۰ نفر
۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲
آلبوم «به دشت نفتون» منتشر می‌شود

آلبوم «به دشت نفتون» با آهنگ‌سازی امید سعیدی و تنظیم بامداد افشار و همراهی گروه اتاق منتشر و کنسرتِ آن اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آلبوم جدید گروه اتاق با عنوان «به دشت نفتون» با آهنگ‌سازی امید سعیدی و تنظیم بامداد افشار، پنجم تیر به صورت آنلاین منتشر می‌شود و این در حالی است که کنسرتی از این اثر در روزهای سوم، چهارم و  پنجم تیر در فضای باز عمارت روبرو و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

سعیدی این اثر را که می‌توان آن را خرده روایت‌هایی از داستان‌های روزانه‌ مردمان ساحل‌نشین دانست، تحت تاثیر ایده‌ها و قصه‌هایی درباره‌ نفت به خصوص داستانِ کوتاهِ «قصه‌ نفتی» اثرِ صادق چوبک نگاشته است. «به دشت نفتون» دارای ۹ قطعه است. «به کعله» تنظیم جدیدی از ترانه‌ فولکور بوشهری با عنوان «کعله» است. «آبی‌های دریایی» تحت تاثیر نمایشی است که مادرِ آهنگ‌ساز در کودکی‌اش بر اساسِ داستانِ «اهل غرق» نوشته‌ منیرو روانی‌پور خلق کرده است.

«اُندر بُندر» به بستنِ آب کنسول‌گری انگلستان زمانِ سلطه‌شان بر این شهر حکایت دارد و نوعی موسیقی اعتراضی است. «تا همیشه» نگاهی جدید به خیام‌خوانی بوشهری است. قطعه‌ «بوشهر تا استرالیا» قصه‌ آتش‌سوزی جنگل‌های استرالیا و بوشهر را تعریف می‌کند. «قتل مفتون» نیز روایتی از دوبیتی‌های فایز و مفتون است. «آریوز» از ظلم‌های خارجی‌هایی می‌گوید که روزگاری بر بوشهر مسلط بودند. «کوچ» داستانِ حضرت یونس را بیان می‌کند و نگاهی به پدیده‌ مهاجرت دارد و سرانجام قطعه‌ «اهواز» افسانه‌ای است که به از دست دادنِ رازها توسطِ شیطان از اجرام آسمانی سخن می‌گوید.

تنظیم آلبوم «به دشت نفتون» را بامداد افشار انجام داده و نوازنندگانی چون پویا شمالی (گیتار بیس) امید سعیدی (نی‌انبان و پیانو)،  نیوشا قربانی (هم‌خوان و نوازنده‌ ساز کوبه‌ای دمام) و ری دیکتی (ساکسفون) در آن حضور دارند. اصغر پیران نیز که خواننده‌ اصلی گروه اتاق است، یکی از قطعات این آلبوم را خوانده است.

تهیه‌کننده‌ این اثر و مسوؤل پخش جهانی آن نشر واک است و نسخه‌ فیزیکی این آلبوم نیمه‌ تیر با همراهی مرکز موسیقی بتهوون منتشر می‌شود.

اجرای زنده‌ «اتاق» از این آلبوم ساعت ۲۰ در عمارت روبرو برگزار می‌شود.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1528093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =