مخالفت شورای شهر با توافق شهرداری و آستان قدس رضوی در حوزه املاک موقوفه

فارس نوشت: اعضای شورای شهر تهران با توافق شهرداری و آستان قدس در حوزه املاک موقوفه مخالفت کردند.

موضوع یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت اجرای توافقنامه منعقده با آستان قدس رضوی در خصوص املاک موقوفه در صحن امروز شورای شهر مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت و اعضای شورا نظرات‌شان را در این زمینه مطرح کردند.

 عبدالرضا گلپایگانی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران درباره این موضوع گفت: ما دو سال است که بر روی درخواست آستان قدس کار کارشناسی کردیم و حتی کار به جایی رسید که اعلام کردیم موضوع را با رهبری مکاتبه می‌کنیم تا آستان طبق طرح‌های شهری ۴۳ درصد ملک را به شهرداری بدهد. در گذشته با عدم توجه به قانون، شهرداری برای چیزی که در حال ارائه خدمات در آن است، به آستان قدس پول داده است.

محمدنادر محمد زاده مدیرعامل سازمان املاک شهرداری در توضیح این لایحه گفت: ما در دو الی سه سال اخیر چندین حکم محکومیت از سوی آستان قدس داشتیم که با این نهاد وارد مذاکره شدیم و قرار بر این شد که آستان به مدت یکسال نسبت به شهرداری اقدام حقوقی نکند. آستان هم دیگر اقدام حقوقی جدیدی انجام نداد. اما حال باید این موضوع را تعیین تکلیف کنیم. به موازی این امر آستان پروژه‌های زیادی در سطح شهر دارد و در صورت به نتیجه رسیدن این توافق پروژه‌ها نیز به مرحله اجرا می‌رسد.

وی افزود: اوایل دهه ۷۰ پلاک ثبتی حدود ۷۰۰ هکتار پس از روال حقوقی در سال ۷۷ به آستان قدس بازگردانده شد و در زمان آقای کرباسچی توافقی با آستان انجام شد و در دوره‌های بعدی پروژه‌های جدیدی به آستان اضافه شد. به طور کلی ما توافق کردیم که آستان در املاکی که قبل از تاریخ وقف بوده دخالتی نداشته باشد اما درباره ۳۰ مورد پس از سند دار شدن آستان، ارزیابی مجموعه شهرداری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بود و براساس توافق با آستان این رقم به ۲,۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و ما تا ۵۰ سال آینده اجاره پرداخت نخواهیم کرد.

در ادامه محمود میرلوحی عضو شورای شهر در مخالفت با یک فوریت این لایحه گفت: اگر شهرداری تهران رویکرد خود را اصلاح نکند و با طرف‌های خود را به صورت جدی روبرو نشود، امکان پذیر نیست. بسیاری از این زمین‌ها خیابان است و ارزشمندی آن به خاطر کارهایی است که در آن خیابان انجام شده است. شهرداری باید بگوید از این ۷۰۰ هکتار ۷۰ درصد را به خاطر خدماتی که در خیابان انجام داده‌ام، می‌گیرم و بنده با یک فوریت این طرح مخالفت می‌کنم.

وی افزود: ما در مناطق ۱۸ و ۱۹ نیز این مشکلات را داریم و نهادها تصور می‌کنند که باید مانند بخش خصوصی اموال خود را تبدیل به برج کنند این در حالی است که این املاک باید به فضاهای عمومی ازجمله پارک، بیمارستان و تبدیل شود.

 احمد مسجد جامعی در مخالفت با یک فوریت لایحه شهرداری گفت: نمی‌دانم چرا با یک فوریت و در آخر دوره در حال بررسی این مورد هستیم. ما در وقف محدودیت‌هایی داریم و پیشنهاد بنده این است که طرح از یک فوریت خارج شود و اگر ما نرسیدم، دوره بعد درباره آن نظر دهد چراکه ابعاد این مسئله بزرگ است.

سرانجام یک فوریت این لایحه در صحن امروز شورا به تصویب نرسید.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1525538

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =