مهاجرت معکوس به روستاها با توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ممکن خواهد شد

دکتر طالبی با اشاره به نقش توسعه زیرساخت های ارتباطی در پیشرفت روستاها، خاطرنشان کرد: در صورت بهره مندی مناسب از زیرساخت های ارتباطی شاهد پایداری جمعیت و مهاجرت معکوس به روستا ها خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد، دکتر طالبی در آیین بهره برداری و جشن دسترسی تمام روستاهای استان یزد به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد،  سید جلیل میرمحمدی؛ نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین استانی در سالن کوثر استانداری برگزار شد، اظهار کرد: استان یزد بواسطه ارتقاء شاخص های این حوزه، یکی از استان های برتر کشور در شاخص های اقتصادی و توسعه ای بوده و با پوشش ۱۰۰ درصدی اینترنت در روستاهای بالای ۲۰ خانوار اولین های تحقق این مهم در کشور است.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه جمعیت روستایی استان حدود ۲۰ درصد است اما بافت جمعیتی و جغرافیایی استان یزد به گونه ای است که قریب به نیمی از جمعیت استان، از خدماتی که در روستا ها صورت میگیرد، بهره مند می شوند.

استاندار یزد با بیان اینکه در تعطیلات و برخی از فصول سال از جمله بهار و تابستان جمعیت افراد ساکن در روستاها، چندین برابر جمعیت اسمی آن ها می شود، گفت: با این  احتساب جشن و موفقیت دسترسی روستاهای استان به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت، موفقیتی است که اکثر مردم استان یزد از آن بهره مند می شوند.

وی با اشاره  به نقش  توسعه زیرساخت های ارتباطی  در پیشرفت روستاها، خاطرنشان کرد: در صورت  بهره مندی مناسب از زیرساخت های ارتباطی شاهد پایداری جمعیت و مهاجرت معکوس به روستا ها خواهیم بود.

استاندار یزد با بیان اینکه اقدامات انجام شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات رویکرد اقتصاد دانش بنیان را برای توسعه استان فرا روی ما قرار داده است، تصریح کرد: یزد اولین استانی است که به طور رسمی رویکرد اقتصاد دانش بنیان را به عنوان اصلی ترین محور توسعه استانی در نظر گرفته و این موضوع را به صورت جدی دنبال کرده است.

وی وجود زیرساخت های مناسب ارتباطی، نیروی متخصص و تحصیل کرده و ضرورت سامان دادن اقداماتی جهت کاهش آسیب های ناشی از رشد بی رویه صنعتی از جمله آسیب به محیط زیست و کاهش منابع آبی را از دلایل انتخاب اقتصاد دانش بنیان به عنوان راهبردی مهم در استان عنوان کرد.

دکترطالبی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر شاهد غلبه گفتمان اقتصاد دانش بنیان بر دیگر مباحث توسعه ای هستیم، اظهار کرد: همراهی های خوبی از سوی مسئولین استانی و کشوری در این حوزه شده و این موضوع سرمایه بسیار خوبی را برای استان بوجود آورده که در نهایت می تواند نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته باشد.
استاندار یزد ادامه داد: بر این اساس برنامه های بسیار خوبی در استان ترتیب داده شده و استان یزد، اولین استانی بوده که برنامه راهبردی نظام نوآوری را تدوین و تصویب کرده و آن را به مرحله اجرا گذاشته است.

عالی ترین مقام اجرایی استان در پایان اضافه کرد: خوشبختانه با اجرای برنامه هایی در این حوزه و سایر حمایت هایی که از طرف وزارت ارتباطات صورت خواهد گرفت، زیرساخت های لازم برای انتخاب یزد به عنوان الگوی اقتصاد دانش بنیان در کشور بوجود خواهد آمد که نوید بخش آینده  ای بسیار خوب در حوزه توسعه و اقتصاد استان خواهد بود.

کد خبر 1521206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =