۱۵ نفر
۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
امسال را سال تحصیلی حساب نکنید!

مدتی پیش دقیقا اردیبهشت سال پیش یادداشتی در خصوص اموزش مجازی نوشتم.

تحت این عنوان و این متن: آموزش مجازی نمره قبولی نمی‌گیرد

که در آن قید نمودم که انچه ما را در دنیا متمایز کرده، آن هم نسبت به دیگر کشورها،  این بچه ها و این ذهن های اماده و دروسی است که می خوانند ؟ و گرنه ما که تولید خاصی در دنیا نداریم بدور از هر تعصبی !  
امسال را با کرونا و تبعات ناخواسته ان در آموزش و پرورش و در دانشگاهها و مراکز علمی کشور گذرانیدیم.  من خود از نزدیک در سطح مدارس و دانشگاه شاهد عینی بر کلاس ها و آزمونها و مسایلی که همه می دانند و گفتنش بجز اذیت فکری برای همه ما چیز دیگری بهمراه نخواهد داشت را تجربه کردیم. در بهترین شرایط، ارزیابی من از سال تحصیلی١٣٩٩-١٤٠٠ بیش از بیست درصد کارامدی و کارایی نداشت.

مطمئنم هم آموزش و پرورش و هم وزارت علوم این مطاللب را خیلی دقیقتر از من می دانند ولی خب ممکن است برای رعایت ملاحظاتی بیان نفرمایند یا حداقل مثل نگارنده نتوانند صریح بیان کنند. دو نگاه در این مورد می توان برای جبران خسارت وارده به بچه های این کشور پیش گرفت:

الف) مهم حذف سال تحصیلی و شروع مجدد ان در سال تحصیلی جدید با افزایش ٣٠٪؜  (این عدد باید توسط وزارتخانه های متبوع نهایی شود) بار اموزشی از درس های سال اتی
ب) محاسبه سال تحصیلی ولی اضافه کردن یکسال سیزدهم برای درسهای باقیمانده و مرور ضعفهای سال کرونایی

مسلما روش های دیگر و مطمینا بهتر توسط خود وزارتخانه ها در همین راستا قابل بررسی خواهد بود. اصل در این یادداشت قبول انجام کاری برای کمبود های آموزشی سال کرونایی جاری برای محصلین و دانشجویان کشور است.
آنچه در مقدمه اشاره کردم، نادیده گرفتن اصل اموزشی بچه های این کشور است، که ما را به زودی زمینگیر و تنها امتیاز باقی مانده ما در میان دیگر کشورهای دنیا را از بین خواهد برد ! سواد کنونی که شاهد و ناظر ان در همه عرصه های کشور  متاسفانه هستیم حاصل همین کم توجهی به اصل اموزش در مقابل مدرک گرایی در سالهای پیش می باشد! دقت بفرمایید چه عرض می کنم !

پدران، مادران، خواهران و برادران بزرگتر، دانشجویان سال های بالاتر، شرکت های تازه تاسیس شده ازمون دهی و ... نمرات و اجر خودشان را در این سال تحصیلی بخوبی گرفتند ولی اصل کاری ها یعنی دانش اموزان و دانشجویان ... چه شدند خدا می داند!

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران

کد خبر 1529567

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =