انتخابات ریاست جمهوری در کشورهای خارجی چگونه برگزار شد؟

همزمان با آغاز سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز با شرکت در این انتخابات آرای خود را به صندوق ها ریختند.

به گزارش خبرآنلاین، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن در زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شعب اخذ رأی خارج از کشور، با صدور بیانیه‌ای از ایرانیان مقیم انگلیس خواست تا در انتخابات مشارکت فعال داشته باشند. در مجموع ۱۲ صندوق در ۱۱ شعبه رأی در کشور انگلستان مستقر شده که از این تعداد شش صندوق در پنج شعبه در مناطق مختلف شهر لندن ( شامل دو صندوق در محل بخش کنسولی سفارت) و شش صندوق دیگر در شهرهای دیگر انگلیس شامل منچستر، بیرمنگام، نیوکاسل، گلاسکو، لیدز و کاردیف مستقر شده اند. روند رای گیری تا ساعت ۱۹ به وقت محلی ادامه خواهد یافت و در صورت ضرورت و به تشخیص هیات اجرایی انتخابات، امکان تمدید زمان و ساعت رأی گیری به مدت محدودی و برای برخی از حوزه ها وجود خواهد داشت.

سفیر ایران در دوبلین هم گفت که مشارکت و استقبال شایسته‌ای از سوی هم‌وطنان پای صندوق‌های رای در ایرلند صورت گرفته است. مسعود اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه هیئت اجرایی برگزاری انتخابات در دوبلین با مشارکت و مساعدت نمایندگانی از اقشار مختلف ایرانیان مقیم ایرلند شکل گرفته است. ما نمایندگانی از دانشگاهیان ایرانیان مقیم ایرلند، تجار، بانوان و از اقوام مختلف در نظر گرفته ایم که همگی دعوت ما را پذیرفتند و از لحاظ قانونی توجیهات لازم و اطلاع رسانی های لازم صورت گرفته و تشریفات قانونی مربوط به تعرفه های رأی و صندوق رأی همه طبق مقررات انجام شده است. الان که حدود ساعت یازده صبح روز جمعه است به تدریج هموطنان ما مراجعه می کنند و استقبال شایسته ایی از انتخابات به عمل آمده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه از آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری در محل سفارت خبر داد. سفارت کشورمان در پاریس اعلام کرد: طبق ضوابط اعلامی وزرات کشور از ساعت ۸ صبح به وقت محلی، حوزه انتخاباتی ‎پاریس، اخذ رای از هموطنان علاقمند ‎ایرانی مقیم را آغاز کرد.

رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور پرشور هم میهنان ایرانی مقیم سوئد در سه شهر استکهلم، لوند و گوتنبرگ راس ساعت هفت و نیم صبح آغاز شد. «احمد معصومی فر» سفیر ایران در سوئد گفت؛ انتخابات مظهر مردم سالاری است و ایرانیان عزیز در هر نقطه ای از جهان نسبت به سرنوشت خود احساس مسئولیت می کنند و با مشارکت در انتخابات، آینده درخشان ایران عزیز را رقم می زنند.

ایرانیان مقیم بلغارستان از ساعت ۸ بامداد امروز (جمعه) به وقت محلی با حضور در حوزه رای گیری مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده اند.سفارت ایران در صوفیه از یک ماه پیش با انتشار سلسله  اطلاعیه ها در پایگاه اینترنتی خود و دیگر وسایل ارتباطی از همه اتباع ایرانی مقیم بلغارستان دعوت کرده است تا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به شعبه اخذ رای واقع در سفارت ایران در بلغارستان واقع در صوفیه پایتخت این کشور مراجعه کنند. بر اساس اطلاعیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیه؛ تدابیر و اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سفارت کشورمان در پایتخت بلغارستان انجام شده و اطلاع رسانی لازم به هموطنان مقیم بلغارستان به عمل آمده است.

حضور جوانان ایرانی مقیم در دانمارک و تعدادی از رای اولی ها در اولین ساعت رای گیری از جمله نکات قابل توجه در این دوره از انتخابات در حوزه دانمارک می باشد.

در روسیه نیز استقبال خوبی صورت گرفت. چهار حوزه اخذ رای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شهرهای مسکو؛ آستاراخان، کازان و سنت پترزبوگ روسیه شاهد، حضور پرشور ایرانیان مقیم پایتخت روسیه برای رای دهی است. کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: به رغم اینکه جمعیت زیادی از ایرانیان ساکن روسیه شامل تجار و دانشجویان به خاطر شیوع کرونا به ایران برگشتند و الان جمعیت بسیار کمی از هموطنان در این کشور باقی مانده است، ولی حضور رای دهندگان  به نسبت جمعیت ایرانی حاضر برای رای دهی بسیار خوب و پرشور است.

در ادامه انتخابات در ترکمنستان نیز برگزار شد. غلامعباس ارباب خالص روز جمعه در گفتگو با ایرنا گفت: یک شعبه اخذ رای در محل سفارت ایران در ترکمنستان در شهر عشق آباد و یک شعبه نیز در شهر مرو و در محل سرکنسولگری ایران ایجاد شده است. وی ادامه داد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تمامی دوره ها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، در سفارتخانه ها و سرکنسولگری ها ایران در دیگر کشورها شعبه های اخذ رای برای مشارکت ایرانیان مقیم خارج کشور دایر می کند. 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان توضیحاتی را در خصوص روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این نمایندگی ارائه کرد. محمد تقی صابری سفیر کشورمان در تاجیکستان اظهار کرد : خوشبختانه با تمهیدات انجام شده همه شرایط برای مشارکت هر چه بیشتر هم میهنان  جهت برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری فراهم شده است.وی تصریح کرد: به منظور تسهیل حضور هم میهنان برای رای دادن دو شعبه اخذ رأی یکی در محل سفارت و دیگری در شهر راغون در نظر گرفته شده که از ساعت 8 صبح نیز رای گیری آغاز شده است.این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: خوشبختانه استقبال هم میهنان خوب بوده و امیدواریم انتخابات پر شوری را شاهد باشیم.

همزمان با سیزدهمین دور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، روند رای گیری انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در چهار شهر افغانستان نیز آغاز شد. در افغانستان، چهار صندوق اخذ رای در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف و قندهار مستقر شده است و شهروندان ایرانی مقیم افغانستان با حضور در پای صندوق‌های رای به نامزدهای مورد نظر خود رای می‌دهند.با تلاش و هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، دولت افغانستان نیز تدابیر امنیتی مناسبی برای شرکت ایرانیان مقیم این کشور درانتخابات ریاست جمهوری اتخاذ کرده است.

همچنین سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در پنج شعبه اخذ رای در پاکستان، راس ساعت هشت صبح جمعه ۲۸ خرداد به وقت محلی با حضور پرشور ایرانیان مقیم در «اسلام‌آباد» و سه شهر دیگر پاکستان آغاز شد. امروز پنج صندوق رای در شهرهای اسلام‌آباد، کراچی، لاهور و کویته مستقر شده و اعضای هیات‌های اجرایی و نظارت در هریک از این شهرها، از چند روز پیش مشخص شده اند و در روزهای اخیر جلساتی را برای هماهنگی‌های لازم برگزار کردند. روند اخذ رای تا ساعت ۱۸ به وقت محلی ادامه خواهد یافت.

در جمهوری آذربایجان نیز برگزاری به همین شکل بود. رای گیری این دوره انتخابات ریاست جمهوری در محل مدرسه ایرانیان مقیم باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و نیز در سرکنسولگری کشورمان در جمهوری خودمختار نخجوان تا ساعت شش به وقت محلی ادامه خواهد داشت. سید عباس موسوی  سفیر جمهوری اسلامی ایران ، سید علی اکبرر اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان در اولین دقایق آغاز انتخابات در کنار صندوق اخذ رای حاضر شده و به  نامزد مورد نظر رای دادند.

سفیر ایران در پاکستان حضور مردم کشورمان در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری را روز نمایش جمهوریت و مردم سالاری دانست و گفت: مشارکت همگانی ملت ایران در عرصه انتخابات الگویی برای کشورها و ملت‌هایی است که به دنبال یک مردم سالاری سالم هستند. حسینی گفت: مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان و سایر نمایندگی‌های دیپلماتیک ما در شهرهای دیگر این کشور فراهم آمده و اطلاع رسانی لازم صورت گرفته است.

در کره جنوبی نیز در همان دقایق اولیه، سفیر و کارکنان سفارت کشورمان در کره جنوبی و خانواده‌های آنها با حضور در محل اخذ رای، آرای خود را به صندوق انداختند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین، سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در چین در چهار حوزه انتخابیه پکن، شانگهای،  گوانگجو و هنگ کنگ از ساعت هشت صبح امروز به وقت محلی آغاز و تا ساعت ۶ عصر ادامه خواهد داشت با توجه به اینکه امروز در چین یک روز کاری است، در صورت وجود متقاضی ساعت انتخابات قابل تمدید خواهد بود.بر اساس این گزارش، تعرفه به میزان کافی موجود است و ایرانیان مقیم چین با ارائه گذرنامه و یا شناسنامه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و سرکنسولگری کشورمان در شانگهای، گوانگجو و پکن می توانند در تعیین سرنوشت خود و تعیین رئیس جمهوری آینده مشارکت کنند.بخش کنسولی سفارت ایران در چین آمادگی دارد در کوتاه ترین زمان برای افرادی که اعتبار گذرنامه آنها به اتمام رسیده گذرنامه جدید صادر کند تا بتوانند در انتخابات شرکت نمایند.  

 سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد پیشتر طی بیانیه ای از جزئیات برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در عراق از جمله تعداد شعبه های ثابت و سیار اخذ رای و ساعات حضور مردم پای صندوق های تعیین سرنوشت خبر داد. ۲ شعبه اخذ رای در بغداد شامل یک صندوق ثابت و یک صندوق سیار، ۲ صندوق در کربلای معلی (۱ صندوق ثابت و ۱ صندوق سیار)، ۲ صندوق در نجف اشرف (۱ ثابت و ۱ سیار) ۲ صندوق در بصره (۱ ثابت و ۱ سیار)، ۳ صندوق در اربیل (۱ ثابت و ۲ سیار) و ۳  صندوق در سلیمانیه (۱ ثابت و ۲ سیار) جمعا ۱۴ صندوق اخذ رای شامل ۶ صندوق ثابت و ۸ صندوق سیار، برای تسهیل حضور  رای دهندگان در این رویداد در نظر گرفته شده است.

کلیه اتباع ایرانی که سن‌ شان حداقل ۱۸ سال تمام باشد، حق شرکت در انتخابات را دارند؛ به عبارت دیگر، متولدین ۱۳۸۲/۳/۲۸و ماقبل آن می توانند با ارائه شناسنامه یا گذرنامه معتبر ایرانی در این انتخابات شرکت کنند.
در این بیانیه آمده است: از هموطنان عزیز ایرانی درخواست می‌شود با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در شعب اخذ رای حاضر شوند و حتی ‌الامکان یک عدد خودکار شخصی به همراه خود داشته باشند.
محل های اعلام شده اخذ رای در شهرهای مختلف عراق به شرح ذیل است:

شعبه های اخذ رای در بغداد
۱-سفارت ایران در بغداد به آدرس منطقه صالحیه - کراده مریم - محله ۲۲۲
۲-صندوق سیار در کاظمین

آدرس شعبه های اخذ رای کربلای معلی
مطابق اعلام سرکنسولگری ایران در کربلای معلی این آدرس ها برای حضور ایرانیان حاضر در عراق پای صندوق های اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است:
شعبه شماره ۱-سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران واقع در شارع الاسکان
شعبه شماره ۲- صندوق سیار هتل باب الرحمه واقع در جوار حرم مطهر امام حسین علیه السلام (مقابل باب الرجاء)

آدرس شعبه های اخذ رای نجف اشرف
۱-شعبه شماره ۱- سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران واقع در محله حویش
۲-شعبه شماره ۲- صندوق سیار در مدرسه امام خمینی (ره) واقع در خیابان ابوصخیر بعد از مجمع علوی (این صندوق به منظور اخذ آرای ایرانیان مقیم دیوانیه در ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت عراق به استان دیوانیه انتقال خواهد یافت).

آدرس شعبه های اخذ رای در اربیل
۱-شعبه شماره ۱ در محل سرکنسولگری اربیل - جاده ۳۰ متری - محله مناره ۲۰۴
۲-صندوق سیار شهر سوران، خیابان شورش، مدرسه سرقلا
۳-صندوق سیار در محل استقرار شرکت های ایرانی استان دهوک

آدرس شعبه های اخذ رای در سلیمانیه و کرکوک
۱- صندوق ثابت مستقر در ساختمان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران به آدرس: سلیمانیه، ۶۰ متری، روبروی پمپ بنزین بینایی، بختیاری تازه، فرعی ۴۱، شماره ۸۰؛ از ساعت ۸ صبح لغایت ۶ بعد از ظهر
۲- صندوق سیار در شهر کلار به آدرس خیابان اصلی کلار- سلیمانیه، روبروی بیمارستان کلار، مدرسه الون؛ از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۱ قبل از ظهر
۳- صندوق سیار در شهر حلبچه به آدرس بالاتر از ساختمان فرمانداری، مدرسه دخترانه حلبچه شهید؛ از ساعت ۲ تا ۵ بعد از ظهر
همچنین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه به اطلاع هم‌وطنان ایرانی مقیم استان‌ کرکوک عراق می رساند با هماهنگی بعمل آمده، امکان اخذ رای از هموطنان عزیز در استان کرکوک در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در صندوق سیار شماره ۲ این سرکنسولگری در مکانها و ساعات زیر آماده خواهد بود:
۱- حسینیه بیت الزهرا در داقوق از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر
۲- موسسه فرهنگی تازه از ساعت ۱۴ لغایت ۱۷

آدرس شعبه های اخذ رای در بصره
۱-کنسولگری جمهوری ایران در بصره
۲-صندوق سیار لعماره، مدرسه دخترانه سیناء، جنب ساختمان شورای استانداری  و در محل شرکت های ایرانی که صدها نیروی انسانی ایرانی در آن مشغول به کار هستند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از ساعت ۸ صبح الی ۶ بعدازظهر روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ (۱۸ جون ۲۰۲۱) در ۱۴ شعبه ثابت و سیار در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق شامل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد و سرکنسولگری‌های ایران در شهرهای نجف، کربلا، بصره، اربیل و سلیمانیه برگزار خواهد شد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، ضمن دعوت از کلیه هموطنان عزیزِ واجد شرایط برای مشارکت در این فریضه ملی و دینی، اعلام می‌ کند هموطنانی که سن آنها در تاریخ برگزاری انتخابات ۱۸ سال تمام می‌باشد (متولدین ۲۸ خرداد ۱۳۸۲ و قبل از آن) می‌توانند با در دست داشتن شناسنامه و یا گذرنامه معتبر ایرانی به یکی از شعبات اخذ رای در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق مراجعه و آراء خود را به صندوق‌ بریزند.

انتظار می رود در انتخابات روز جمعه تعداد بیشتری از ایرانیان مقیم عراق پای صندوق های رای بیایند. در سال های گذشته بسیاری از مناطق عراق در دوره های گذشته درگیر نبرد با تروریست ها بود و این امر موجب ناامنی شده بود و امکان حضور اتباع ایرانی در کنار صندوق های رای با دشواری صورت می پذیرفت. به طور خاص، اقلیم کردستان عراق که تعداد قابل توجهی از ایرانیان مقیم عراق را در خود جای داده است، اکنون می تواند در فضایی امن تر شاهد حضور ایرانیان در آزمون تعیین سرنوشت باشد. گفتنی است که بانوان ایرانی مقیم بغداد با مشارکت پرشور و چشمگیر در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، بارزترین حضور را تاکنون داشته اند.

همچنین ایرانیان حاضر در صربستان شامل دانشجویان، بازرگانان و پزشکان که تعدادی از آنها از دیگر شهرهای صربستان برای شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به بلگراد آمده و نیز کارکنان سفارت و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی ایران با حضور در سفارت ایران رای خود را به صندوق اخذ رای انداخته اند. «رشید حسن پور» سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان و رئیس شعبه اخذ رای در این کشور در گفت و گویی گفت: سفارت از آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات برخوردار است و هماهنگی های لازم با مراجع ذیربط برای تامین امنیت بعمل آمده است.

همینطور رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در مجتمع آموزشی فردوسی تفلیس آغاز شد.انتخابات از ساعت ۹ تا ۱۹ خواهد بود و امکان تمدید ساعات رای گیری وجود دارد. هموطنان عزیز مقیم گرجستان که واجد شرایط هستند می توانند با شناسنامه یا گذرنامه در انتخابات شرکت کنند.

ایرانیان مقیم تونس نیز روز جمعه ۲۸ خرداد ماه و همزمان با مردم ایران و شماری از کشورهای جهان با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتخت این تونس آرای خود را به صندوق انداختند.محمدرضا رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز در ارتباط با اهمیت برگزاری انتخابات تاکید کرد، حضور پرشور مردم در انتخابات زمینه ساز افزایش اقتدار جمهوری اسلامی ایران در جهان می شود.

مهدی آقاجعفری سفیر ایران درآفریقای جنوبی در گزارشی در خصوص روند برگزاری انتخابات نوشت:"توکل به خدای متعال و همزمان با  آغاز  اخذ رای در شعب سه گانه آفریقای جنوبی، در سه شهر پرتوریا، ژوهانسبورگ و کیپ تاون،  صبح امروز با حضور در شعبه خانه ایران در ژوهانسبورگ ضمن بازدید از شعبه در سیزدهمین انتخابات  ریاست جمهوری شرکت کردم  و رای خود را به صندوق انداختم.

بنابر گزارشها میزان مشارکت ایران مقیم در دبی نیز بالا بوده است. در همین راستا، علیرضا محمودی سرپرست سرکنسولگری ایران در دبی در مورد میزان مشارکت ایرانیان مقیم در انتخابات ۱۴۰۰ بیانیه ای را منتشر کرد. در بیانیه امده است: "ایرانیان مقیم دبی و امارتهای شمالی از نخستین ساعات آغاز رای‌گیری حماسه آفریدند. زبان از وصف این همه شکوه و این غیرت ایرانی قاصر است.

گفتنی است که رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در بیشتر کشورهای اروپایی با حضور باشکوه و پرشور هم میهنان ایرانی مقیم به ویژه جوانان و رای اولی‌ها آغاز شده است.

311311

کد خبر 1526565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =