عمران‌خان برای آمریکا خط‌ونشان کشید: تسلیم شما نخواهیم شد

ایرنا نوشت: نخست وزیر پاکستان با اذعان به سیاست فشار واشنگتن علیه روابط اسلام‌آباد با پکن و انتظارات از پاکستان برای اتخاذ رویکرد جانبدارانه در قبال چین، تاکید کرد: ما تسلیم فشار آمریکا و غرب برای کاهش روابط با پکن نخواهیم شد.

منابع رسمی پاکستان روز سه‌شنبه این اظهارات را به نقل از «عمران‌خان» طی مصاحبه وی در برنامه زنده تلویزیون بین المللی چین (CGTN) عنوان کردند.

نخست وزیر پاکستان فشار آمریکا علیه این کشور برای کاهش تعلقات با چین را غیرمنصفانه توصیف کرد و افزود: روابط ما با چینی‌ها بسیار عمیق و با سابقه ۷۰ ساله است و ما هیچ توجهی به فشارهای خارجی نخواهیم داشت.

وی اظهار داشت: این امر عادلانه نیست که ایالات متحده یا سایر قدرت‌های غربی از پاکستان انتظار داشته باشند تا در قبال چین رویکرد جانبدارانه اتخاذ کند.

عمران‌خان که این روزها مواضع قوی علیه هرگونه تلاش آمریکا برای نفوذ نظامی در پاکستان به بهانه دریافت پایگاه نظامی اتخاذ کرده است، تاکید کرد: فارغ از هرنوع فشار و یا اتفاق، روابط پاکستان با چین هرگز تغییر نخواهد کرد.

وی با تاکید بر تعهد پاکستان برای توسعه روابط با همه کشورها، گفت: آمریکا با تشکیل اتحاد به اصطلاح منطقه‌ای (ائتلاف موسوم به چهارگانه Quad) درصدد پیچیده کردن اوضاع است.

 مقامات پاکستانی نگران رویکرد مقابله جویانه واشنگتن در قبال چین و تشدید آن با شروع کار دولت جدید در آمریکا هستند. اسلام‌آباد بارها با اعلام آمادگی برای کمک به تنش زدایی میان آمریکا و چین تاکید داشته است که پاکستان خواهان روابط برابر و سودمند با هر دو کشور است و هرگونه رقابت و جنگ سرد را به ضرر منافع این کشورها در منقطه می‌داند.

وزیر امور خارجه پاکستان اوایل بهمن ماه سال گذشته با تاکید بر اینکه آمریکا نباید روابط نزدیک اسلام‌آباد با پکن را به ضرر خود بداند، گفت: پاکستان آماده میانجیگری بین این ۲ کشور است و می‌تواند نقش یک پل را میان آن‌ها ایفا کند.

«شاه محمود قریشی» در گفت وگو با الجزیره خطاب به آمریکا بیان کرد که آنان باید درک کنند که رابطه پاکستان با چین به ضرر آن‌ها نیست.

دولتمردان پاکستانی همواره از تشدید تنش‌ها میان آمریکا و چین ابراز نگرانی کرده و حتی پس از پایان ریاست جمهوری ترامپ و روی کار آمدن جو بایدن، پیشنهاد میانجیگری بین این دو قدرت را مطرح کرده‌اند.

پاکستان که از یک سو چین را به عنوان همسایه قدرتمند و شریک اول اقتصادی خود دارد، از طرف دیگر مجبور به تعامل با آمریکا برای تامین دیگر منافع اقتصادی، امنیتی و حتی نظامی است. وضعیت افغانستان نیز باعث شده تا اسلام‌آباد مراقب هرگونه تنش در تعامل با واشنگتن و یا حتی جنگ سرد آمریکا با چین به عنوان شریک راهبردی پاکستان باشد.

311311

کد خبر 1530514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =