دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) گفت: در برداشت های سیاسی آنقدر فضا را محدود نکنیم که بگوییم کسی که پنجاه سال با امام بوده هنوز امام را نمی شناسد.

به گزارش خبرآنلاین، محمد علی انصاری دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) در نشست خبری که صبح امروز در محل ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: حقیقتا امام در عصر ما یک انسان متکامل، یک شخصیت زیبا، یک شخصیت برجسته و واقعا یک هنرمند فرزانه بود. ابعاد وجودی امام آنقدر زیاد است که ما می توانیم در مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام به همه جهانیان اعلام کنیم شما بیایید لحظه گرفتگی خورشید را نظاره کنید. امام یک طلوع داشت مانند روز سوم خرداد، یک کسوف و غروب داشت که روز چهارده خرداد بود و یک حوادث و مناسبت هایی در طول زندگی داشت که برای ما همه زیبا هستند.

آرزو می کنم ایام سالگرد امام خارج از همه حساسیت های سیاسی و جناح بندی های متداول باشد
وی ادامه داد: اوج تجلیل شایسته از حضرت امام این است که ما یک حس کنجکاوی و سوال در جامعه خودمان از امام و شخصیت ایشان به وجود بیاوریم. وقتی این حس ایجاد شد رسالت ما در تبیین شایسته شکل می گیرد که امام را ما چگونه معرفی کنیم و چگونه فضایی بسازیم همه انسان ها بتوانند دریافت ها و نیازهای خودشان و سوالات خود را از امام بیان کنند. من آرزو می کنم ایام سالگرد امام خارج از همه حساسیت های سیاسی، خارج از همه جناح بندی های متداول کشور فضایی را ایجاد کند که تمام اقشار مردم و همه طیف ها بتوانند به آرامی، با اطمینان خاطر برداشت های خود از امام را بگویند و حتی اگر نقدهای درست و عالمانه ای هم دارند مطرح کنند و هیچ کسی در مراسم بزرگداشت و تبیین شخصیت امام دچار ترس، واهمه و نگرانی از اظهارنظر پیرامون شخصیت امام نشود.

وی گفت: ما در کشور تریبون های زیاد داریم، رسانه زیاد داریم، پایگاه های اطلاع رسانی، تحلیل و تفسیر زیاد داریم، مساجد، تکایا، ائمه جمعه، دانشگاه ها، هنرمندان، متفکران، حوزویان ما، احزاب سیاسی ما همه فرصت ها و امکاناتی هستند که می توانند از امام تبیین شایسته داشته باشند.

انصاری خاطرنشان کرد: اما من فکر می کنم فراتر از این امکان ما به همه آحاد جامعه، حتی از کودکان دبستانی، از نوجوانان و جوانان، از باسوادان و بی سوادان خود باید بخواهیم از امام حکایت کنند، از امام سخن بگویند. لازم نیست فکر کنیم در مراسم بزرگداشت امام با بمباران خبری یا با پوشش وسیع خیابان ها و معابر تبیین راه امام را به انجام رساندیم. مناسبت سالگرد امام برای همه مردم ایجاب می کند که حداقل در این ایام یک ساعت برای بازگو کردن دریافت های خودش از امام سخن بگوید. این منافات ندارد که انسان در سفر باشد، در خانه باشد، سر کلاس درس باشد. و واقعا بیان کند که امام چه می خواست، امام که بود، امام چه تحولی در تاریخ ایجاد کرد. وجه شخصیت امام از شخصیت های معاصر چیست. دلیل ماندگاری امام در جامعه چیست. چرا بعد از سی و سی سال از پیروزی انقلاب امام بر دل ها، جان ها و قلب ها عاشقانه حکم می راند. این رمزی است که باید به همه فرصت و مجال دهیم تا از این فرصت استثنایی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه مسئله سوم این مراسم تسهیل شایسته است گفت: این موضوع کلید حل مسایل مختلف در جامعه و نظام است که ما امام را چگونه به مردم معرفی کنیم. درست است که امام دارای ابعاد بزرگی بود. امام فیلسوف است، امام یک انسان بی بدیل و شخصیت ممتاز مردمی است اما فکر می کنم نقطه معرفی امام و نقطه تسهیل در معرفی امام در این نیست که ما از امام با الفاظ، تعابیر و برداشت هایی سخن بگوییم که از این تعابیر و برداشت ها و تفاسیر یک گروه خاصی استفاده کنند. وقتی ما از یک فیلسوف، ریاضی دان برجسته، متخصص سطح بالا در دنیا تجلیل می کنیم، تجلیل ما مخاطب خاص دارد. همه انسان ها درک شخصیت یک فیلسوف و انسان بزرگ در عرصه فنآوری را ندارند. پس مخاطبین افراد خاصی هستند. چگونه از امام تجلیل و تسهیل کنیم تا جامعه امام را به آسانی درک کند. درک آسان امام شایسته این است که امام را همانند انبیاء و ائمه و در سطحی نازلتر به مردم معرفی کنیم.

دبیر ستاد بزرگداشت امام(ره) تصریح کرد: معرفی امام از این رهگذر به این است که ما باید به مردم بگوییم امام یک فقیه، اسلام شناس بود. اسلام شناس که حداقل شصت سال از عمر خود را در این مسیر سپری کرد و وقتی به نقطه اوج رسید همانند انبیاء به همه زوایای نیازهای جامعه ورود پیدا کرد و برای همه اقشار و طبقات جامعه پاسخگو شد. یک فقیه برجسته مانند امام وقتی در مسند حکومت قرار می گیرد از این زاویه با مردم سخن می گوید که من در کنار شما هستم. به تمامی نیازهای شما پاسخگو هستم؛ فرقی نمی کند که یک نوجوان تازه به تکلیف رسیده یا انسانی در اوج علم و آگاهی بخواهد مطالبات خود را از ما مطالبه کند.

رمز نفوذ امام
وی گفت: رمز نفوذ امام این بود که در جامعه ای خودش را مطرح و نهادینه کرد که همه بت های قدرت، توهمات، ترس ها و واهمه های نزدیک شدن انسان های معمولی به شخصیت های متعالی را در هم شکست. چه قبل از پیروزی انقلاب، چه بعد از پیروزی انقلاب دوران عمر امام یک دوران شکوه، دورانی نورانی رهبری امام است که الحمدالله تا امروز هم ادامه یافته است. چه کسی مشکل داشت از اینکه با امام ملاقات کند. کدام گروه سیاسی مشکل داشتند که مسایل شان را به امام و رهبری منتقل کنند. چه کسی مشکل داشت تا مسایلی که در جامعه اتفاق می افتاد به امام منتقل کنند؟ هزاران سند داریم که افراد بدون هیچ ترس و واهمه ای به امام مراجعه می کردند و یا هدف، راه و مکتب امام را می فهمیدند یا متوجه نمی شدند که مشکلات خود را به امام منتقل می کردند؛ این تجلیل شایسته است. امام خیلی راحت با جامعه رابطه برقرار می کرد. امام جامعه را بهتر از خود جامعه می شناخت که با همه وجودش برای اعتلای جامعه حرکت می کرد. این بهتر است یا اینکه بنده بیایم با برداشت های خودم از امام بگویم هر کسی که یک فکر دیگری داشت امام با وی مخالف بود. فکر نمی کنم تسهیل تبیین شخصیت و جایگاه رفیع ولایت فقیه که رکن اساسی و ماندگار نهضت و مکتب سیاسی این باشد که ما جامعه را از اجتهاد، غور کردن در مبانی و فلسفه و مکتب سیاسی امام دچار ترس و واهمه کنیم.

انصاری افزود: ناچارم عرض کنم ما قبل از پیروزی انقلاب صحنه های حضور میلیون ها انسان ها را داشتیم که در راهپیمایی ها به عنوان پیروی از خط امام در خیابان ها حرکت می کردند. اگر از آن ها می پرسیدیم که ولایت فقیه چه است؟! می گفتند نمی دانیم. اگر سوال می پرسیدم که شما حتی در مورد بدیهی ترین احکام اسلام چه می دانید می گفتند نمی دانیم ولی جاذبه شخصیت امام این گونه بود که انسان هایی لاابالی، شراب خوار، انسان هایی که اسلام را به معنای واقعی درک نکرده بودند برای جانبازی و شناخت امام آغوش خود را باز کردند. در جبهه هم همین وضع حاکم بود. فکر نکنید همه آن هایی که شهید شدند احکام اسلامی را مو به مو دانسته و عمل می کردند.

دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: من تعجب و تاسف می خورم از برخی مبلغین که دل در گرو اندیشه امام دارند ولی فکر می کنند هر مقدار راه پیروی از امام را مشکل کنند به امام و انقلاب کمک کردند. این یک اشتباه محض است. باید بگوییم جامعه ما برخلاف گذشته تحمل سختی ها را کمتر دارد.

رمز ماندگاری ولایت فقیه این است که ما برداشت ها را برای وصول به این قله تسهیل کنیم. در برداشت های سیاسی آنقدر فضا را محدود نکنیم که بگوییم کسی که پنجاه سال با امام بوده هنوز امام را نمی شناسد. این چه تجلیلی است که هر کسی که خلاف نظر ما را داشت بگوییم که شما نه درکی از امام داری و نه شناخت درستی از امام.

این نشست خبری که حدود ساعت یازده صبح آغاز شد در حال حاضر ادامه دارد.

/27211

کد خبر 152556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =