زینب تقوایی: «پادری» اسپین‌آف «دودکش» بود نه فصل دوم

زینب تقوایی، معتقد است که «پادری» هیچ ارتباطی به «دودکش» ندارد و صرفا اسپین‌آف این سریال به حساب می‌آید.

مهسا بهادری: خانواده سوزنچی، خانواده مشتاق و قالیشویی، چیزی را به یاد نمی‌آورند، جز سریال «دودکش». سریالی که فصل دوم آن این روزها روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود. کمی بعد از فصل اول این سریال، «پادری» ساخته شد و چون داستان و بازیگرها با «دودکش» یکی بودند، همه بیننده‌ها به این موضوع فکر کردند که «پادری»، فصل دوم «دودکش» است، اما زینب تقوایی که تهیه کننده سریال است، پس از پنج سال اعلام کرد که «پادری» را می‌توانیم به عنوان اسپین‌اف «دودکش» در نظر بگیریم نه فصل دوم سریال.

به همین دلیل به گفت‌وگو با زینب تقوایی، تهیه کننده «دودکش» نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

چرا پس از پنج سال که فصل دوم «دودکش» با نام «پادری» ساخته شد تصمیم گرفتید تا فصل سوم «دودکش» را بسازید؟

موضوعی که وجود دارد این است که «دودکش۲» فصل دوم «دودکش۱» است. هر چند که من فکر می‌کنم «پادری» هم کار قشنگی بود، اما همه اعضای سریال «دودکش» در آن حاضر نبودند و با نگاه «دودکشی» ساخته نشده بود.

شما گفتید که نمی‌توان «پادری» را فصل دوم سریال «دودکش» به حساب آورد، در حالی که آن زمان، همه این سریال را فصل دوم سریال «دودکش» می‌دانستند اما به نکته‌ای اشاره کردید آن هم ساخته نشدن با نگاه «دودکشی» بود مگر «دودکش» چه تفاوت نگاهی با دیگر سریال‌ها دارد؟

ماجرا این است که نویسنده کار در سریال حضور نداشت و خالق یک‌سریال، صاحب آن است. یک اثر و تمام سریال‌هایی که به فصل‌های بعدی می‌رسند معمولاً یک خالقی دارند، خالق آن  ایده پرداز سریال شناخته می‌شود نکته‌ای که در «پادری» مورد توجه قرار می‌گیرد، این است که صاحب اثر اصلاً حضور نداشته و صرفاً بازیگران «دودکش» در آن سریال بودند.

ابتدا قرار بود چند نفر از بازیگران «دودکش» در آن سریال حضور داشته باشند که بعد همه آنها دعوت شدند، این ماجرا یک تصمیم از جانب گروهی بوده که سریال را برای خودشان ساخته بودند موضوعی که وجود دارد این است که آیا ساخته شدن «پادری» به ساخت فصل دوم «دودکش» آسیب وارد کرد؟

ماجرا این است که بهتر بود از ابتدا «دودکش۲» ساخته می‌شد چون اینگونه کار تمیزتری از آب در می‌آمد. ولی در مجموع فکر می‌کنم که سریال «دودکش» جذابیت‌هایی دارد که می‌تواند دوباره مخاطبان را پای تلویزیون بنشاند. از لحاظ ساختار هم تلاش کردیم که فصل دوم را نزدیک به فصل اول بسازیم.

زینب تقوایی: «پادری» اسپین‌آف «دودکش» بود نه فصل دوم

پس به همین دلیل است که تعداد فرزندان در «پادری» و «دودکش ۲» متفاوت است؟

بله، ما فصل دوم این سریال را با نگاه به فصل اول آن ساختیم و هیچ نگاهی به «پادری» نداشتیم، این موضوع در سریال‌های خارجی هم دیده می‌شود که از یک سریالی که مورد استقبال قرار گرفته، اسپینافی تولید می‌کنند. در واقع می‌توان گفت «پادری» اسپین‌آف فصل اول «دودکش» بود همین موضوع هم مخاطبان را به اشتباه انداخت و آنها فکر کردند که «پادری» فصل دوم سریال است.

«پادری» اسپین‌آف فصل اول «دودکش» بود همین موضوع هم مخاطبان را به اشتباه انداخت و آنها فکر کردند که «پادری» فصل دوم سریال است

بخش زیادی از بازیگردانی‌ها و کارگردانی‌ها در فصل اول، برعهده برزو نیک‌نژاد بود و به همین دلیل حضور آقای نیک‌نژاد بیش‌تر احساس می‌شد. 

آقای لطیفی نقششان موثر بود.

بخش اعظمی از کارها در «دودکش۱» یک برعهده آقای نیک‌نژاد بود اما با این شرایط، بازهم تغییر کارگردان در تغییر کیفیت سریال اثر گذار بوه است، شما موافق این موضوع هستید؟

درباره کیفیت باید مقداری کارشناسانه‌تر صحبت کنیم، اما در رابطه با این تفاوت موافق ماجرا هستم، به این دلیل که هر کارگردان، امضای کار خود و دیدگاه خود را دارد و نمی‌توان گفت که نوع سریال‌سازی هر دو این افراد یک گونه است. ارزش‌گذاری نمی‌توان کرد به این خاطر این که انجام کار توسط هر یک از این دوستان دارای نقاط مثبت است. با حال و هوای فصل جدید این سریال خاطرات افراد با «دودکش ۱» زنده شد و تا اینجای کار نیز بازخوردها بسیار مثبت بودند.

شما و الهام غفوری یکی از  معدود تهیه کنندگان خانم در تلویزیون هستید که توانسته‌اید موفقیت چشمگیری را هم به دست بیاوریم اما نکته‌ای که وجود دارد این است جایگاهتان در این عرصه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ حضور در این عرصه مقداری سخت نیست؟

حضور زنان در تمام مشاغل سخت است، تلویزیون تفاوتی با مشاغل دیگر ندارد. دلایلش هم به مسائل فرهنگی ارتباط دارد و به صدا و سیما یا نهاد خاصی ارتباط ندارد. 

حضور زنان در تمام مشاغل سخت است، دلایلش هم به مسائل فرهنگی ارتباط دارد

«دودکش ۱» سال ۱۳۹۲ روی آنتن تلویزیون رفت، چرا بعد از ۷ سال تصمیم گرفتید فصل دوم سریال را بسازید؟

از همان ابتدا، تقاضاهایی برای ساخته شدن فصل دوم «دودکش» وجود داشت، اما هم خود من و هم دیگر عوامل «دودکش»، نگاهمان این بود، که کارهای تازه و خلاقانه‌ای تولید کنیم. من عموما، خیلی به فصل دو در کارها اعقادی نداشتم، ولی به قدری مردم مشتاق شخصیت‌های «دودکش« بودند و آن‌ها را می‌خواستند که نتوانستیم مقاومت کنیم و در برابر در خواست‌ها تسلیم شدیم. دائم این را می‌شنیدیم که چرا کارهای دیگر مانند «پایتخت»  و «نون. خ» به فصل‌های بعدی می‌رسد اما شما هیچ اقدامی نمی‌کنید ما هم با اصرار مردم شروع به ساخت فصل دوم سریال  کردیم.

می‌توانیم بگوییم بعد از دیدن موفقیت‌های «نون. خ» و «پایتخت» شما در رقابت با این دو سریال تصمیم گرفتید فصل دوم «دودکش» را بسازید؟

نه، اصلا اینگونه نیست، چون «پایتخت» از ابتدا وجود داشت. اگر بحث رقابت مطرح بود، باید پیش از این‌ها اقدام می‌کردیم. رقابتی وجو ندارد، آن‌ها نیز دوستان ما هستند و از اینکه می‌بینیم سریال‌های خوبی می‌سازند، خوشحال می‌شویم.

در یک دهه اخیر، ساخت سریال طنز در تلویزیون انگشت‌شمار بوده، مردم نیاز به سریال طنز دارند و به خاطر کم بودن، این ژانر از سریال، توجه‌ها از تلویزیون به سمت شبکه نمایش خانگی تغییر پیدا کرده است. چون دست بازتری دارد.

تلویزیون در این سال‌ها سریال طنز زیاد ساخته است اما نیاز مردم بیش‌تر از این تعداد بوده است. خواسته مردم روبه پیشرفت است و تلویزیون هم باید خودش را با خواسته مردم به روز کند. من احساس می‌کنم که این روزها طلب مردم برای ساخت سریال طنز بیش‌تر شده و این درخواست هم حقشان است. ساخت سریال‌ کمدی در سال‌های اخیر بنا به بسیاری از دلایل، سخت‌تر شده چون خنداندن مردم سخت‌تر شده و شاید یکی از دلایلی که سازندگان کمتر دنبال ساخت این سبک از سریال می‌روند، همین است.

در نهایت این موضوع کاملا صحیح است که مطالبه مردم برای کارهای کمدی، بالاست و رسالت تلویزیون از شبکه نمایش خانگی برای ایجاد کردن این فضای مفرح بیش‌تر است.

زینب تقوایی: «پادری» اسپین‌آف «دودکش» بود نه فصل دوم
زینب تقوایی، تهیه‌کننده سریال «دودکش»

چرا الان تهیه کنندگان و سازندگان ما تمایلشان برای حضور در شبکه نمایش خانگی، بیش‌تر از تلویزیون است؟

چون شرایط مالی و کاری در شبکه نمایش خانگی راحت‌تر است. تلویزیون یک نهاد دولتی است که همه چیز آن دولتی به حساب می‌آید. اما بخش خانگی هم به لحاظ متن و محتوا و هم حتی به لحاظ نوع پوشش، راحتی بیش‌تری نسبت به تلویزیون دارند.

ولی چون تلویزیون همه طیف‌های جامعه را در بر می‌گیرد، گروه‌هایی هستند که همچنان به حضور در تلویزیون تمایل دارند، چون نگاهشان بیش‌تر مردمی است.

در این بازه زمانی بسیاری از هنرمندان به طور کلی از تلویزیون فاصله گرفتند و حاضرند کلا کاری انجام ندهند، اما در تلویزیون نباشند، چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟

شاید بخشی از آن دلایل شخصی و خانوادگی آدم‌ها باشد، شاید در یک برهه‌ای سفر باشند. اگر شرایط کار برایشان فراهم باشد، من کسی را ندیدم که از تلویزیون فاصله گرفته باشد. اگر این فاصله ایجاد شده شاید بخاطر پیشنهادهایی بوده که به آن فرد ارائه شده که مناسب نبوده است.

خود من سریال «زیرخاکی» و «پایتخت» را بسیار دوست داشتم. به نظر من کارهایی که خوب می‌شوند را باید به قدری پر رنگ کنیم که هم این کارها ادامه دار شود و هم افراد دیگر هم علاقه‌مند شوند که به سمت ساخت این تیپ از سریال‌ها بروند، اما یک نکته‌ای وجود دارد و آن هم این است که ساخت این سبک از کارها دردسر و سختی بیش‌تری دارد، به همین دلیل است که هرکسی سراغ آن نمی‌رود، اما اگر حمایت‌ها از طرف بیرون و درون سازمان، نسبت به این پروژه‌ها خوب باشد، این پروژه‌ها ادامه دار می‌شود.

«دودکش» با چنین نظرهایی مواجه شد؟

بله، در فصل اول موانع زیادی ایجاد کردند، اما به این موضوعات توجه نکردیم و خداراشکر با حمایت و استقبال مردم، فصل دوم را هم ساختیم تمام پروژه‌هایی که ساخته می‌شود و هدفشان کار خوب است، به جای آنکه دائم آن تیم را مورد نقد و انتقاد قرار دهیم، سعی کنیم از آنها حمایت کنیم. کسی که کار خوب انجام می‌هد، همیشه مورد نقد قرار می‌گیرد و به همین دلیل بسیاری از افراد می‌پذیرند که کار خوب انجام ندهند، که راحت باشند و مورد انتقادهای مداوم قرار نگیرند. 

        در این‌باره بیش‌تر بخوانید: 

       ◾️«باخانمان» و دشواری های ساخت کمدی در تلویزیون/ نیک‌نژاد: فیل هوا نکردیم

      ◾️«دودکش‌ ۲»، قصه تکراری با همان تکیه‌کلام‌های همیشگی و موردی استثنایی

۵۷۲۴۵

کد خبر 1532465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  15 0
  جالبه ایشون معنی اسپین آف رو هم متوجه نمیشن. عوض شدن نویسنده با کارگردان سریال رو تغییر نمیده. اسپین آف به اثری میگن که در همون دنیای سریال سرگذشت افراد یا زمان متفاوتی از روند اصلی داستان رو دنبال میکنه. دودکش و پادری‌ دقیقا افراد یکسانی رو در یک بازه زمانی خطی دنبال میکردن. همون فصل دوم تلقی شدن منطقی تره
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  20 14
  دودکش ۲ عالیههههههههههههههههه
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  1 12
  دودکش هم بود دودکش قدیم اصلا خوش آیند نیست
  • ملکه IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۸
   7 4
   کسی از شما نخواست نظر بدی برات متاسفم سریال دودکش ۲ عالیه تشکر از عوامل سریال
 • محسن IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  13 23
  تو را به خدا پخش مزخرف و بي محتواي دودكش دو رو متوقف كنيد.حيف اين همه سرمايه و وقت كه براي توليد همچين سريال مزخرفي صرف شده.
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  3 0
  اسپین آف اون چیزی که فکر میکنی نیست، ولی اینو خوب اومدی.
 • US ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  22 20
  از اولين اپزود فصل دوم، هر لحظه به اميد بهتر شدن و جا افتادن سريال بوديم. اما به مرور سريال مزحك تر( نه خنده دار) و لوس تر شد. انتظارها بنده و دوستان اين ور اب خيلى بيشتر از يك كمدى بچه گانه و شلوغ پولوغ بود. فصل دوم شايد از بى محتوا ترين سريال هايست كه ديدم. بسيار مايوس كننده. ممنون.
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
   10 3
   مضحک .
  • IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
   12 3
   کلا توی این چند گویا یک عده ای موظف شدن برای زدن این سریال نمی دونم هم چرا؟؟
 • df US ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  13 6
  ايشان در مورد spin off بيشتر مطالعه كنند
 • ali NL ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  13 18
  نمیدونم انگیزه شون یرای ساخت دوباره این سریال چی بوده.از ائلش خیلی ضعیف بوده والان بسیار بدتر شده واصلا قابل دیدن نیست.استفاده ار تهیه کنندگان کارنابلد .میدان دادن چند باره به اونها برای ساختن سریالهای بسیار دم دستی نتیجه ش همینه:یه کار بسیار ضعیف ومیتذل
  • IR ۰۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
   22 13
   سریال خیلی خوبیه.متاسفانه ذائقه ی امثال شما به سریالهای زباله ی ترکی و شبکه خانگی عادت کرده
  • ali NL ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
   8 8
   سریال های ترکی بسیار بی مفهوم ونازل هستند وبرای قشر کم سواد وبی فرهنگ جذابند اما این سریال دود کش اصلا هیچی نداره .بازیهای بسیار ید از هومن برق نورد وتشکر وئیکرا بازیکران وفیلمنامه ای که اصلا انگار وجود ندارشته وهمه ریختن جلوی دوربین ومزه پرونی کردن.واقعا حیف پول مردم که برای ساخت این سریالهای سطح پایین خرچ میشه.بعضی از تهیه کننده ها رو کارمندان تلویزیون میدونند چطوری به این مقام رسیدند وپشت سرهم سریال سازی میکنند
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  12 5
  یک ساعت بحث میکنن دودکش نبود پادری بود پادری دودکش 2 نبود دودکش یک بود...که چی بشه؟تمام بازیگرها و موضوع و شغل و... مثل دودکش یک بود بعد میگن دودکش دو نبود
 • IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
  33 8
  سریال زیباست و شاد و طنز طنازی دارد و تشکر هم از بازیگرانش و هم همه عواملش
  • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
   8 15
   اگه واقعا نظرت اینه با اینکه قابل احترامه ولی برات متاسفم
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
   8 1
   بله ولی متاسفانه چشم غرب زدگان به سریال های شبکه خانگی بی محتوا و بی فرهنگ عادت کرده اون کسی هم که گفته متاسفه باید بگم تاسفت واسه خودت
 • رنگین کمان IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  15 5
  شماها فقط نگاه کنین نظرات علکی هم ندین حالا میخواد دودکش باشه یا پادری... مگه بده سرگرممون میکنن..
 • ایرانی IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  7 5
  کاش معنی اسپین آف رو می‌دونست :|
 • ایرانی IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  5 2
  کاش معنی اسپین آف رو می‌دونست
 • ناشناس IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  7 10
  خیلی ابکیه خیلی خیلی خنک بی مایه بی محتوا مصنوعی و سرد و نچسب بد موقع تو خرابی اعصاب ملت؛ قطع برق ؛با نقش رستمی حق بدین به ملت ؛کلمات تکراری بازیگران نقش تکراری
 • محمد IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  12 0
  اگه فصل دوم هم آقا لطیفی میساختن و فصل دوم زودتر ساخته میشد بسیار سریال پر مخاطبی بود ولی متاسفانه زمان خیلی زیادی گذشت و سریال پادری آسیب زیادی به دودکش زد هر چند باز هم انقدر جذاب هست که مردم پای تلوزیون بشینن و اینایی که نظر منفی میدن به این سریال همشون طرفدارای سریال های بی محتوا و مسخره ترکی هستن
 • علی IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  1 8
  اینم مثل پایتخت افت کرده.پایتخت رو که جمع کردن ببینیم این به کجا میرسه.عادل و مزدک هم از فوتبال حذف شدن.چی بلاها که سر این صداوسیما نیومده!
  • IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
   7 2
   نه اصلا این طور نیست سریال پایتخت و دوکش هر دو سریال های عالی هستند که حتی ازکودکان گرفته تا بزرگسال و حتی مادربزرگ من این سریال هارا دوست داردر خیلی یهتر از سریال های چرت ترکی یا خارجی است 👌من که اصلا فیبم های ماهواره ای نگاه کنم
 • م IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
  4 0
  سریالی خوبی هست
 • مازیار IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
  2 0
  کاش سریال هوش سیاه۳ هم ساخته میشد.واقعا سریال بی نظیری بود.