۸ نفر
۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
نگاه محمدرضا طالقانی به نمایش «سگک»

محمدرضا طالقانی، ورزشکار پیشکسوت و رییس اسبق فدراسیون کشتی، پس از تماشای نمایش «سگک»، شاهرخ ضرغام را که این اثر اجرایی درباره زندگی اوست، قهرمانی مشتی و لوطی‌منش دانست که سرانجام پهلوان شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا طالقانی، از پیشکسوتان ورزش و رییس اسبق فدراسیون کشتی، دیشب (جمعه ۲۱ خرداد) در تماشاخانه ایرانشهر، به تماشای نمایش «سگک» به کارگردانی رضا بهرامی نشست.

طالقانی در پایان این اجرا، با اشاره به شخصیت و مرام پهلوانی شاهرخ ضرغام که در نمایش «سگک» به نمایش درآمده است، گفت: «پیش از انقلاب یکی از حریف‌های من شاهرخ ضرغام بود که چندبار باهم کشتی گرفتیم. شاهرخ، رفتارها و سکنات لوطی‌منش بسیاری داشت، رفاقت ما با هم بسیار صمیمی بود و وقتی شنیدم از جبهه و جنگ سر درآورده است، با خودم گفتم چه روزگار خوشی پیدا کرد. شاهرخ به درجه‌ای رسید که بسیاری از بچه‌های کشتی به آن غبطه می‌خوردند و به همین دلیل بود که با اشتیاق به دیدن نمایش «سگک» آمدم و یک ساعت به اصل خودم رجعت کردم.»

او در ادامه توضیح داد: «هر چیزی که اصل و نسبتش باهم برابر و شخصیت اصلی اش از میان مردم باشد، باعث جذابیت خواهد شد و همین جذاب بودن است که مردم را در روزی که تیم ملی فوتبال یک مسابقه مهم دارد، به سالن تئاتر کشانده است که برای خودم هم این استقبال بسیار جالب بود.»

رییس اسبق فدراسیون کشتی، در پایان با انتقاد از بی توجهی به تولید آثار مشابه نمایش «سگک» اظهار کرد: «ما در کشتی چهره‌های بسیار زیادی داریم که می‌شود آن‌ها را نشان داد ولی باید مانند همین شاهرخ ضرغام درباره‌شان تحقیق و تفحص شود، جای پهلوانی مانند شاهرخ ضرغام در تئاتر و سینمای ما بسیار خالی است. چرا با وجود تعداد بسیار زیادی از پهلوانان مشتی و لوطی‌منش، آن‌ها در سینما و تئاتر سهم بسیار کمی دارند و توجهی بهشان نمی‌شود در حالی‌که می‌توان این افراد را از جنبه‌های دیگر و ابعاد مختلف‌شان ترسیم کرد تا مردم بدانند چگونه یک ورزشکار می‌تواند با پرواز بلندی، تبدیل به یک پهلوان شود و به این درجه مهم نائل آید.»

نمایش «سگک»، داستان شهید شاهرخ ضرغام از کشتی‌گیران و لات‌های پیش از انقلاب در محله نبردِ خیابان پیروزی است که با شروع جنگ تحمیلی به جبهه و مناطق جنوب می‌رود و گروه پیشرو را به‌منظور مبارزه با رژیم بعث عراق تشکیل می‌دهد، اما در نهایت پس از سه ماه به شهادت می‌رسد.

نمایش «سگک» به نویسندگی کهبد تاراج و به کارگردانی رضا بهرامی، با بازی تینو صالحی، مرجان قمری، محمدرضا ایمانیان، سهیل ملکی، حسن تدینی، فهیمه معین، لبخند بدیعی، عرفان پورمحمدی و آبتین حاتمی، همه‌روزه ساعت ۲۰ در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر، میزبان مخاطبان است.

۵۷۵۷

کد خبر 1524412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =