۱ نفر
۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
رویای نیمه شب تابستان

. انگلیسی‌ها تا همین جای جام و بدون گل خورده، توانسته‌اند تنها تیم تاریخ یورو باشند.

حسین خلیلی:گاهی اوقات یک اتفاق تلخ و یا یک سکته در جریان زندگی، می‌تواند انگیزه‌ای شود برای موفقیت‌های بیشتر و یا اینکه آدم را به عقب برگرداند. تحقق و عملی شدن هر کدام از این دو وضعیت، بستگی به نوع نگاه خود آدم‌ها دارد. آنهایی که چند دهه بعد در حال خاطره نگاری بازی‌های یورو 2020 هستند، وقتی به تهیه گزارش در مورد بازی‌های تیم ملی دانمارک در این جام می‌رسند، متوجه می‌شوند که بازیکنان این تیم بعد از اتفاقی که در روز نخست بازی‌ها افتاد، راه اول را انتخاب کردند. بعد از اتفاقی که برای کریستین اریکسن در بازی اول دانمارک مقابل فنلاند افتاد، خیلی‌ها تصور می‌کردند کار این تیم با یورو تمام شده است. اما بر خلاف انتظار، این تیم حالا تا بازی نیمه نهایی بالا آمده و امشب مقابل انگلیس در ورزشگاه ومبلی بازی می‌کند تا دیگر فینالیست  این جام مشخص شود.

در مقابل تیمی قرار دارد که تمام فاکتورهای لازم برای تاریخ سازی را دارد. انگلیسی‌ها تا همین جای جام و بدون گل خورده، توانسته‌اند تنها تیم تاریخ یورو باشند که تا این مرحله کلین شیت کرده است. از طرف دیگر، شاگردان ساوت گیت بعد از 25 سال به فینال بازی‌های یورو رسیده‌اند و در این میان اصلا بدشان نمی‌آید بعد از 55 سال یک بار دیگر به یک فینال مهم فوتبالی برسند.

نقاط قوت انگلیس

این اتفاق که شاگردان ساوت گیت تا اینجا هیچ گلی نخورده‌اند، تا پیش از این فقط یک بار در جام‌های مهمی فوتبالی انجام شده بود. در جام جهانی 90، ایتالیا تا مرحله نیمه نهایی توانسته بود با دینو زوف کلین شیت کند. کاری که جردن پیکفورد تا اینجا در دروازه سه شیرها انجام داده، به لطف خط دفاعی مستحکمش بوده است. حضور کایل واکر و جان استونز در خط دفاع و دکلان رایس و کالوین فیلیپس در جلوی آنها باعث شده حریفان انگلیس تا اینجای جام فقط پنج شوت به سمت چارچوب دروازه پیکفورد شلیک کرده باشند.

وقتی از این دو خط عبور می‌کنیم، به خط حمله‌ای می‌رسیم که استرلینگ و هری کین یک زوج عالی را در این جام تشکیل داده‌اند و هر کدام‌شان سه گل به ثمر رسانده‌اند. یک مساله دیگر تجربه‌ای است تیم ساوت گیت طی سه سال اخیر به دست آورده است. در این مدت، انگلیس دو نیمه نهایی را در جام جهانی و لیگ ملت‌ها پشت سر گذاشت که در هر دوی‌شان یک اتفاق مشابه رخ داد. آنها مقابل کرواسی و هلند در این دو جام اول جلو افتادند، اما در نیمه نیمه بازی را واگذار کردند. بازی مرحله یک چهارم مقابل اوکراین نشان داد که ساوت گیت کاملا در این مورد باتجربه شده است.

نقاط قوت دانمارک

تیم ملی فوتبال دانمارک شعاری دارد که این جمله بخشی از آن است: « ما بخش کوچکی از یک کل بزرگتر هستیم ». این جمله در بازی‌های امسال یورو بیش از هر چیز دیگری نمود پیدا کرد. بعد از اتفاقی که برای اریکسن افتاد، این تیم به تدریج روند بهتری گرفت و به نظر می‌رسد آن حادثه انسجام بیشتری به این تیم داده است. از طرف یگر، با وجود آنکه وایکینگ‌ها مهمترین بازیکن خودشان را از داده‌اند، اما تا به اینجای جام و به غیر از بازی نخست مقابل فنلاند، این تیم به حریفانش گل زده و تعداد گل‌های زده‌اش 11 است که رکوردی تازه برای این تیم در تاریخ یورو به حساب می‌آید.

از طرف دیگر، یار دوازدهم یا همان تماشاچی‌ها مشخصه اصلی دانمارک در این جام بوده‌اند. علاوه بر بازی‌های مرحله گروهی در دانمارک، تماشاگران این تیم در دو بازی مرحله گروهی در آمستردام و باکو حضور چشمگیری داشتند. اگرچه شاید تعداد آنها در بازی امشب در ومبلی کمتر از انگلیسی‌ها باشد، اما سر و صدای آنها مطمئنا هیجانی خاص به بازیکنان این تیم می‌دهد.

252 252

کد خبر 1532701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =