با شخصیت مثل تیم "ساوت‌گیت"

انگلیسی‌ها حالا شانس بالایی برای قهرمانی در اروپا دارند.

حسین خلیلی:طی 20 سال اخیر هر وقت یک جام معتبر فوتبالی از جمله جام جهانی و یا یورو نزدیک می‌شد، رسانه‌های ورزشی انگلیس یک جمله کلیشه‌ای داشتند: این بهترین نسل فوتبالیست‌های انگلیس است و می توان به کسب جام قهرمانی امیدوار بود. نتیجه‌ای که در تمام این سال‌ها برای سه‌شیرها به وجود می‌امد، حذف از مرحله گروهی و یا در نهایت حذف در مرحله یک هشتم بود. اما انگار تیم تحت هدایت گرت ساوت گیت در حال طلسم شکنی است. تیم ملی انگلیس اگرچه بازی‌های یورو را با نتایج نه چندان قاطع شروع کرد، اما هر چه پیش رفت انسجام و قدرت بیشتری از خودش را نشان داد. 
انگلیس حالا بعد از پیروزی قاطع مقابل اوکراین، دوباره به لندن برگشت تا خود را آماده بازی نیمه نهایی مقابل دانمارک در ورزشگاه ومبلی کند. آخرین باری که سه شیرها به نیمه نهایی یورو رسیدند، حدود 25 سال پیش بود که در یورو 96 در خاک کشورشان مقابل آلمان شکست خوردند. اما آنچه که هواداران این تیم را امیدوار به درخشش کرده، عملکرد شاگردان ساوت گیت است. این تیم تا همین جا توانسته رکوردهایی را به دست آورد که نسل‌های طلایی قبلی انگلیس حتی نزدیکش هم نشده بودند. در ادامه به تعدادی از رکوردها و آماری نگاه می‌اندازیم که انگلیس در بازی اوکراین به نان خودش ثبت کرد: 
1: جوردن هندرسون اولین گل ملی خود را برای انگلیس در شصت و دومین بازی‌اش برای سه شیرها به ثمر رساند. او حالا در میان تمام بازیکنان انگلیسی، بیش از همه برای رسیدن به اولین گلش صبر کرده است. قبل از او سول کمپل بود که بعد از 49 بازی ملی، اولین گلش را برای تیم ملی زد. 
2: گرت ساوت گیت حالا دومین مربی تاریخ فوتبال انگلیس است که توانسته تیم تحت هدایتش را هم در جام جهانی و هم یورو به نیمه نهایی برساند. آلف رمزی در جام جهانی 1966 و یورو 1968 به چنین موفقیتی با انگلیس رسیده بود.

3: انگلیس اولین تیم در تاریخ 60 ساله بازی‌های یورو است که توانسته در یک بازی، سه گل را با ضربه سر به ثمر برساند. همچنین خود انگلیسی‌ها بعد از حدود پنج سال توانستند در یک بازی سه گل با ضربه سر بزنند. آخرین بار در سال 2016 مقابل اسکاتلند بود که چنین اتفاقی رخ داد.
4: تیم ملی انگلیس برای دومین بار توانست در یک جام معتبر فوتبالی و در یک بازی حذفی، چهار گل به حریفش بزند. دفعه اول در فینال جام جهانی 1966 مقابل آلمان بود که با نتیجه 4 بر دو پیروز شد.
6: رحیم استرلینگ تاکنون توانسته 6 پاس گل به هری کین بدهد. طی 21 سال اخیر هیچ بازیکنی در تیم ملی انگلیس نتوانسته به اندازه استرلینگ برای یکی دیگر از هم تیمی‌هایش پاس گل بدهد.
7: با نتیجه 4 بر صفری که انگلیس مقابل اوکراین به دست آورد، حالا این تیم در هفت بازی متوالی توانسته کلین شیت کند. آخرین باری که انگلیس توانسته بود چنین رکوردی را ثبت کند، در سال 1966 بود که در جام جهانی همان سال به قهرمانی رسید.

8: از آغاز جام جهانی 2018 روسیه تا به امروز، انگلیس توانسته 9 گل را با ضربه سر به ثمر برساند. این در حالی است که در این مدت هیچ تیمی نتوانسته بیشتر از چهار گل با ضربه سر به ثمر برساند.
9: هری کین با دو گلی که به اوکراین زد، تعداد گل‌هایش در جام جهانی و یورو برای انگلیس را به عدد 9 رساند و از این لحاظ با آلن شیرر برابر شد. او تنها با زدن یک گل دیگر، به رکورد 10 گل گری لینه‌کر می‌رسد.

251 251
 
 

کد خبر 1532130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =