عدم همخوانی وجود دژ خاکی اطراف منطقه آزاد اروند با رونق تجارت و اشتغال/ مصوبات فراوانی که ابتر ماندند

دژ خاکی مرزی که تمام نوار ساحلی منطقه آزاد اروند (شهرهای آبادان و خرمشهر) را در بر گرفته به هیچ وجه با رونق و توسعه ی تجارت، اشتغال و گردشگری در منطقه همخوانی ندارد ضمن اینکه مانع بهره مندی اروندنشینان از این نعمت خدادادی به جهت تفریح و پر کردن اوقات فراغت شان شده است.

فرزانه یحیی آبادی - خبانلاین خوزستان- اگر چه بنا به برخی ملاحظات نظامی و امنیتی در دوران ۸ ساله جنگ تحمیلی، ایجاد یک دژ خاکی در مرز رودخانه ای (اروند رود) با عراق به عنوان یک سنگر نظامی مستحکم و پایگاه دفاعی و عملیاتی الزامی بود اما اکنون و با پایان ۳۲ سال از جنگ تحمیلی و بازگشت مردم این منطقه به شهرهایشان وجود این دژ مرزی که از لحاظ اقتصادی، گردشگری و حتی بصری؛ رونق تجارت، گردشگری و اشتغال را نشانه رفته، عدم اقبال سرمایه گذاران به ویژه در حوزه تجارت و گردشگری و عدم دسترسی اروندنشینان به بهترین چشم انداز آبی در شمال خلیج فارس را رقم زده است و از این روست که شتاب بخشی به اجرای طرح ساحل سازی اروندرود بسیار ضروری به نظر می رسد.

*توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری در گرو برداشتن دژ خاکی

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند توسعه اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری، گردشگری و تامین امنیت پایدار در این منطقه را در گرو برداشتن کامل دژ خاکی که نوار ساحلی اروند را پوشاند، عنوان کرد.

حسین گروسی؛ با مهم خواندن اجرایی و عملیاتی شدن طرحها و برنامه ریزیهای استراتژیک و راهبردی برای دستیابی به اهداف و برنامه های سازمانی و ملی، اظهار کرد: صرف انجام طرح های مطالعاتی در بحث فرصت ها و ظرفیت های منطقه آزاد اروند و حتی تبدیل آنها به کتابچه های مختلف نمی توان به اهداف مد نظر یعنی توسعه و رونق تجارت، گردشگری، اقتصاد و اشتغال، دست یافت.

*برنامه های مطالعاتی و راهبردی در اروند عملیاتی نشدند

وی گفت: متاسفانه آنچه تاکنون در این مقوله برای منطقه آزاد اروند اتفاق افتاده آنکه برنامه ها در حد انجام طرحهای مطالعاتی و برنامه ریزیهای استراتژیک و راهبردی بوده و اجرایی نشده اند.

وی افزود: به دنبال اجرای سه الی چهار برنامه از میان طرحهای مطالعاتی انجام شده برای باز کردن گره هایی از مباحث اقتصادی، تجاری و اشتغال در منطقه آزاد اروند هستیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به گذشت حدود ۱۶ سال از تبدیل شهرهای آبادان و خرمشهر به منطقه آزاد اروند، تصریح کرد: تنها در ۵ یا ۶ سال اخیر است که طرحهای مطالعاتی مختلفی در این منطقه به طور جدی دنبال و انجام شده اما چون به مرحله ی اجرا درنیامدند مردم منطقه نه آنها را دیده اند و نه مزیت شان را لمس کرده اند.

*تلاش برای بازگشت به ریل واقعی مناطق آزاد

گروسی؛ با یادآوری مزیت های فراوان منطقه آزاد اروند از جمله بهره مندی از حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی، نزدیکی به کشور عراق و دیگر کشورهای حاشیه ی خلیج فارس یادآور شد: در صورتی که بتوانیم به ریل واقعی مان که همانا ایجاد ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش های صنعتی، تولیدی و گردشگری به منظور ایجاد فرصت های شغلی مناسب و پایدار در منطقه است، برسیم آن گاه مردم منطقه می توانند از مزیت منطقه آزاد شدن شهرهایشان بهره مند شوند که متاسفانه تاکنون به آن دست نیافته ایم و لذا بایستی به سمت عملیاتی کردن برنامه ها و طرحهای مطالعاتی برویم.

وی با اشاره به نشست اش با مسئولان قرارگاه کربلا، گفت: متاسفانه دژهای خاکی باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی که هنوز در اطراف منطقه وجود دارند، فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری را از ما گرفته اند که بایستی در این باره اقدامات جدی و سریعی انجام شود.

*ابتر ماندن صورت جلسات متعدد حذف دژ خاکی

وی افزود: از سال ۹۹ تاکنون صورت جلسه های زیادی در بحث حذف دژ خاکی مرزی وجود دارد که همچنان در حد همان صورت جلسه باقی مانده اند، البته در پاره ای موارد هزینه هایی شده و ۱.۷ دژ برداشته شده است اما باز می گویند منطقه آزاد کاری نکرده است تا ما کار را ادامه دهیم. وقتی سرمایه گذاری این وضعیت را می بیند رغبتی برای سرمایه گذاری نخواهد داشت.

*برداشتن دژ در حوزه اختیارات سازمان منطقه آزاد اروند نیست

سرپرست سازمان منطقه آزاد اروند با تاکید بر اینکه برداشتن دژ خاکی در حوزه ی اختیارات سازمان منطقه آزاد اروند نیست، اظهار کرد: بایستی با برنامه ریزی مدون و عملیاتی در سطح ملی، کار برداشتن دژ خاکی را بدون وقفه و درنگ انجام و دنبال کرد. با برداشتن تکه ای کوچک از دژ، نمی توان کاری از پیش برد، این مسئله سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند را تحت شعاع قرار داده است.

گروسی؛ تصریح کرد: اگر معتقدیم که وضعیت این منطقه سفید است پس بایستی تمام این دژ برداشته شود، این کار به خودی خود زمینه ساز توسعه اقتصادی، تجاری و گردشگری و تامین کننده امنیت پایدار در منطقه است.

وی یادآور شد: انتظارمان آنست که مسئولان امر نسبت به برداشتن این دژ خاکی نگاهی ویژه و فرا منطقه ای داشته باشند تا هر چه سریعتر شاهد توسعه و رونق شهرهای آبادان و خرمشهر(منطقه آزاد اروند) که در اقتصاد، تجارت و گردشگری کشور دارای سابقه و اثربخشی اند، باشیم.

وی گفت: عنصر امنیت قادر است زمینه شکوفایی استعدادها و تکامل یک جامعه را فراهم کند و اگر امنیت به‌ ویژه در مناطق مرزی محقق شود، خلاقیت‌ها فعلیت پیدا می‌کنند.

نکته آخر و خواسته:

منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر) به طور ذاتی به جهت موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خود یعنی واقع شدن در شمال خلیج فارس، می تواند به عنوان مزیت استراتژیک خلیج فارس و حوزه مرکزی خاورمیانه  برای تجارت، ترانزیت و توسعه تجارت بین المللی به شمار آید و از آنجائیکه به رغم  شرایط ناثبات امنیتی در منطقه خاورمیانه، ایران به جزیره ثبات و امنیت در منطقه تبدیل شده بایستی از این مزیت اصلی (منطقه آزاد اروند) که در بخش شمال غرب خلیج‌فارس وجود دارد برای توسعه اقتصادی کشور و حتی کشورهای همجوار که با ما دارای اشتراکات مذهبی و فرهنگی هستند، استفاده کرد.

قرار گرفتن منطقه آزاد اروند به عنوان یک فرصت غیر قابل انکار و گذشت در استراتژیک ترین موقعیت کریدور شرق به غرب و جنوب به شمال آسیا، می تواند از طریق خطوط آبی امکان اتصال بنادر منطقه با بنادر حوزه مدیترانه و از طریق جاده و ریل امکان اتصال به حوزه شمالی یعنی قفقاز و دریای سیاه را موجب شود لذا نظام و دولت بایستی این فرصت طلایی برای توسعه اقتصادی کشور را غنیمت شمرده و برای استفاده بهینه و مطلوب از آن برنامه‌ریزی‌های راهبردی و به خصوص عملیاتی انجام دهد که برداشتن دژ خاکی در یک پرسه ی میان مدت آن هم بدون مانع تراشی و اما و اگرهای مختلف، مهمترین گام در جهت دستیابی به این فرصت مغتنم است.

48

کد خبر 1530449

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =