افزایش ۲۷ درصدی مصرف برق استان یزد نسبت به سال گذشته

سرپرست شرکت توزیع برق استان یزد با بیان اینکه مصرف برق استان ۲۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، گفت: وجود رمز ارزهای غیر مجاز، کاهش ۳۵۰۰ مگاواتی تولید نیروگاه‌های آبی و افزایش مصرف مشترکین از مهمترین دلایل خاموشی های چند روز اخیر هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد ؛ علی جم در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش ۲۷ درصدی برق مصرفی استان یزد نسبت به سال گذشته اظهار کرد: با توجه به تاکید استاندار، در راستای برخورد با ادارات دولتی که مصرف برق آنها بیش از حد مجاز باشد، برق ۵ اداره قطع خواهد شد.

وی از وجود رمز ارزهای غیر مجاز، کاهش ۳۵۰۰ مگاواتی تولید نیروگاه‌های آبی و افزایش مصرف مشترکین به عنوان مهمترین عامل خاموشی های چند روز اخیر نام برد و گفت: به دلیل شروع زودهنگام فصل گرما مصرف برق مشترکین استان حدود ۴ درصد، مشترکین عمومی ۱۷ درصد، مشترکین تجاری ۳۲ درصد و مشترکین کشاورزی ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

جم با بیان اینکه تنها حدود ۶ دهم درصد برق مصرفی استان سهم ماینرهای تولید ارز دیجیتال است، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۴۶ مشترک برق غیرمجاز در استان با ۲۰۱۹ دستگاه استخراج ارز دیجیتال که برق مصرفی آنها بیش بر ۱۷ هزار مگاوات ساعت بود، شناسایی و جمع آوری شده است.

سرپرست شرکت توزیع برق استان یزد ظرفیت تولید برق استان را ۱۵۰۰ مگاوات اعلام کرد و افزود: پیک بار استان در سال جاری به دو هزار مگاوات خواهد رسید که از پیک مصرف برق استان در سال گذشته ۲۰۰ مگاوات بیشتر است.

وی ضمن درخواست از شهروندان استان یزد برای گزارش تخلفات مربوط به استخراج غیر مجاز ارز دیجیتال از طریق سامانه تلفنی ۱۲۱ یا اپلیکیشن «برق من»، توضیح داد: شهروندانی که فعالیت رمز ارزهای غیرقانونی را گزارش دهند، در صورت صحت اطلاعات مشمول دریافت پاداش خواهند بود. البته فرآیند پرداخت پاداش و مشخصات افرادی که اطلاعات را ارائه می‌کنند، حفظ و به صورت کاملاً محرمانه نگهداری می‌شود.

علی جم با اشاره به خدمات ارائه شده به ۷۱۹ هزار مشترک توسط شرکت توزیع برق استان یزد با ۲۰ هزار کیلومتر شبکه‌ فشار متوسط و ضعیف، یادآورشد: بیش از ۸۰ درصد مشترکان استان مربوط به بخش خانگی هستند اما ۷۰ درصد مصرف برق مربوط به مشترکان بخش‎ صنعتی و کشاورزی است که این موضوع به این معناست که بخش بزرگی از برق استان یزد صرف تولید می شود.

وی با اعلام اینکه ۹۳ درصد از حدود ۲۳۰۰ چاه‌ کشاورزی استان برق‌دار هستند، گفت: در حال حاضر ۹۴۹ روستا از مجموع هزار روستای استان از نعمت برق برخوردار هستند که ۹۹.۷۴ درصد از روستاهای استان را شامل می‌شوند.

جم به اجرای طرح امید در استان یزد نیز اشاره و عنوان کرد: مصرف کنندگان برق بر اساس این طرح به ۳ دسته کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف تقسیم شده‌اند و چنانچه مشترکان از میزان تعیین شده در این طرح مصرف کمتری داشته باشند، قبض دوره‌ای آنها رایگان خواهد بود.

وی با بیان اینکه مصرف برق با توجه به گرمسیری بودن اقلیم منطقه عدد متفاوتی است، تصریح کرد: از آغاز اجرای طرح امید در آبان‌ماه سال گذشته تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۱۵ درصد از مشترکان مشمول طرح امید شدند و برای ۲۵ درصد مشترکان استان نیز حداقل یک قبض رایگان صادر کرده‌ایم.

علی جم ادامه داد: مجموع بدهی های شهروندان و مشترکین یزدی به صنعت برق تا پایان سال، ۱۰۰ میلیارد تومان است که این میزان هم در بخش خانگی و هم در بخش صنعت، با دو درصد کاهش همراه بوده است.

سرپرست شرکت توزیع برق استان یزد در خصوص برنامه های قطعی برق در استان نیز توضیح داد: قرار است ظهرها که دمای هوا بالاتر از دیگر ساعات روز است برق مشترکین خانگی قطع نشود و در مقابل برق واحدهای صنعتی مدیریت شود و در ساعات پایانی روز که دمای هوا کاهش می‌یابد برق مشترکین خانگی مدیریت شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته در مجموع حدود ۱۰ میلیارد تومان پاداش برای مشترکین خوش مصرف لحاظ شده است خاطرنشان کرد: استان  یزد در سال گذشته  با ۶۰ دقیقه قطعی در سال برای هر مشترک رتبه برتر را در سطح کشور به خود اختصاص داد و این در حالی بود که میانگین خاموشی‌های کشوری برای هر مشترک حدود ۶۰۰ دقیقه در سال است.

کد خبر 1521881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =