هادی مرزبان: برای اجرای «دکتر نون ...»، در برابر تمام بستگانم ایستادم

هادی مرزبان، کارگردان «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد»، می‌گوید قرار بود به علت مشکلات جسمی‌اش، واکسن کرونا را خارج از ایران تزریق کند. اتفاقی که همه مقدماتش فراهم بود و همه بستگانش برای انجامش به آن طرف آب رفتند اما او انجامش نداد چون با خود فکر کرد تمرین و روی صحنه بردن نمایشنامه‌ای که در دست دارد، واجب‌تر است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد»، شاید در وهله نخست به واسطه کُدی که از نام محمد مصدق می‌گیریم، شمایل یک اثر سیاسی را در ذهن‌مان بسازد اما آن‌طور که هادی مرزبان، به‌حق، اشاره می‌کند، بیش از هر چیز یک عاشقانه است، یک عاشقانه آرام که فروپاشی روانی دکتر نون به دریایی طوفان‌زده تبدیلش کرده است.  

هادی مرزبان سال‌هاست که اندیشه اجرای این رمان درخشان به قلم شهرام رحیمیان را در ذهن دارد و بازیگری که برای ایفای نقش دکتر نون روی صحنه، انتخاب کرده بود، نخست زنده‌یاد جمشید مشایخی و سپس رضا کیانیان بود و اکنون مهدی فخیم‌زاده است. مرزبان معتقد است هر کدام از این ستاره‌های عرصه بازیگری، بسته به شیوه کارشان، دکتر نون متفاوتی را به تماشاگر نشان می‌دهند.

هادی مرزبان با بیان این که برای شروع تمرین این نمایش، در برابر تمام بستگانم ایستاده است، توضیح می‌دهد: «نمی‌دانم از اتفاقاتی که هنگام اجرای نمایش «تانگوی تخم‌مرغ داغ» در سال ۱۳۹۳ رخ داد مطلعید یا نه. اتفاقاتی که منجر به خونریزی مغزی و سکته من شد و امروز زندگی را با تنها یک کلیه می‌گذرانم. تمرین «دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد» در شرایطی آغاز شد که قرار بود به علت مشکلات جسمی‌ام، واکسن کرونا را خارج از ایران تزریق کنم. اتفاقی که همه مقدماتش فراهم بود و همه بستگانم برای انجامش به آن طرف آب رفتند اما من انجامش ندادم چون با خود گفتم تمرین و روی صحنه بردن پیِسی که در دست دارم واجب‌تر است. پس ماندم و همین‌جا هم واکسن زدم. این‌ها را گفتم تا متوجه شوید در چه شرایطی قرار دارم. ضمن این که تاکید می‌کنم من تئاتر کار نمی‌کنم تا ازقِبَلَش نان بخورم، چون معتقدم به قول بونوئل «غم نان هرگز عذری برای فاحشگی هنر نیست.»

 متن کامل گفت‌وگو با هادی مرزبان را در فروپاشی روانی یک عاشقِ ناآرام به سبک جمشید مشایخی، رضا کیانیان و این‌بار مهدی فخیم‌زاده بخوانید.

۵۷۲۵۹

کد خبر 1522282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =