حکم برائت از قتل عمد محیط‌بان همدانی صادر شد

ایسنا نوشت: رئیس اداره بازرسی و مسئول امور حقوقی اداره‌کل محیط زیست استان همدان از صدور حکم برائت از قتل عمد "سعید مومیوند" محیط‌بان همدانی خبر داد.

حجت لطفی بیان کرد: طبق ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی قتل اتفاق افتاده در جریان این درگیری، شبه عمد تشخیص داده شده است و بر اساس آن، محیط‌بان همدانی به پرداخت یک فقره دیه مرد مسلمان و تحمل سه سال حبس تعزیزی با احتساب روزهای بازداشت قبلی محکوم شد.

وی ادامه داد: در دادگاه شماره یک استان همدان رأی بر قصاص قتل عمد این محیط‌بان صادر شد که با درخواست فرجام‌خواهی، دیوان عالی کشور پس از چند ماه بررسی پرونده را به دادگاه کیفری شعبه هم ارز ارجاع داد.

مسئول امور حقوقی اداره‌کل محیط زیست استان همدان افزود: بر این اساس پرونده در شعبه ۲ کیفری رسیدگی و رأی به برائت محیط‌بان همدانی از جهت قتل عمد داده شد.

به گزارش ایسنا، در سال ۹۵ محیط‌بانان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت‌شده "نشر"، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه محافظت شده می‌شوند و خودروی آنان که پیکان بود را توقیف می‌کنند و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود. محیط‌بان "مومیوند" پس از اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند. فرد مجروح متأسفانه پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست می‌دهد و پس از دو سال رأی قصاص نفس برای این محیط‌بان صادر و محیط‌بان در سال ۹۷ به اعدام محکوم می‌شود.

در خردادماه ۹۸ با پیگیری‌ها و اعتراض‌های انجام شده حکم او نقض شد و دیوان عالی کشور پرونده را برای تجدیدنظر به همان شعبه دادگاه و همان قاضی که حکم اعدام را صادر کرده بود، فرستاد. در نتیجه پرونده به دستگاه قضایی همدان بازگشت ولی مجدد در دادگاه استان، رأی قصاص صادر و این محیط‌بان محکوم به اعدام شد. با اعتراض دوم به رأی دادگاه، پرونده محیط‌بان "مومیوند" برای دومین بار به دیوان عالی کشور فرستاده شد و دیوان عالی حکم اعدام را نقض کرد و پرونده را به شعبه دیگری ارجاع داد. در پی بررسی مجدد این پرونده از سوی دادگاه قرار شد تا محیط‌بان با قرار وثیقه آزاد شود.

۲۳۵۲۳۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1529900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =