین حالا در پیام‌های خصوصی که در فضای مجازی به من داده می‌شود، افراد مختلف ایده‌ها و پیشنهاداتی می‌دهند که من از همه آن‌ها استقبال می‌کنم و تا جایی که امکان دارد علاوه بر مشاوره از آن‌ها حمایت هم می‌کنم.

آقای پورعلی ذیل تعریف حمایت و مشاوره می‌شود گفت شما یک کارآفرین هستید؟

پاسخ این سوال برعهده مخاطبان است، اما تقریبأ حدود ۵۰ نفر در حال حاضر در مجموعه ما فعالیت دارند و تقریبا ۳۰۰ نفر هم در کارخانجاتی که تولید محصول برای ما انجام می‌دهند، به طور غیر مستقیم با ما در ارتباط هستند. کارخانه‌هایی که از ظرفیت خالی و نیروی بیکار آن استفاده کردم.

از ظرفیت خالی و نیروی کار بیکار یعنی چی؟ بیشتر توضیح می‌دهید؟

از آنجایی در کشور ما بسیاری از کارخانجات نیمه تعطیل یا تعطیل هستند به این فکر افتادم که مواد اولیه این کار را تهیه کنم و به این کارخانجات سفارش تولید دهم. الان در حال حاضر کارخانجاتی هستند که تمام تولید آن‌ها منحصرا برای ماست و نیروی کاری که پیش از این خانه‌نشین بوده یه کاری کاذب داشته به چرخه تولید و اشتغال برگشته است.

به نظر شما بزرگترین مشکل جوانان در عرصه راه‌اندازی یک کسب و کار چیست؟

 مشکل اصلی جوانان ما شغل و امنیت شغلی است که در آینده آنها تاثیرگذار است. متأسفانه برخی از صنعتگران و فعالان اقتصادی در عرصه کسب و کار اعتمادی به جوان‌ترها ندارند، چراکه عده‌ای از آن‌ها نه تنها کمک و دستگیری ندارند بلکه هرازگاهی با سخن‌چینی، حسادت‌های بی‌مورد و حتی عدم اعتماد به برنامه نوین آن جوان، باعث مانع‌تراشی و در نهایت ورشکستگی زودهنگام او آن‌ها هم می‌شوند. حرف ابتدایی رهبر انقلاب اسلامی اعتماد به جوانان به ویژه جوانان نخبه است، پس چرا بزرگترهای من همچنان نگاهی سو به نحوه کار کردن جوان‌ترها دارند؟!

اولین مورد برای رونق کسب و کار چه در کار شما و چه کارهای دیگر در حال حاضر از منظر شما چیست؟

صادرات امروز مسئله بسیار مهمی است که اتفاقا در دستور کار مجموعه ما هم قرار دارد. البته صادرات جریان سختی دارد که بیش از پیش مستلزم همکاری و مساعدت همگانی است.

و در پایان باید بپرسم که از روز اولی که کار را شروع کردید، فکر می‌کردید به این نقطه برسید؟

من جزو معدود افرادی بودم که از همان روز اول برنامه ۵ ساله تجارت برای خودم نوشتم. یک روزی با همسرم از مقابل یک مجموعه‌ای رد می‌شدیم، به او می‌گفتم که می‌شود من هم روزی چنین مجموعه‌تی داشته باشم. الحمدالله با تلاش و لطف خداوند و کار شبانه روزی بهش دست پیدا کردم. من همین حالا هم آینده را طوری می‌بینم که در اندازه گوگل و ماکروسافت بتوانم پیشرفت کنم.

شما ببینید این مجموعه‌هایی که چندین هزار نفر نیرو دارند و فعالیت‌های جهانی می‌کنند چقدر مفید هستند. به اعتقاد من باید این‌ها را مورد ستایش قرار داد.

درواقع منظور من افرادی است که متکی به دولت و رانت های دولتی نیستند و می‌توانند به تنهایی همچین خدمت‌های بزرگی به جامعه بشری کنند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1520784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =