بازار مرغ و تخم‌مرغ روی آرامش را می‌بیند؟

ایلنا نوشت: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ریشه نابسامانی در بازار کالاهای اساسی را مربوط به بخش توزیع دانست و گفت: طرح تقویت امنیت غذایی کشور که در مجلس مورد موافقت قرار گرفته است، مشکلات بخش توزیع را با تشکیل ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی و ایجاد شبکه هوشمند بین حلقه‌ها مرتفع خواهد کرد.

پرویز اوسطی با بیان اینکه تولید و عرضه محصولات کشاورزی از حلقه‌های متعددی تشکیل شده است، گفت: به طور مثال در تولید و عرضه مرغ، حلقه‌های آن از مرغ اجداد آغاز می‌شود و در ادامه جوجه یک روزه، واحدهای پرورشی،  کشتارگاه و در نهایت مراکز عرضه قرار دارند.

وی ادامه داد: اگر این حلقه‌ها با یکدیگر در تعامل نباشند تولید و عرضه مرغ دچار مشکل خواهد شد و زمینه سوء استفاده فرصت طلبان در بازار مصرف فراهم می‌شود.

اوسطی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی حلقه‌های تولید و عرضه محصولات کشاورزی و کالاهای اساسی، اظهار کرد: نمایندگان مردم طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی را مصوب کردند تا علاوه بر شناسایی مشکلات بخش تولید و رفع آن، مشکلات ساختاری عرضه و بازار محصولات کشاورزی و کالای اساسی نیز شناسایی و اصلاح شود.

 بازار مرغ و تخم‌مرغ روی آرامش را می‌بیند؟

وی ادامه داد: تشکیل ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی در این طرح دیده شده است، این ستاد چهار وظیفه مهم دارد که اولین آن‌ها تنظیم بازار داخلی کالاهای کشاورزی شامل بازرسی و نظارت بر قیمت، تامین و توزیع و همچنین مدیریت مطلوب بازار با کمک تشکل‌های غیردولتی کشاورزی است.

اوسطی معتقد است؛ اگر ستاد بتواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد دیگر شاهد مشکلات بخش توزیع نخواهیم بود و بازار ملتهب برخی محصولات کشاورزی مانند مرغ و تخم مرغ روی آرامش را می‌بیند.

وی همچنین هوشمندسازی حلقه‌های تولید را از دیگر مواردی عنوان کرد که در طرح تقویت امنیت غذایی به آن پرداخته شده و می‌تواند بر رفع مشکلات توزیع موثر باشد.

اوسطی توضیح داد: شبکه هوشمند بستری را فراهم می‌کنند تا حلقه‌های تولید و عرضه محصولات کشاورزی و اساسی به یکدیگر متصل شوند و در یک محیط شفاف عمل کنند.

این نماینده مجلس شورای افزود: محیط شفاف اجازه سوء استفاده فرصت طلبان را در هیچ یک از حلقه‌ها نمی‌دهد و نظارت را بر بر توزیع آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1525048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =