۱ نفر
۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۶
وعده ضدبرجامی لاپید در آغاز کار

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه جدید رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با مقامات عالی اتحادیه اروپا بر ادامه سیاست‌های ضد ایرانی رژیم پیشین و مخالفت با احیای توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «یائیر لاپید» وعده داده که اسرائیل هر اقدامی را که لازم باشد «برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای صورت می‌دهد»

وی در گفت‌وگو با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته که با احیای توافق هسته‌ای ایران و بازگشت آمریکا به این توافق مخالف است. این مقام صهیونیستی گفت که به دنبال تعمیق و بهبود روابط با اروپاست.

این درحالیست که دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو برجام طی یک ماه گذشته در وین گردهم آمده‌اند تا این توافق را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا کنند.

آمریکا هم رابرت مالی نماینده ویژه خود در امور ایران را به وین فرستاده تا راه‌های بازگشت این کشور به برجام را بررسی کند. دولت پیشین آمریکا دو سال پیش به طور یکجانبه به مشارکت در این توافق پایان داد و تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت می‌گرفت.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا بدون توجه به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان کشوری مسئولیت پذیر اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می‌گردد.

311311

کد خبر 1525327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =