فارس نوشت:

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اکثر پزشکان فعال در ستاد وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌های دولتی بر خلاف قانون در بخش خصوصی هم کار می‌کنند به همین علت نمی‌توانند تحول ایجاد کنند، البته اصلاح این روند مستلزم واقعی شدن تعرفه‌هاست که وزارت بهداشت باید در این زمینه اقدام کند.

حسینعلی شهریاری افزود: روز گذشته وزیر بهداشت با حضور در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی یک جلسه دوساعته مشروع برنامه‌های وزارت بهداشت برای اجرای قانون برنامه توسعه پنجم را توضیح داد البته ابتدا قرار بود گزارشی از موضوع رها شدن بیماران و اقدامات وزارت بهداشت ارائه کند اما چون مسئله قانون برنامه مهمتر بود، ارائه این گزارش در اولویت قرار گرفت.

وی گفت: با انحلال یا ادغام وزارت رفاه و تأمین اجتماعی موضوع تعیین و اعلام تعرفه‌های پزشکی بلاتکلیف مانده است و این مسئله موجب به هم ریختگی در مراکز درمانی در بخش خصوصی و متضرر شدن بیمارستانهای دولتی شده است، در این جلسه قرار شد که وزارت بهداشت با همکاری معاونت نظارت راهبردی دولت هر چه زودتر تکلیف بیمه‌های درمانی را مشخص کنند و هر چه زودتر با پیگیری جدی و نقش آفرینی موثر وزارت بهداشت تکلیف تعرفه‌های پزشکی سال 90 مشخص شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: مسئله دیگر این بود که با توجه به افزایش 3 هزار میلیارد تومانی اعتبارات بخش سلامت از وزارت بهداشت انتظار داریم سهم مردم از هزینه‌های سلامت در سال اول اجرای برنامه یعنی امسال حداقل 10 درصد کم شود اکنون بین 60 تا 70 درصد هزینه‌های درمانی را مردم از جیب خود می‌پردازند در حالی که این میزان تا پایان برنامه باید به کمتر از 30 درصد برسد امری که در برنامه چهارم هم الزام وزارت بهداشت بود و عملی نشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باید همه این 3 هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بیمه و پرداخت هزینه‌های درمانی مردم اختصاص یابد تا این هدف محقق شود، گفت: نه از نظر ما با اختصاص هزار تا 1500 میلیارد تومان از این اعتبار هم می‌شود به کاهش 10 درصدی هزینه‌های سلامت از جیب مردم دست یافت در صورتی که مدیریت مناسبی در این زمینه وجود داشته باشد.

شهریاری ادامه داد: مسئله بعدی بحث تمام وقت شدن پزشکان بخش دولتی است که انتطار است ابتدا از ستاد وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌های دولتی شروع شود. متأسفانه اکنون تعداد زیادی از پزشکان شاغل در این مراکز همزمان در بخش خصوصی هم کار می‌کنند و به نظر ما کسانی که خودشان در بخش خصوصی هستند نمی‌توانند در بیمارستانها و مراکز دولتی تحول ایجاد کند و وزارت بهداشت باید طبق قانون این مسئله را هر چه زودتر حل کند.

4747

کد خبر 152852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۲
    0
    اگر واقعا به دنبال تحول در بهداشت و درمان کشور هستید ، بخش بهداشت و درمان را از دانشگاه های علوم پزشکی جدا کنید. بیشتر حجم بودجه بهداشت در کشور صرف حقوق و مزایای اعضاء هیئت علمی و کارکنان ستاد دانشگاه می شود و این در حالی است که شبکه های بهداشت و درمان در سراسر کشور با کمبود بودجه مواجه هستند.چگونه می شود پزشکی که در بخش خصوصی فعالیت دارد به فکر گسترش بهداشت باشد.