ولیعهد سابق اردن با چه نقشه‌ای با عربستان زد و بند کرد؟

ایسنا نوشت:صدور کیفرخواست در پرونده فتنه یا همان کودتای نافرجام در اردن از این مساله پرده برداشت که ولیعهد سابق اردن برای رسیدن به قدرت از ریاض کمک گرفته بود.

به گزارش سایت سعودی لیکس، این کیفرخواست نشان داد که شاهزاده حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن برای رسیدن به تاج و تخت و سلطنت اردن جاه طلبی شخصی داشت و برای رسیدن به این هدف بیهوده تلاش کرد حمایت عربستان را به دست آورد.

چهارم آوریل دولت اردن اعلام کرد، شاهزاده حمزه ۴۱ ساله و اشخاصی دیگر در طرح‌هایی با هدف برهم زدن امنیت و ثبات اردن دست داشتند.

این دولت ۱۸ تن از جمله باسم عوض الله، رئیس اسبق دیوان پادشاهی اردن و شریف حسن بن زید، نماینده پادشاه اردن در عربستان را بابت این اتهام بازداشت کرد.

مطابق کیفرخواست ۱۳ صفحه‌ای که توسط تلویزیون رسمی اردن در سایت اینترنتی خود منتشر شده است، شاهزاده حمزه با نقض احکام قانون اساسی اردن مصمم بود که جاه طلبی شخصی خود را برای رسیدن به قدرت در پادشاهی اردن تحقق بخشد. وی برای رسیدن به هدف خود، از خط مشی و قانون اردن تخطی و تلاش کرد از غم و اندوه و مشکلات مردم و هر حادثه‌ای که در این کشور رخ می‌دهد، مانند تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا سوء استفاده کرده تا در خط مشی نظام حاکم تردید ایجاد کند، علیه این نظام تحریک کند و میان اقشار جامعه فتنه و ناامیدی ایجاد کند.

در این کیفرخواست آمده است، شریف حسن بن زید طرح‌های ضد نظام حاکم دارد و در یکی از نشست‌ها اسم متهم باسم عوض الله را نزد شاهزاده حمزه مطرح کرد تا با توجه به نوع شغل وی و نیز به واسطه نزدیکی‌اش به مسؤولان سعودی و ولیعهد این کشور و شبکه روابط خارجی با فراهم کردن حمایت خارجی به آن دو کمک کند.

در این کیفرخواست اتهام آمده است که شاهزاده حمزه، عوض الله و شریف حسن در همه دیدارهای خود خط مشی پادشاه اردن را می‌کوبیدند.

آنها بر طرح موضوعاتی که میان اقشار جامعه فتنه ایجاد خواهد کرد و تحریک برخی گروه‌ها علیه نظام دولت و سرویس‌های دولتی تاکید کردند.

طی روزهای آینده محاکمه عوض الله و شریف حسن که در پرونده فتنه بازداشت شدند، در دادگاه امنیت ملی اردن شروع می‌شود. در صورت محکومیت با حکم حبسی که به ۲۰ سال می‌رسد، روبه‌رو هستند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1525607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =