بیانیه اروپا در واکنش به غنی‌سازی ۲۰درصدی ایران

ایرنا نوشت: وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام عصر سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای نسبت به تصمیم ایران برای تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا ۲۰ درصد ابراز نگرانی و ادعا کردند که این اقدام نتیجه مذاکرات وین درباره احیای برجام را تهدید می‌کند.

«دومینیک راب»، «هایکو ماس» و «ژان ایو لودریان» وزرای امور خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد ادعا کرده‌اند که تصمیم ایران «نقض جدی» تعهدات این کشور تحت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

این بیانیه ادعا کرده است: ایران به لحاظ مدنی به تحقیق، توسعه و تولید (اورانیوم فلزی تا غنای ۲۰ درصد) که یک گام کلیدی در توسعه سلاح اتمی بشمار می‌رود نیاز معقولی ندارد.

دیپلمات های اروپایی در این بیانیه تصمیم ایران برای تولید اورانیوم فلزی تا غنای ۲۰ درصد را در شرایطی که هنوز تاریخ مشخصی برای از سرگیری مذاکرات وین درباره احیای برجام مشخص نشده، «بیشتر نگران کننده» خوانده‌اند.

آن‌ها از ایران خواسته‌اند تا بدون فوت وقت تمام اقداماتی که ناقض برجام است متوقف کرده و به مذاکرات وین با نگاه رسیدن به نتیجه سریع بازگردد. آنها می‌افزایند: «ما به طور مکرر تاکید کرده‌ایم که زمان به نفع کسی نیست. ایران با این گام نتیجه موفقیت آمیز مذاکرات وین را به رغم پیشرفت‌هایی که تاکنون در شش دور مذاکرات به دست آمده تهدید می‌کند»

23311

کد خبر 1532856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =