مقابله وزارت علوم با دانشگاه‌هایی که استاد ندارند ولی دانشجو می‌پذیرند

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: موسسات استیجاری اگر نتوانند در بازه زمانی به ملک دائم بروند و موسساتی که بدون داشتن استاد اقدام به گرفتن دانشجو کرده‌اند به‌زودی دچار توقف پذیرش خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از وزارت علوم، در نشست رؤسای دانشگاه‌های مجری طرح ساماندهی آموزش عالی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل این وزارت برگزار شد، عبدالرضا باقری، گفت: با توجه به الحاق تعدادی از مؤسسات به دانشگاه‌های معین لازم است که برنامه راهبردی این دانشگاه‌ها بازنگری شود و ساختار و تشکیلات این دانشگاه‌ها نیز نیاز به بازنگری دارد.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز هیأت‌های امنا و هیأت‌های ممیزه مرکزی با بیان اینکه دانشگاه‌ها در این راستا می‌توانند از تجربیات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) استفاده کنند، اظهار داشت: تمام فرآیندهای مورد نیاز در دستورالعمل الحاقی آمده و با مصوبه شورای عالی گسترش این مؤسسات به عنوان واحدهای ذیل دانشگاه‌ها می‌توانند فعالیت نمایند.

جلوگیری از رشد کمی مؤسسات؛ از اهداف اصلی طرح ساماندهی

در ادامه این نشست غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جلوگیری از رشد کمی مؤسسات را از اهداف اصلی طرح ساماندهی آموزش عالی دانست.

وی افزود: در طرح ساماندهی آموزش عالی، چهار هدف مهم داریم که جلوگیری از رشد کمی مؤسسات از مهم‌ترین اهداف این طرح به شمار می‌رود. ایجاد زمینه برای ارتقای کیفی، ایجاد زمینه برای اینکه مؤسسات تابعه دارای مأموریت تخصصی شوند و در نهایت مدیریت این مؤسسات تحت نظر مدیریت دانشگاه جامع انجام گیرد از دیگر اهداف طرح ساماندهی آموزش عالی محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هر مؤسسه الحاقی در یک گروه علمی تخصصی باید فعالیت داشته باشد، تصریح کرد: نمی‌توان همه رشته‌ها را حفظ کرد و در عین حال دنبال ارتقای کیفی بود، لذا با این تعریف مؤسسات به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند؛ یک گروه موسساتی که تخصصی هستند که در گروه‌های تخصصی کشاورزی، علوم پایه یا فنی مهندسی فعالیت دارند و ممکن است برخی از آنها به ندرت رشته خارج از گروه تخصصی‌شان داشته باشند و دسته دوم موسساتی که ضعیف هستند و ساماندهی آنها سخت‌تر است زیرا از هر چهار گروه رشته دارند در حالی که باید از یک گروه اصلی رشته داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه سخنان خود افزود: موسساتی که در مکان‌های استیجاری به سر می‌برند اگر نتوانند در بازه زمانی به ملک دائم بروند دچار توقف پذیرش خواهند شد و یا موسساتی که بدون داشتن استاد اقدام به گرفتن دانشجو کرده‌اند نیز به‌زودی دچار توقف پذیرش خواهند شد.

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1523122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =