۰ نفر
۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵
عربستان و کویت چند سند همکاری امضا کردند

ایرنا نوشت: به دنبال سفر ولیعهد کویت به عربستان ۶ سند همکاری در زمینه های اقتصادی، ورزشی، علمی و آموزشی و ... میان دو کشور به امضا رسید.

به گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، به دنبال سفر «مشعل الاحمد الصباح» ولیعهد کویت به عربستان و دیدار وی با «بن سلمان» همتای سعودی خود، دو طرف در مورد همکاری های دوجانبه در زمینه اقتصادی و تجاری و توسعه آن تبادل نظر کردند.

 این دیدار به منظور مشارکت در اولین جلسه شورای هماهنگی کویت و عربستان که در ژوئیه ۲۰۱۸ با هدف ایجاد یک چشم انداز مشترک برای تعمیق و پایداری روابط بین دو کشور ایجاد شد، صورت گرفت.

شورای مشترک بین دو کشور امضای ۶ توافق نامه برای ایجاد یک سیستم اقتصادی یکپارچه و یافتن راه حل های نوآورانه برای استفاده بهینه از منابع مشترک مورد استفاده عربستان و کویت است و کار شورای هماهنگی و مشترک همچنین بازنگری در زمینه های اقتصادی، سرمایه گذاری و توسعه خواهد بود.

ولیعهد کویت با اشاره به اهداف خود از سفر به ریاض گفت: گفت وگوهای دوجانبه تمایل مشترک دو کشور برای پیشبرد روابط در سطح وسیعتر بر اساس منافع مشترک و تقویت آن در سطوح مختلف را پیگیری می کند.

وی همچنین بر لزوم مضاعف کردن سطح همکاری های موجود تأکید و گفت که تاکنون ۲۶ توافق نامه و تفاهم نامه همکاری از زمان تأسیس شورای مشترک دو کشور با ریاض تا به امروز به امضا رسیده و شامل موضوعاتی چون جوانان، تشویق سرمایه گذاری مستقیم، تعلیم و تربیت، آموزش عالی و تحقیقات علمی، ورزشی و استانداردهای مختلف می شود.

به گفته ولیعهد کویت، عربستان سعودی در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ با ارزش بیش از ۶۷۰ میلیون دلار به عنوان شریک تجاری کویت رتبه اول را در منطقه دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که طرفهای سعودی و کویتی سطح مبادلات تجاری بین خود را به سطح بالاتری برسانند.

طبق آخرین آمار رسمی عربستان، حجم تبادلات تجاری بین دو طرف در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۳۹/۸ میلیارد ریال سعودی بوده و بر این اساس، صادرات عربستان به کویت ۸۳/۷ میلیارد ریال و واردات از این کشور در حدود ۵۶/۱ میلیارد ریال تخمین زده شده است.

311311

کد خبر 1522847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =