گلادیاتورها علیه ماتادورها

بعضی‌ها می‌گویند راهی که اسپانیا با لوئیز انریکه آغاز کرده و به نوعی در ابتدای آن قرار دارد، دقیقا همان مسیری است که ایتالیا حدود سه سال پیش با روبرتو مانچینی شروع کرد و حالا به جایی رسیده که یک فوتبال با طراوت و جذاب را به هوادارانش هدیه می‌دهد.

حسین خلیلی : وقتی مانچو روی نیمکت آتزوری نشست، این تیم به جام جهانی روسیه نرفته بود و می‌بایست نسل جدید تیم ملی ایتالیا را از جوانانی بسازد که در حال پیشرفت در سری A بودند. او به قدری در این مسیر موفق بود که حالا تیمش به رکورد 32 بازی بدون شکست و همچنین 15 پیروزی متوالی رسیده است.

انریکه هم در چنین شرایط کم و بیش مشابهی روی نیمکت لاروخا نشست. او که طی سه سال گذشته و به دلیل مشکلات خانوادگی، یک رفت و برگشت به نیمکت داشته، مجبور بوده اسپانیایی را بسازد که حالا دیگر هیچ کدوم از ستاره‌های یک دهه قبلش را ندارد. حالا انریکه با پوست اندازی کاملی که در تیمش انجام داده توانسته به نیمه نهایی یورو برسد. جدا تفکرات مانچینی و انریکه که هر دوی‌شان در زمینه باشگاهی به موفقیت‌های فراوانی رسیده‌اند، می‌تواند یکی از زیباترین بازی‌های امسال یورو را رقم بزند.

اگر به چند بازی آخر این دو تیم نگاهی بیاندازیم، می‌توان گفت که باید منتظر یکی بازی کاملا جذاب بود. آخرین تقابل آنها مربوط به مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه بود که اسپانیا توانست با یک تساوی و یک پیروزی در دو بازی رفت و برگشت به عنوان تیم اول به روسیه برود و ایتالیا هم در بازی پلی‌آف مقابل سوئد، از رفتن به جام جهانی بازماند. آخرین تقابل‌شان هم در یورو مربوط به مرحله یک هشتم نهایی یورو 2016 بود که آتزوری با دو گل کیه‌لینی و پله به برتری رسید. در کل این دو تیم تا به امروز 37 بار مقابل هم قرار گرفته‌اند که سهم هر کدام‌شان 11 پیروزی بوده است. اگر از لحاظ رویارویی در یورو هم بخواهیم اشاره کنیم، این پنجمین تقابل‌شان در یورو به حساب می‌آید. مهمترین بازی در 4 تقابل اخیر، مربوط به فینال یورو 2012 بود که اسپانیا با نتیجه 4 بر صفر، حریفش را تحقیر کرد.

سابقه ایتالیا در نیمه نهایی یورو

این برای پنجمین بار است که در تاریخ 60 ساله بازی‌های یورو، ایتالیا به مرحله نیمه نهایی می‌رسد. در چهار بار قبلی سه بار توانسته از این مرحله صعود کند و تنها یکبار و آن هم در یورو 68 به قهرمانی رسیده است. اولین بار نیمه نهایی یورو 1968 بود که مقابل شوروی سابق قرار گرفتند و بعد از 90 دقیقه، بازی بدون گل تمام شد. آن زمان وقت‌های اضافی و ضربات پنالتی در کار نبود و در نهایت داور با پرتاب سکه اعلام کرد ایتالیا به بازی فینال می‌رود.  20 سال بعد و در نیمه نهایی یورو 88 این دو تیم باز هم به رسیدند، اما این بار شوروی انتقام گرفت و با دو گل از سد ایتالیا گذشت. دفعه سوم یورو 2000 و آن بازی دراماتیک با هلند بود که پس از ده نفره شدن ایتالیا و از دست رفتن دو پنالتی هلند در  90 دقیقه، بازی به ضربات پنالتی رفت و تولدو ستاره تیمش در آن 1ضربات شد. بار چهارم یورو 2012 بود که ایتالیا توانست آلمان را با نتیجه 2 بر یک شکست دهد که شادی گل ماریو بالوتلی بعد از گلش به نویر، یکی از ماندگارترین صحنه‌های یورو شد.

  سابقه اسپانیا در نیمه نهایی یورو

لاروخا هم مثل ایتالیا تاکنون چهار بار سابقه حضور در نیمه نهایی را داشته، اما نتیجه‌اش دقیقا عکس ایتالیا بوده است. این تیم در هر چهار دوره قبلی از این مرحله عبور کرده و در سه بار آن توانسته در نهایت به قهرمانی در یورو برسد. اولین بار در یورو 1964 بود که ایتالیا در نیمه نهایی توانست مجارستان را 2 بر یک شکست داده و به بازی فینال مقابل شوری برسد. اسپانیا در همان بازی‌ها در خانه‌اش به قهرمانی رسید. 2 سال بعد این تیم برای بار وم به مرحله نیمه نهایی رسید و در یورو 84 مقابل دانمارک قرار گرفت. بعد از تساوی 1-1 در وقت‌های قانونی، این ضربات پنالتی بود که مانع از رفتن اسپانیا به فینال شد. دفعه سوم و چهارم در یورو 2008 و 2012 بود که اسپانیا توانست در قهرمانی دبل کند. در یورو 2008، روسیه را 3 بر صفر شکست داد و چهار سال بعد در یورو 2012 در ضربات پنالتی، پرتغال را خذف کرد.

251 251

کد خبر 1532367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =