آتش‌سوزی گسترده در مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست

تسنیم نوشت: رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق محیط زیست گفت: آخرین آمار از حریق تا اول خرداد در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، بیانگر وقوع آتش‌سوزی در ۱۲۷۹ هکتار اراضی است.

رضا حسن‌هراتی، رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق محیط زیست از هوشمندسازی بخشی از پارک گلستان خبر داد و گفت: تمام استان‌ها برای پیشگیری از آتش‌سوزی و مهار آتش در صورت وقوع آتش‌سوزی،  آماده‌باش هستند.

وی در مورد اقدامات صورت گرفته برای مهار آتش در صورت وقوع آتش‌سوزی در مناطق چهارگانه گفت: در سال‌های گذشته هر سال با پدیده آتش‌سوزی مواجه بودیم. از سال 1390 تاکنون آمار آتش‌سوزی‌ها نشان می‌دهد که هر ساله از اردیبهشت ماه به بعد آتش‌سوزی داریم.

 رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق محیط زیست تصریح کرد: آتش‌سوزی کشور ما در دو بخش دیده می‌شود. یکی در جنوب و جنوب غرب کشور در مناطق زاگرسی، مانند خوزستان، ایلام، کهکیلویه و بویر احمد، کردستان، چهار محال و بختیاری و بوشهر با آتش‌سوزی مواجهیم که معمولاً از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر آبان ماه در این مناطق  آتش‌سوزی رخ می‌دهد.

حسن‌هراتی ادامه داد: بخش دیگری از آتش‌سوزی‌ها مربوط به شمال کشور است که در اواخر خرداد ماه و اوایل تیر شروع می‌شود و تا اوایل دی‌ماه احتمال وقوع آتش‌سوزی هست.

وی تصریح کرد: به دلیل زیاد بودن رطوبت هوا در شمال کشور، آتش‌سوزی در این مناطق با تأخیر شروع می‌شود.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق محیط زیست با تأکید بر اینکه نقاط بحرانی را شناسایی کردیم، گفت: هر سال با توجه به شرایط آب و هوایی کشور، وضعیت را می‌سنجیم و از اواخر اسفندماه برنامه پیشگیری را شروع می‌کنیم، در اسفندماه گذشته نیز به همه استان‌ها ابلاغ کردیم که چه کارهایی باید انجام شود.

حسن‌هراتی، مهم‌ترین اقدام در برخورد با آتش‌سوزی را آماده‌باش ‌تیم‌های واکنش سریع دانست و تأکید کرد: این تیم‌ها شناسایی و کارها برنامه‌ریزی شده است، بنابراین براساس دستورالعمل اقدام می‌کنند. در هر شهرستان یک فرمانده آتش تعیین شده است.

وی با تأکید بر اینکه همه آمادگی کامل دارند و با دستگاه‌های مرتبط مانند سازمان جنگل‌ها، آتش‌نشانی، هلال احمر و راهنمایی رانندگی، هماهنگ هستند، گفت: با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز هماهنگ هستیم تا هر لحظه نیاز به بالگرد باشد، بالگرد برای اطفای حریق اعزام شود. یکی از مشکلات ما مربوط به بسکت آب بود که در سال جاری پیش‌بینی شده تا با تأمین اعتبار تعداد زیادی «بَسکت» خریداری شود.رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق محیط زیست با اشاره به آتش‌سوزی‌های رخ داده در سال جاری گفت: آخرین آمار از حریق تا اول خرداد در مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، بیانگر وقوع آتش‌سوزی در 1279 هکتار اراضی است که 1200 هکتار از آن مربوط به استان فارس و مابقی به ترتیب خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد می‌شود. وقتی آتش‌سوزی صورت می‌گیرد دو هفته حداقل زمان برای کنترل آتش نیاز دارد.

حسن‌هراتی درباره به‌کارگیری دانش روز در حفظ محیط زیست و مهار آتش، گفت: از دو سال پیش هوشمندسازی سیستم‌های حریق را آغاز کردیم،  در این راستا پناهگاه حیات وحش دشت ناز در ساری به عنوان پایلوت انتخاب شد. 

وی افزود: شبکه هوشمند دوربین‌های حرارتی و مرئی را در دشت ناز برای کنترل حریق و پایش به کارگرفتیم. در سال 1398 نیز با تدبیر آقایان کلانتری و جهرمی(رئیس سازمان محیط زیست و وزیر ارتباطات)، تفاهم‌نامه‌ای امضا شد تا در پارک ملی گلستان از اینترنت اشیا استفاده شود؛ اقدامات لازم برای این کار همچنان ادامه دارد.  میزان آتش‌سوزی را در بازه زمانی 10 سال سنجیدیم که مشخص شد بیشترین آتش‌سوزی در 38 کیلومتر صورت می‌گرفت. منطقه از تنگه راه تا منطقه دشت به عنوان پایلوت تأیید شد و 120 سنسور حرارتی در آن کار گذاشته می‌شود.

 رئیس گروه برنامه‌ریزی و پشتیبانی تجهیزات مناطق محیط زیست افزود: سه دوربین حرارتی اطلاعات را در لحظه ارسال می‌کنند و در صورت آتش‌سوزی، پیامک به صورت خودکار ارسال می‌شود،  اگر مشکلی نباشد به زودی این طرح را افتتاح می‌کنیم. 

47231

کد خبر 1527245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =