هشدار سردار جلالی درباره پیامدهای کاهش نرخ تولد در کشور

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه سقوط آبشاری آمار و تغییر ساختار جمعیت تهدیدزاست بر ضرورت اصلاح سیاست‌های جمعیتی در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل، در مراسمی با حضور سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، پروفسور محمد اسماعیل اکبری، پدر پزشکی جامعه‌نگر ایران و معاونین سازمان، آیین معارفه «مشاور عالی ریاست سازمان در امور صیانت از ساختار جمعیت، سلامت عمومی و پدافند زیستی» برگزار شد.

سردار جلالی، در این آئین با گرامیداشت یاد و مقام شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع از وطن و حرم آل الله، و تبریک ایام دهه کرامت اظهار داشت: پدافند غیرعامل به لحاظ راهبردی مجموعه اقدامات غیرمسلحانه‌ای است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود.

وی با بیان اینکه رصد و مقابله با تهدیدات انسان ساخت در حوزه اقدامات سازمان پدافند غیرعامل قرار دارد، گفت: در این حوزه شاهد دو مولفه اساسی هستیم، نخست آن بخش از تهدیدات انسانی که ماهیتی نرم افزاری دارد همچون تفکر، استراتژی، ساختار، مدیریت و مانند آن. مولفه دوم، تهدیداتی با ماهیت سخت افزاری است مانند تکنولوژی که مبتنی بر دانش و فناوری است و در دنیای امروز شاهد رشد و تغییرات بسیار سریع آنها هستیم. یعنی برخلاف تهدیدات طبیعی که در طول سال‌های عمر بشر تقریبا بدون تغییر است، تهدیدات انسان ساخت سیال و پویاست.

اشراف بر تهدیدات انسان ساخت نیازمند رصد دائمی است

سردار جلالی با بیان اینکه پویایی و سیال بودن تهدیدات انسان ساخت نیازمند یک رصد دائمی و وظیفه ذاتی پدافند غیرعامل است، تصریح کرد: حوزه اقدام پدافند غیرعامل نیز سه سطح کلی راهبردی، عملیاتی و فنی و اجرایی را شامل می‌شود.

به گفته رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، مقوله جمعیت با توجه به تاثیرات آمایشی، مدیریت توسعه فضایی کشور، پایداری، تاب‌آوری و بازدارندگی جامعه جزو مباحث راهبردی پدافند غیرعامل محسوب می‌شود.

هشدار سردار جلالی درباره پیامدهای کاهش نرخ تولد در کشور

شاهد سقوط آبشاری آمار جمعیت در کشور هستیم

وی با اشاره به اهمیت سیاست‌های جمعیتی در کشور تاکید کرد: یکی از مهمترین مسائل در رصد تهدیدات انسان ساخت، پیدا کردن منشا تهدیدات است. برای مثال شاهد سقوط آبشاری آمارهای جمعیتی کشور هستیم. این در حالیست که ما در دهه 60 از رشد جمعیتی برخوردار بودیم که ثمره آن، منابع انسانی و سرمایه نیروی جوان کنونی است که ظرفیت بسیار مناسبی را برای توسعه کشور فراهم کرده است. 

پیامدهای تهدیدزای کاهش نرخ موالید در کشور

وی با اشاره به پیامدهای جدی کاهش نرخ موالید در کشور تصریح کرد: متاسفانه به علت عدم پرداخت درست، علمی و راهبردی به این تهدیدات، عمق واقعی فاجعه تاکنون مشخص نشده است. اما آنچه مشخص است، تغییر ساختار جمعیتی کشور در آینده، منشا بحران‌های بسیاری از جمله کاهش جمعیت پویا خواهد بود که وابستگی به نیروی کار خارجی را اجتناب ناپذیر خواهد کرد که این بحران منابع انسانی کمترین عوارض آن در حوزه اقتصادی، کاهش نرخ  رشد اقتصادی  و درامد ملی کشور است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، تضعیف انسجام، وحدت ملی و اقتدار کشور را از دیگر پیامدهای تحقق سیاست‌های کاهش جمعیت کشور دانست و ادامه داد: در حوزه امنیت و بازدارندگی نیز باید گفت که اساسا دفاع ما مردم پایه و مبتنی بر نیروهای انسانی است و کاهش جمعیت حتما در بعد دفاع و تامین امنیت کشور اثرگذار است.

وی با اشاره به تاکیدات چندباره رهبر معظم انقلاب، بر لزوم چاره اندیشی در سیاست‌های کلی جمعیت خاطرنشان کرد: خوشبختانه با حمایت‌ها و تلاش‌های دانشمند متعهدی چون پروفسور اکبری، طرح "جوانی جمعیت و حمایت از خانواده" از سوی نمایندگان دلسوز مجلس انقلابی یازدهم در دستور کار قرار گرفت و نهایتاً مصوب شد و به نتیجه رسید که جای تشکر و قدردانی دارد.

سردار جلالی تصریح کرد: با توجه به ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور، با مشورتی که با جناب آقای پروفسور اکبری داشتیم، قرار شد بازتعریفی را در موضوع "صیانت از ساختار و جوانی جمعیت" ذیل ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل انجام دهیم. 

نیازمند برنامه ملی در حوزه جمعیتی هستیم

به گفته سردار جلالی، ما نیازمند برنامه ملی در حوزه جمعیتی هستیم که وظایف و مسئولیت دستگاه‌ها در آن بازتعریف شود. البته بخش زیادی از این وظایف در قانون دیده شده است که همین قوانین در صورت تصویب می تواند در قالب برنامه ملی تعریف شود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ظرفیت خوب معاونت‌ها و قرارگاه‌های این سازمان در زمینه عملیاتی شدن و مطالبه‌گری سیاست‌های جمعیتی در دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد: در این زمینه می‌توانیم از ظرفیت‌ها و تجارب جناب آقای پروفسور اکبری در زمینه پیشبرد اهداف راهبردی سازمان در حوزه صیانت از جمعیت به بهترین نحوه بهره ببریم.

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1526196

برچسب‌ها