ناطقی الهی، فریبرز

متولد ۱۳۳۸ دکتری مهندسی سازه از دانشگاه کلمبیای آمریکا، فوق تخصص در مقاوم سازی از مرکز اروپایی زلزله و دانشگاه اکسفورد و ویسکانسین آمریکا | معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله و رییس پژوهشکده مهندسی سازه.مولف ۵۰ کتاب در زمینه های آسیب پذیری و مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله.بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله، رییس پیشین انجمن مهندسی | زلزله ایران و استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران

تیتر سه وبلاگ‌ها

 • خطر سیل و ویرانی قابل توجه سازمان هواشناسی !

  خطر سیل و ویرانی قابل توجه سازمان هواشناسی !

  در آذر ماه امسال بر عکس تمامی هواشناسان داخلی و سازمان هواشناسی اعلام کردم اواخر پاییز و اسفند ماه، ایران شرایط پر بارشی را خواهد داشت و باید برای سیل آماده و مهیا باشیم !؟

 • منه کاندید را هم دریابید !

  منه کاندید را هم دریابید !

  اینروزها وقتی صفخات خبر را ورق می زنید بیشتر بحث ائتلاف و لیست انتخاباتی مطرح است تا خود نامزدها ! این اسامی چه کسانی هستند ؟ چه سوابقی دارند، برای این مردم و این کشور چه کرده اند ؟ هیچ نشانی از آنها نیست ! مهمتر، کاندیداها شماره خورده اند !؟ انسان را کمی بفکر می برد این عمل !؟

 • رای لیستی خلاف نفس آزادی است !

  رای لیستی خلاف نفس آزادی است !

  سالهاست در کشور عزیز ما رسم بر آن شده است که در انتخابات، لیستی از سوی جریانی (فرد یا گروه) در دسترس قرار می گیرد و عموما هم دیده شده است که لیست ها برنده انتخابات می شوند !؟

 • بلاخره رای بدهیم یا ندهیم !؟

  بلاخره رای بدهیم یا ندهیم !؟

  نمی شود در شهر، دانشگاه و جای حای شهر تردد کنیم و عقاید مختلف را درباره اینکه رای بدهیم یا ندهیم نشنویم ! 

 • دانشگاهیان و لیست انتخاباتی مجلس

  دانشگاهیان و لیست انتخاباتی مجلس

  حال آموزش عالی کشور مساعد نیست! سالهاست اساتید برجسته دانشگاه ها و مراکز علمی و حتی مسئولین دانشگاهی و علوم پزشکی از افت شدید آموزش عالی و کیفت ورودی ها و خروجی های دانشگاهی گله کرده و هشدار می دهند.

 • خط دو متروی اصفهان هم ریزش کرد !

  خط دو متروی اصفهان هم ریزش کرد !

  حدود ٢٠ روز پیش نوشتم اگر قرار شود خط دو از حریم مسجد عتیق رد شود مشکلات عدیده فنی برای این اثر تاریخی رخ خواهد داد. 

 • آقای شهردار نکند هنوز جت لَگ دارید!

  آقای شهردار نکند هنوز جت لَگ دارید!

  برای عده ای از ما که دوران بعد از انقلاب را با گوشت و استخوان خود لمس کرده ایم و تمام فرمایشات دوران را خیلی واضح در ذهنمان هنوز داریم از جمله؛ جوانان کشور را باید دریابیم، باید خدمت به وطن کنیم و به داشتهای خود وابسته باشیم و حمایت کنیم صنایع و تولید ملی را و چرخهای کشور را در دانشگاه ها بچرخانیم و ...

 • پایه رای دادن بر تخصص استوار است، اعتبار نماینده تخصص اوست!

  پایه رای دادن بر تخصص استوار است، اعتبار نماینده تخصص اوست!

  رای دادن یا همان مشورت با مردم یک امر تخصصی برای رسیدن به یک اجماع کاملتراست. حال اگر این اجماع بدون لحاظ نمودن متخصصین امور حاصل شود بدون شک سودی در پی نخواهد داشت.

 • دنیا به سمت نظام تعمیم یافته نوین جهانی !

  دنیا به سمت نظام تعمیم یافته نوین جهانی !

  اگر امروز فردی یا تحلیلگری سخنی از مسیر حرکت نسبی اصلاح شده و درست دنیا به زبان آرد به احتمال بسیار قوی او را بقول قدیمی ها باید تکفیر کرد !

 • متروی اصفهان و مسجد جامع عتیق

  متروی اصفهان و مسجد جامع عتیق

  اگر قرار است اصفهان و آثار باستانی آن را در سیر زمان نابود کنیم، خب ایرادی ندارد که خط ٢ متروی اصفهان از حریم مسجد عتیق عبور نماید؟ 

 • دانشگاهيان برجسته و انتخابات مجلس

  دانشگاهيان برجسته و انتخابات مجلس

  بزودي انتخابات مجلس آتي برگزار خواهد شد و پس از شمارش آرا بدون شك تعدادي براي ٤ سال آينده سكان قوانين كشور را بر عهده خواهند گرفت.

 • چرا به مهندسان ایران توهین می کنید! 

  چرا به مهندسان ایران توهین می کنید! 

  امروز  خبری دیدم که بسیار برایم تلخ آمد ! آنقدر تلخ که تحمل نیاوردم و دست به قلم شدم. چطور است که چنین بی حرمتی ها و بی احترامی هایی به مهندسان، سازندگان و پیمانکاران زبده کشور به این سادگی توسط افرادی پشت میز نشین می شود و متاسفانه هیچ پیامدی هم در پی آن رخ نمی دهد!؟

 • قابل توجه مجلس آتی،چرا سوانح در کشور زیاد شده است ! 

  قابل توجه مجلس آتی،چرا سوانح در کشور زیاد شده است ! 

  تقریبا هر روز خبرهایی از ریزش ساختمانی در مراحل مختلف، آتش سوزی در انباری یا واحدی تولیدی، انفجار در پالایشگاهی و حوادث مختلف در گوشه و کنار کشور می شنویم. با توسعه یافتگی بدیهی است که بصورت تئوریک حوادث زیاد شوند ولیکن برای کاهش این پدیده، عموما بتناسب رشد، سیستم های کنترلی و نظارتی دقیقتری بکار گرفته می شود. 

 • مجلس آینده و درصد قابل ملاحظه‌ای از تولید ناخالص ملی؟

  مجلس آینده و درصد قابل ملاحظه‌ای از تولید ناخالص ملی؟

  بسته به اینکه به کدام أمار ملی نگاه کنیم، کشور ایران سالانه بین ۱۰ الی ۱۷ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف جبران خسارات وارده ناشی از بلایای طبیعی می کند. ناگفته نماند این درصد فقط خسارات مالی مستقیم را شامل بوده و خسارات غیر مستقیم، ثانویه و خسارات جانی را شامل نمی شود. شاید بشود در یک تخمین کلی بیان کرد بالای ۳۰ درصد و نزدیک به ۳۵٪ از تولید ناخالص ملی سالانه بیهوده از دست می رود؟

 • انتخاباتی کاملا نوین، متفاوت، تخصصی با  قابلیت مقایسه کاندیدها !

  انتخاباتی کاملا نوین، متفاوت، تخصصی با  قابلیت مقایسه کاندیدها !

  حال که نتیجه نظرات شورای محترم نگهبان در خصوص صلاحیت کاندیدهای مجلس آتی مشخص و اعلام رسمی شده است، در صورت ادامه کاندیتاتوری نامزدها خوب است به سمت روشی کاملا نوین و کاملا متفاوت برای مجلسی تخصصی حرکت کنیم. بدون شک هم رای دهنگان استقبال و هم بنفع کشور خواهد بود تا نامزدهای انتخابات با هم  قابل مقابسه باشند ؟

 • زلزله ژاپن، ٣٠ سال گذشت ؛ وضعیت بیمارستانها در زلزله تهران ؟

  زلزله ژاپن، ٣٠ سال گذشت ؛ وضعیت بیمارستانها در زلزله تهران ؟

  به بهانه زلزله اخیر ژاپن و با توجه به آمادگی آنها و آیین نامه های چند برابر قویتر زلزله آنها نسبت بما، دقت در ساخت و نظارت آنها بر ساخت، مصالح مقاوم و ... باز می بینیم چه بلایی سر آنها در این زلزله آمد.

 • تونلهای مترو برای زمان زلزله ؟ 

  تونلهای مترو برای زمان زلزله ؟ 

  اسباب خجالت است که در برنامه وزین تهران بیست، به مردم کشور اطلاعات کاملا مردود در خصوص زلزله داده شود. دانسته یا نادانسته خیانت است دادن اطلاعات غلط به مردم !

 • نماینده‌ ای خاص در مجلس 

  نماینده‌ ای خاص در مجلس 

  به بهانه ٥ دی، روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در کشور، شاید زمان آن رسیده باشد که یک یا چند نماینده از شهرهای بزرگ سانحه خیز در مجلس اسلامی صرفا با تخصص سوانح و مدیریت بحران انتخاب و امور را بصورت تخصصی و خاص دنبال نمایند.

 • پیام روسیه 

  پیام روسیه 

  آنچه روسیه اخیرا درباره جزایر سه گانه همیشه ایرانی خلیج فارس گفته را نباید خیلی سخت بگیریم ! اتفاقا شاید خواست خداوند همین بوده است که صراحتا تکرار و بگویند ! بنظرم ما امروز را یعنی ١٤٠٢/١٠/٣ باید با این جمعبندی در تاریخ ثبت کنیم ان شا الله 

 • مجلس، بدون لیست ؟

  مجلس، بدون لیست ؟

  انتخابات نمایندگان مجلس نزدیک است و حرف و حدیث درباره شرکت یا عدم شرکت و حضور گسترده یا حضور کم در انتخابات تمام اخبار ها و فضای مجازی کشور را فرا گرفته است. تمامی تشکل ها از نهایی کردن لیست خود خبر می دهند !! 

 • آموزش کشور را نابود کردیم!

  آموزش کشور را نابود کردیم!

  سالها پیش یکسری یادداشت در همین سایت خبری در خصوص اینکه چه چیزی یک کشور را نابود می کند بعنوان هشدار معلمانه و دلسوزانه با اطمینان زیاد براساس مشاهدات خودم از مدرسه و دانشگاه نوشتم. 

 • زلزله تهران را ببینید ؟ 

  زلزله تهران را ببینید ؟ 

  سالهاست متخصصین زلزله کشور و تمامی زلزله شناسان دنیا درباره زلزله وحشتناک تهران هشدار می دهند اما از سوی دیگر می بینیم دائما تهران در حال توسعه و گسترش است ؟

 • حمله شیمیایی به تهران 

  حمله شیمیایی به تهران 

  چند روز پیش در یک مصاحبه خبری عرض کردم بحرانها در کشور زیاد شده است و شرایط نیاز به اقدامات جدی دارد مثل کاهش خطرات بالقوه و ممانعت از گسترش شهری! برای مثال، هوایی که اینروزها در تهران و برخی شهرهای دیگر کشور در حال تجربه آن هستیم کمتر از یک حمله شیمیایی با دوز کم و لیکن مستمر نیست ! 

 • ساختگاه نه خواستگاه ! آقای مدیر عامل توسعه ورزشگاه ها

  ساختگاه نه خواستگاه ! آقای مدیر عامل توسعه ورزشگاه ها

  در ماههای اخیر در خصوص استادیوم بزرگ تهران و محل و جانمایی آن بحث های تلویزیونی، خبری، مقالات و گزارش های زیادی در جای جای کشور مطرح و اندیشمندان و متخصصان بنام کشور از زمینشناسی، سازه، زلزله، مدیریت بحران، فرونشست، دینامیک امواج و محیط زیست هشدارهای جدی به متولیان امر داده اند.

 • الواح هخامنشی و مصلای تهران 

  الواح هخامنشی و مصلای تهران 

  دیروز خبری را خواندم، اول خوشحال و سپس بلافاصله غصه ام گرفت. گویا رسم ما بر همین است که نباید طولانی مدت خوشحال باشیم !

 • زلزله و آینده وحشتناک تهران ؟

  زلزله و آینده وحشتناک تهران ؟

  چرا مدتی است که زیاد درباره زلزله و بخصوص زلزله تهران صحبت یا برنامه های تلویزیونی و بیشتر از همه، مقالات، آنهم توسط اساتید این رشته در جرائد و فضای مجازی و خبرها نوشته می شود و گاها هم هشدار های شدید و تند به شهروندان داده می شود.

 • ورزشگاه بزرگ تهران و زلزله، آف سایت 

  ورزشگاه بزرگ تهران و زلزله، آف سایت 

  چندی است موضوع زمین انتخابی برای احداث استادیوم بزرگ تهران (ایران) توسط افرادی که در زلزله، فرونشست و مخاطرات  طبیعی سر رشته دارند مورد انتقاد جدی قرار گرفته است.

 • چرا تهران را برای ایران در زلزله نمی توانیم از دست بدهیم !

  چرا تهران را برای ایران در زلزله نمی توانیم از دست بدهیم !

  سالهای زیادی است که عالمان زلزله شناس و مهندسان زلزله دنیا و کشور در خصوص زلزله سهمگین تهران بارها و بارها هشدار می دهند.

 • تهدید رسمی دانایان علم زلزله 

  تهدید رسمی دانایان علم زلزله 

  نمی دانم آیا در برابر فرمایشات هر فردی که یک حکم از فرد دیگری دارد باید کرنش کرد و در مقابل دستور پیامبر اسلام صلوات الله علیه مبنی بر اشاعه دانش در قالب زکات علم را ابتر گذاشت یا نه ؟ 

 • راست یا چپ ! شمال یا جنوب 

  راست یا چپ ! شمال یا جنوب 

  زنگ انتخابات قانون گذاران کشور بزودی زده و در یک روز جمع خواهد شد. نتیجه، جمع رای ها خواهد بود! اندک یا زیاد ؟ در نگاه برخی بی اهمیت ولیکن در نگاه کلان و آینده کشور بسیار پر اهمیت !