شرکت آبفای البرز وضعیت نارنجی اعلام کرد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز با هشدار در خصوص بالا رفتن میزان مصرف آب و محدودیت منابع آبی استان، اعلام کرد که البرز در وضعیت نارنجی مصرف آب قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ «ذوالفقار مهدی‌زاده» اعلام کرد: همزمان با  افزایش شدید دمای هوا طی هفته‌های اخیر،  میزان مصرف آب شرب در استان پرجمعیت  البرز افزایش یافته است.

مدیرعامل آبفای استان البرز گفت: با وجود تمام پیش‌بینی‌ها و اجرای پروژه‌های برنامه‌ریزی شده  قبلی برای تامین، ذخیره و توزیع متعادل آب شرب، اکنون البرز به خاطر شرایط خشکسالی و گرمایی امسال که طبق گزارش‌ها طی ۵۰ سال گذشته کم‌سابقه بوده با مشکل کم آبی مواجه شده است.

مهدی‌زاده بیان کرد: استان البرز درسال آبی جاری با کاهش ۳۸ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته مواجه است.

وی ادامه داد: مصرف آب در سطح استان البرز طی خرداد ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۱۲درصد معادل  چهار میلیارد لیتر افزایش نشان می‌دهد.

 مدیرعامل آبفای البرز افزود: درچنین شرایطی با دمای بالای هوا و استمرار آن، افزایش مصرف آب، قطع گاه و بی‌گاه برق و امثال آن  ذخایر آب شرب برای توزیع درشبکه با نقصان جدی روبرو شده به طوری که در ابتدای تابستان میزان مصرف آب از تولید پیشی گرفته و با کاهش حجم جدی ذخایر آب روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه در وضعیت نارنجی تولید و مصرف آب قرار گرفته‌ایم و در آیندۀ نزدیک با تنش جدی مواجه خواهیم بود، به هفته صرفه جویی در مصرف آب (یکم  تا هفتم تیرماه) اشاره و بیان کرد: با وجودی که تمام تدابیر برای مقابله با این شرایط سخت از قبل اندیشیده وبرنامه‌های مدنظر اجرا شده، اما به خاطر شرایط خاص پیش گفته (دمای بالا و غیرعادی هوا،افزایش مصرف و امثال آن) نیازمند همراهی بیشتر هم استانی‌ها هستیم تا تابستان سال جاری را با کمترین تنش پشت سر بگذاریم.

مدیرعامل شرکت آبفای البرز گفت: در صورت صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در مصرف آب می‌توان به تابستان کم تنش آبی در البرز امیدوار بود.

وی در ادامه توصیه‌هایی برای کاهش مصارف را اعلام کردو بیان کرد: حدود ۳۳ درصد از مصارف خانگی در هنگام استحمام صورت می‌گیرد که برای کاهش این درصد ضروری است مدت زمان استحمام را کاهش داده و حداکثر به  پنج دقیقه برسانیم.

همچنین با توجه به اینکه کولرهای آبی درشبانه روز حداقل ۳۰۰ لیتر آب مصرف می کنند (معادل مصرف نیمی از یک خانوار) بنابراین برای جلوگیری از نشتی و مصرف بیشتر، شناور کولرها تنظیم شده واز سایبان روی کولر استفاده شود و تا حد امکان شب‌ها از روشن کردن کولر خودداری شود تا مخازن ذخیره آب در طول شب به ارتفاع مناسب برای مصارف ضروری روز برسد.

مهدی زاده گفت: شستن خودرو، حیاط و پارکینگ ها با استفاده  شلینگ آب  نیز از جمله مصارف کاملاً غیرضروری درچنین شرایطی است، بنابراین با رعایت همین موارد ساده می توانیم تنش آبی وعبور از شرایط «نارنجی» آبی را پشت سربگذاریم.

شرکت آبفای البرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک دارد.

۸۰ درصد آب آشامیدنی ساکنان این استان سه میلیون نفری از سفره های زیر زمینی و ۲۰ درصد از سدها تامین می شود.

46

کد خبر 1528797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =