واکنش نماینده دائم ایران در وین نسبت به اظهارات غیر حقوقی مدیرکل آژانس

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در رابطه با گزارش مدیرکل آژانس پیرامون تفاهم فنی مشترک میان دو طرف و عدم پاسخ ایران در این خصوص، اظهار داشت: هرچند تفاهم فنی مشترک سه ماهه میان آژانس و ایران صورت گرفت، اما باید توجه داشت که مبنای این تفاهم، تسهیل مذاکرات سیاسی و کمک به موفقیت آن در جهت مختصات مدنظر کشورمان بود و نه الزام ایران نسبت به اجرای خواست آژانس.

به گزارش خبرآنلاین، غریب آبادی گفت:  بر اساس تصمیم سیاسی ایران، نقش آژانس صرفا در حد یک مجری است. 

غریب آبادی با اشاره به اینکه بعد از گذشت سه ماه، ایران دیگر این تفاهم را با آژانس تمدید نکرد و صرفا در چارچوب تصمیمی سیاسی به مدت یک ماه دیگر به ثبت داده ها ادامه داد، افزود: ادامه یا عدم ادامه این فرایند، هیچ ارتباطی با تکالیف پادمانی ایران ندارد، چرا که ایران همچنان به اجرای تعهدات پادمانی خود ادامه می دهد.

غریب آبادی گفت :اگرچه مدیرکل آژانس در گزارش خود بر اهمیت حیاتی تداوم فعالیت های راستی آزمایی و نظارت در ایران و ثبت داده ها تاکید کرده، لیکن بایستی خاطرنشان کنم که ایشان باید این تصور غلط خود را اصلاح کند که نباید ثبت داده ها را با این موضوع پیوند دهد.

نماینده دائم کشورمان ادامه داد: آنچه که ایران متعهد به اجرای آن است، تعهدات پادمانی است، نه کمتر و نه بیشتر. 

وی، همچنین از مدیرکل درخصوص گزارش این موضوع به اعضای شورای حکام انتقاد کرد و گفت: آژانس هیچگونه وظیفه ای برای ارائه گزارش در مورد تفاهم منقضی شده مشترک و ثبت داده ها نداشته و ندارد.

غریب آبادی در پایان گفت: بدون شک، هر تصمیمی که ایران در این رابطه بگیرد، صرفا مبنای سیاسی خواهد داشت و آژانس نمی تواند آن را به عنوان حقی برای خود تلقی کند.

311311

کد خبر 1529172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
    0 0
    ا تا روسیه هست. نمگذارند ب جایی برسید. چرا مردم را گول میزنید. معلوم مدتی بعد. نخود اش. روسیه .شماها را سر کار گذاشتن تا وقت بگذره کجاییی. اقا. خودت ن را گول نزنید. روسیه نمیگذارد ب خواسته هایتان برسید