مرگ سالانه ۱۱هزار نفر بخاطر آلودگی‌ هوا /۷۰درصد ایران درگیر ورشکستگی آبی

نشست خبری رئیس سازمان محیط زیست امروز برگزار شد.

نیو صدر: عیسی کلانتری، با تبریک روز محیط زیست در نشست خبری که در سازمان محیط‌زیست برگزار شد، گفت: دیگر تقریبا ثابت شده است که ارائه این سیاست‌های کنونی در کره‌زمین برای حفاظت از محیطط‌زیست پاسخگو نیست و همه دنیا برای حفاظت از زمین باید یک تجدید نظر جدی را انجام بدهند و مسئولان و سیاست‌مداران به محیط زیست عنوان یک مسئله ثانوی نگاه نکنند.

او ادامه داد: در کشور ما هم مسئولان محیط زیست را یک مسئله فانتزی و ثانویه می‌دانند، این نگاه اکثر مدیران در سرتاسر کشور به محیط زیست است، حتی برخی از آن‌ها در ارتباط مستقیم با محیط زیست هستند.

رئیس سازمان محیط زیست توضیح داد: خوشبختانه آگاهی مردم امروز با حتی چهار سال پیش قابل قیاس نیست، به تدریج مردم محیط زیست را به عنوان حقوق شهروندی خود در نظر گرفتند، حفاظت از محیط زیست در کشوری مثل ما از همین مسیر امکان‌پذیر است. 

کلانتری درباره اقدامات انجام شده از سازمان محیط‌زیست توضیح داد: من چهار سال افتخار داشتم خدمتگذار محیط زیست باشم و به دست‌آوردهای نسبی خوبی رسیدم. انصافا باید بگویم برخلاف همه تبلیغاتی که از سویی برخی گروه‌ها علیه دولت بسیج شده است، عملکرد زیست‌محیطی دولت خوب بود. اما انتظاراتی که جامعه از محیط‌زیست دارد عملی نیست، آن هم در شرایطی که منابع مالی دولت در اثر تحریم‌ها کم شده است.

او افزود: در این شرایط بد اقتصادی، حداقل با حمایت‌های رئیس جمهور در بخش محیط زیست پیشرفت‌های خوبی داشتیم. فقط درباره مسئله گردوخاک ۴۵۰ میلیون دلار تخصیص داده شد، در این چهار سال ۱۰۲۰ نفر به محیط‌بان‌هایمان اضافه کردیم.

کلانتری عنوان کرد: سازمان محیط زیست یکی از مستضعف‌ترین سازمان‌های دولتی بود، چهار سال پیش محیط‌بانان ماهی ۱.۵ میلیون درآمد داشتند و این پایین ترین میزان درآمد دولت بود. معلوم بود که چنین سازمانی برای حمایت‌ و حفاظت از محیط‌زیست انگیزه‌ای ندارد. با کمک سازمان برنامه و رئیس جمهور در این چهار سال با وجود تورم ۱۳۰درصدی، حقوق محیط‌بان‌ها بیش از ۳۰۰درصد افزایش پیدا کرد.

۶۰درصد آلودگی‌های آرادکوه کاهش پیدا کرده، اما باید جابه‌جا شود

او در پاسخ به سوالی درباره مرکز دفن زباله آرادکوه گفت: آرادکوه ۶۰ سال پیش به عنوان مرکز دفع زباله تهران به وجود آمد، با توجه به افزایش جمعیت و گسترش تهران نحوه برخورد با پسماندها نسبت به ۶۰ سال پیش تغییر کرده است. آرادکوه دیگر پاسخگوی مرکز دفع زباله‌های تهران نیست و نیاز به جابجایی دارد.

کلانتری با اشاره به اقداماتی که برای کاهش آلودگی آرادکوه انجام شده، توضیح داد: کارهای خوبی در دو سال اخیر انجام شده است، بخش عمده ای از مشکلات حل شده و آلایندگی آن کمتر شده است. اما جابه‌جایی آن ۵۰۰ تا ۷۰۰میلیون دلار پول می‌خواهد، دولت هم قول داده کمک کند.

او افزود: حدود ۶۰درصد آلایندگی آرادکوه کمتر شده است، یکی از دلایل بوی نامطبوع آزادراه تهران-قم آرادکوه است. الان وضعیت به مراتب بهتر از دو سال پیش است.

تا سال آینده محیط‌بانان ما مثل رنجرهای کشورهای غربی می‌شوند

رئیس سازمان محیط زیست درباره اقدامات انجام شده در راستای حمایت از محیط‌بانان گفت: دریافتی محیط‌بان‌ها بیش از سه برابر شده است، به تعدادشان حدود ۱۰۳۰ نفر اضافه شده است، سالیانه ۵۰ تا ۶۰میلیارد تومان برای تجهیز محیط‌بان‌ها استفاده کردیم. همین امسال ۱۲۰۰ موتورسیکلت مجهز واگذار کردیم. اول مشکل این بود که محیط‌بان‌های ما آموزش ندیده بودند. از ابتدای استخدام به پاسگاه‌ها رفتند، در این مدت به کمک معاونت آموزش، آموزش‌های حین کار به شکل مرتب انجام شد. ما دانشکده محیط زیست را منحل کردیم و همانجا به محل آموزش حین کار محیط‌بانان تبدیل شده است.

کلانتری ادامه داد: خوشبختانه سیستم محیط‌بانی ما از دیگر سیستم‌ها بیشتر تحول پیدا کرده است. امیدوارم پیشرفته‌ترین تجهیزات لازم تا پایان سال آینده در اختیار محیط بانان ما قرار بگیرد و آنها شبیه رنجرهای کشورهای غربی بشوند. اگر با خودشان صحبت کنید مشخص می‌شود که وضعشان با چند سال پیش قابل مقایسه نیست. امیدواریم تا حداکثر ۲ تا ۳ سال آینده به شکل پیشرفته‌تری از مناطق چهارگانه حمایت کنیم.

کاهش سرانه آب در ایران؛ وضعیت بحرانی است

رییس سازمان محیط زیست درباره مسئله خشکسالی گفت: آب مهمترین دغدغه کشور است، به آب کشور ظلم کردیم و آب را از حالت تجدیدپذیر به حالت تجدیدناپذیر در آوردیم. میزان آب چند سال پیش به ۹۰میلیاردمتر مکعب رسیده بود، امسال احتمالا به ۸۰میلیارد رسیده است. امسال سرانه آب به زیر ۱۰۰۰ متر مکعب رفته که این یعنی در بحران قرار داریم، ۷۰درصد جمعیت هم زیر ۷۰۰ متر مکعب آب دارند که این یعنی قرار گرفتن آن‌ها در شرایط ورشکستگی آبی.

او گفت: محیط زیست زنده ما از طریق چهار شکارچی تهدید نمی‌شود، بلکه به علت کمبود آب شما تهدید می‌شوید. وقتی در طبیعت آبی نباشد گیاهی هم نخواهد بود.

کلانتری با اشاره به تلاش‌ها برای دریافت حق‌آبه محیط زیست از وزارت نیرو گفت: ۴۳ سال از جمهوری اسلامی می‌گذرد و هفته گذشته برنامه آمایش سرزمین تصویب شد. مشکل اصلی آب این است که نمی‌دانیم با آب محدود چه کار کنیم؛ هنوز اولویت استفاده از آب را در کشور نداریم. ما باور نداریم که آب تجدیدپذیر ما سال‌به‌سال کمتر می‌شود. سال ۱۳۶۷، ۱۳۲میلارد متر مکعب آب تجدیدپذیر داشتیم.

او ادامه داد: گروهی که سیاست‌های کلان را تدوین می‌کنند، فکر می‌کنند که در این کشور محدودیت آبی وجود ندارد. وقتی برنامه ریزی می‌کنید که در ۹۵درصد محصولات کشاورزی باید خودکفا شوید یعنی دو برابر وضع موجود باید آب مصرف کنید. مشکل اصلی محیط زیست و کشور آب است، مسئولان آب هم حاضر نیستند که واقعیت‌ها را بگویند، واقعیت‌ها درباره آب اسفناک‌تر از چیزی است که امروز درباره آن صحبت می‌شود. حتی در استان‌های گیلان و مازندران با مشکل آب مواجه شدیم. آب کماکان بزرگترین مشکل کشور است و کارشناسان آب در انعکاس مسائل به جامعه قصور دارند. چهار سال پیش گفتم که برای یک حیوان وحشی چهار کارشناس داریم و برای آب یک کارشناس نداشتیم، عده‌ای این حرف من را به مسخره گرفتند.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: از وزارت نیرو این گله را داریم که حق‌آبه‌هایی که با خودشان تفاهم کردیم هم نمی‌رسانند، در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به پارسال ۱۲درصد بارش‌ها کمتر بود، اما وزارت نیرو بیش از ۶۰درصد آب ما را تحویل نداده است. قطعا اگر حق‌آبه را ندادند باید به قوه قضاییه مراجعه کنیم.

کلاتری افزود: ما از دو سال پیش به یک صنعت آب‌بر مجوز ندادیم و گفتیم همه صنایع فولاد و پتروشیمی باید به سواحل بروند. در همه دنیا به این شکل است. متاسفانه دیر شده و این قضیه باید ۳۰ سال پیش اتفاق می‌افتاد.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: آقای رئیس قوه قضاییه سال گذشته دو جلسه برای تبدیل اراضی لواسان و دماوند گذاشت، همان زمان خدمت ایشان گفتم که سالانه ۲میلیارد تن فرسایش خاک داریم که ۶۰درصد آن قابل پیشگیری است. ما ۳۰۰هزار هکتار خاک را سالانه در اثر فرسایش از دست می‌دهیم، بعد برای دو هزار هکتار جلسه دفاع از حقوق شهروندان برگزار می‌کنیم، این‌ها نشان دهنده کم توجهی به مسائل زیربنایی کشور است.

مرگ سالانه ۱۱هزار نفر بخاطر آلودگی‌هوا

رئیس سازمان محیط زیست درباره مسئله آلودگی هوا عنوان کرد: الان روزی چند ساعت خاموشی داریم، در زمستان ما التماس کردیم که به جای سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها یک ساعت و نیم به مردم خاموشی بدهید. سالانه ۱۱ هزار نفر به خاطر آلودگی هوا در ایران می‌میرند، این تقریبا معادل تصادفات جاده‌ای است.

او افزود: مسئله هوا هنوز قابل حل است، اما هزینه دارد. ما می‌توانستیم با یک سال و نیم خاموشی اصلا در زمستان آلودگی هوا نداشته باشیم. ما حاضر نبودیم برای سلامت مردم این خاموشی را بدهیم.

کلانتری درباره کیفیت سوخت‌ها گفت: در سال ۱۳۹۲ در روز صفر  لیتر سوخت استاندارد داشتیم، الان روزانه بیش از ۱۲۰میلیون لیتر سوخت استاندارد در ایران تولید می‌شود و سوخت کمتر از یورو چهار نداریم. اگر سوخت ما امروز مثل ۶ سال پیش بود، شهرهای ما قابل سکونت نبودند. وزارت نفت و دولت از سوخت‌های استاندارد حمایت کردند. برعکس صنعت خودروی ما به سرعت صنعت سوخت ما بهتر نشد.

۱۸ درصد وسعت ایران کانون گردوخاک است

معاون رئیس جمهور درباره اوضاع کانون‌های گردوخاک در کشور توضیح داد: ما مراکز گردوخاک همه کشور را شناسایی کردیم. نزدیک ۱۸درصد وسعت کشور گردوخاک خیز است، این‌ها همه شناسایی شدند. امروز تقریبا خوزستان گردوخاک‌های ۱۰ سال پیش را ندارد.

او افزود: کسانی که احساسی از تولید صحبت می‌کنند با این نتیجه روبرو می‌شوند، واقعا باید به منبع تولید گردوخاک برسیم و باید از آن پیشگیری کنیم. این کار هم به معنای برخورد با عوامل گردوخاک خیز است، بزرگترین عوامل این موضوع هم چرای بیش از حد و خشکسالی هستند.

کلانتری توضیح داد: ما در محیط زیست هیچ مسئله محرمانه‎‌ای نداریم، این را به خبرنگاران و کسانی که از دوستان ما اطلاعات می‌گیرند می‌گوییم. چیزهایی که طبق قانون محرمانه‌ست هم در اختیار حراست قرار می‌دهیم.

اگر قوانین اجرا شوند سه چهارم کشور تعطیل می‌شود

او درباره عدم اجرای قانون در بخش محیط زیست گفت: این موضوع به سیاست‌های کلان کشور برمی‌گردد، با اعمال قانون خیلی از کارخانه‌ها باید تعطیل شوند. وقتی به اینجا برسیم می‌گویند این کارخانه انقدر کارگرد دارد و تولید می‌کند و محیط زیست دور می‌خورد.

کلانتری ادامه داد: ما نیروگاه را نتوانستیم تعطیل کنیم چون که گفتن برق قطع می‌شود، قانون وجود دارد این قانون اجرا نمی‌شود. در مقیاس کوچک‌تر می‌توانیم با یک شکارچی برخورد کنیم، اما در جایی که قدرت بالاست عملا قانون بی‌اثر می‌شود.

او افزود: یک استانداردهای زیست‌محیطی داریم که برای جوامع پیشرفته است، اما اگر بخواهیم قوانین را به شکل واقع‌بینانه عمل کنیم، سه چهارم کشور تعطیل می‌شود. کشور جهان سومی مثل ما نمی‌تواند این استانداردهای قانونی را اعمال کند. قوانین خاصی که برای کشورهایی با استانداردهای بالاست را تصویب کردیم، اما قابلیت اجرای آن‌ها را نداریم.  امروز اگر بخواهم قانون را اعمال کنم، ۶۵درصد اتوبوس‌های تهران باید اصلاح شوند، ۸۰درصد مینی‌بوس‌ها باید از خطوط حمل و نقل خارج شوند. در این صورت با یک طغیان روبرو می‌شوید.

هیچ کاندیدی از محیط زیست صحبت نکرد

رئیس سازمان محیط زیست درباره برنامه‌های زیست محیطی کاندیدهای ریاست جمهوری گفت: من از برنامه‌های کاندیدها خبر ندارم، اما کشور ما بازیچه همین تفکرات شده که یکی می‌گوید برای ۱.۵میلیارد نفر غذا تولید می‌کند و آب را از دریا برای تولید گندم می‌آورد. این تفکرات وجود دارند و از روی ناآگاهی و یا پوپولیستی هستند. با وجود این که بخش کشاورزی ۸۱ درصد آب مصرف می‌کند تمام تولیداتمان برای ۶۵درصد مردم غذاست. در این حالت هم ۱۰۲ درصد آب تجدید پذیر را استفاده می‌کنیم.

او افزود: این تفکرات وجود دارند و از روی ناآگاهی و یا پوپولیستی هستند. با وجود این که بخش کشاورزی ۸۱ درصد آب مصرف می‌کند تمام تولیداتمان برای ۶۵درصد مردم غذاست. در این حالت هم ۱۰۲ درصد آب تجدیدپذیر را استفاده می‌کنیم. هیچکدام از کاندیدها درباره محیط زیست صحبت نکردند، ۷ کاندیدا داریم که ساعت‌ها صحبت کردند و دو دقیقه از محیط زیست نگفتند. این نشان می‌دهد که هنوز مردم حقوق شهروندی خود را از بعد زیست محیطی نگرفتند.

او در واکنش به خبر محکومیت معاون سابق سازمان محیط زیست، به کرونا گفت: قانون می‌گوید کسی جاسوس است که وزارت اطلاعات تشخیص بدهد و نه ارگان‌های دیگر، وزارت اطلاعات و وزیر اطلاعات بارها اعلام کردند ایشان جاسوس نیست. این که یک ارگان می‌خواهد ایشان را جاسوس تلقی کند دست خودشان است.

او افزود: آقای کاوه مدنی وقتی معاونت را پذیرفت، وزارت اطلاعات ایشان را تایید کردند. ایشان چهار سال مشاور آقای چیتچیان در وزارت نیرو بودند و من آنجا ایشان را شناختم که چه نیروی ارزنده‌ای هستند.

جواب رد دادیم، تحقیق و تفحص از دریاچه ارومیه رقم خورد

کلانتری توضیح داد: ما از هر بررسی و بازرسی استقبال می‌کنیم، این تحقیق و تفحص را نمایندگان آذربایجان غربی امضا کردند. علت این موضوع هم این است که دولت در سال ۹۳ تصویب کرد که مصرف کشاورزی ۴۰درصد کم بشود، این‌ها شاید از نظر محلی حق داشته باشند.

رئیس سازمان محیط زیست عنوان  کرد: در حوزه آبریز دریاچه ارومیه سالانه ۵۰۰ هزار تن چغندر قند تولید می‌شد و به خراسان و اصفهان می‌رفت. اگر حساب کنید، این کار ۳۶میلیون دلار هزینه دارد، کشور این میزان را هزینه می‌کند تا ۳۰میلیون دلار شکار تولید کند. هیچ فردی در دنیا این کار را انجام نمی‌دهد.

او گفت: این‌ها منافع محلیشان چیز دیگری بوده، هرچه آمدند من و آقای تجریشی جواب رد دادیم و تحقیق و تفحص را کلید زدند. ما از این کار استقبال می‌کنیم و جواب می‌دهیم. ریز هزینه‌های ما هم در سایت وجود دارد.

۴۷۲۳۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1522851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =