آخرین آمار از صادرات غیرنفتی کشور در خرداد ماه

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش صادرات غیرنفتی در خردادماه ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های ۹۸ و ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در پنجاه و یکمین نشست کارگروه توسعه صادرات با تشریح گزارش عملکرد سه ماهه تجارت خارجی کشور، از افزایش صادرات در خردادماه ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های ۹۸ و ۹۹ خبر داد و اظهار داشت: شریک اول صادراتی ایران طی سه ماهه نخست سال جاری کشور چین بوده است و کشورهای عراق و امارات در رتبه‌های دوم و سوم قرار داشته‌اند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اهمیت تحول نگرش به ترانزیت در کشور به منظور بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های این حوزه مهم که فرصت‌های توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی متنوعی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی دارد، افزود: دیدگاه واحد به موضوع ترانزیت الزام اصلی برای ایجاد کریدور توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران و نقش آن در معاملات منطقه‌ای و بین‌المللی است. بنابراین، ترانزیت و توسعه آن بایستی به یک گفتمان ملی تبدیل شود.

آخرین آمار از صادرات غیرنفتی کشور در خرداد ماه

دبیر شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور ادامه داد: هدف‌گذاری برای توسعه ترانزیت کالا در تمامی شقوق آن از مسیر ایران بایستی به یک دیپلماسی در حوزه کلان حمل و نقل تبدیل شده و سند ملی و نقشه راه میان‌مدت و بلندمدت آن تهیه شود و تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط، نقش و همکاری جدی در تحقق اهداف کلان این موضوع داشته باشند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: پایانه‌های مرزی کشور با توجه به اهداف و سیاست‌های تعیین شده برای آنها و نقشی که در تسریع خدمات‌رسانی کیفی به فعالان اقتصادی دارد، بایستی فراتر از وظایف بخشی و حاکمیتی وزارت راه و شهرسازی به عنوان مدل توسعه کمی و کیفی خدمات تجارت مرزی معرفی و مورد بهره‌برداری قرار گرفته و سرویس‌دهی با سرعت و کیفیت را به عنوان معیار توسعه متوازن تجارت در نقاط مرزی گسترش دهد.

۲۲۳۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1531711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =