۰ نفر
۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
ضرورت تشکیل سازمان گزینش مدیران اسلامی

در پیشرفت و تعالی یک مملکت سه عامل انسانی نقش تعیین کننده دارد: رهبری، مردم و مدیران.

میزان رضایت مندی مردم در جامعه نیز در گرو مدیران و نیروی انسانی کارآمد برای کشور است. در توضیح و بیان این مطلب باید گفت رهبری پیامبرگونه امام خمینی (ره) ایران و مردمش را از زیر بار سلطه جهانی رهایی بخشید، عزت، استقلال و کرامت ملت را باعث گشت. پس از امام خلف صالح و شایسته او مقام رهبری مدظله العالی توانست با دوراندیشی و تدبیرهای حکیمانه انقلاب و کشور را از حوادث و مسیرهای پرخطری عبور داده و عزت آفرین باشد.

دومین عامل استقلال و عزت مداری ایران ، مردم بوده و هستند. ملتی که با صبر و پشتکاری ارزشمند خود مردم نمونه دنیا شناخته شدند و در میان آنان پدر و مادرانی هستند که چندین فرزند و سرمایه خدادادی خود را تقدیم انقلاب و کشور نموده و شاداب و پرطراوت مدافع اسلام و میهن خود بوده اند، بطوریکه امام (ره) در قدردانی از آنها فرمود: «این مردم بهتر از مردم مسلمان صدر اسلام و دوران حضرت رسول (ص) و امام حسین (ع) نقش آفرینی داشته اند».  

عامل سوم استقلال و عزت کشور، مدیران و کارشناسانی بوده و هستند که اثرگذاری در اداره کشور و پیشبرد امور داشته اند.
تجربه نشان داده است که این بخش از نیروی انسانی در سال های اول (دهه اول پیروزی انقلاب) از جان خود برای کشور و نظام گذشت نموده و شربت شهادت نوشیدند. شهیدان بزرگواری همچون بهشتی، مطهری، عراقی، مفتح، شهدای محراب، شهیدان رجایی و باهنر، شهدای هفتم تیر دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، فرماندهان شهید دفاع مقدس و دیگر عزیزانی که ایثار و شهادت نصب العین آنان بود.در کنار اینان نیز چهره های لایق ، متعهد و کارآمدی بودند که در مسولیت های مختلف و متنوع کشور را اداره کرده و رضایت مندی خدا و مردم را از آن خود کردند.

با این حال مدیران و کارشناسان نالایقی بوده و هستند  که با رفتارهای نفوذی، ریاکارانه و فرصت طلبانه باعث ناکارآمدی نظام گشته و عملکرد شان مردم و دلسوزان کشور را به ستوه آورده است.
اینان کسانی اند که در قالب افرادی انسان نما، اسراف ها، تبذیرها، کم کاری ها، سودجویی ها، رشوه خواری ها و فسادها را به اوج رسانیده و بعنوان آفت مهم کشور و نظام محسوب می شوند.
سابقه تقابل بین صالحان و مفسدان در سیستم اداری و بدنه مدیریتی کشور نشانگر این است که علی رغم تلاش های بعمل آمده از سوی دلسوزان نظام در قوای سه گانه مقابله با فساد و مفسدین عزم جدی و همه جانبه ای را طلب می کند. با انتخاب آقای دکتر رئیسی در انتخابات اخیر به جهت فسادستیزی ایشان در قوه قضائیه امید مردم به پیشگیری از نفوذ مفسدین فرصت طلب و سیاسی کار در دولت براساس دستورات دینی و مطالبات رهبری نظام است.

بدنیست بدانیم که پیامبراسلام (ص) فرمود: «تا زمانی که کارها به دست افراد فاسد و نااهل سپرده است، باید منتظر مرگ و قیامت بود». منظور حضرت این است که در چنین شرایطی راه نجات و آبادانی در کار نیست. در راستای پیشگیری از یک چنین فساد مدیریتی ، در اردیبهشت 1380 مقام رهبری خطاب به سران سه قوه  فرمود:«کار مبارزه با فساد را چه در دولت و چه در قوه قضائیه به افراد مطمئن و برخوردار از سلامت و امانت بسپارید. دستی که می خواهد با ناپاکی دربیفتد باید خود پاک باشد». نمایندگان مردم در این رابطه باید  در دو بعد قانون گذاری و نظارتی (که مسولیت خطیری است) اهتمام داشته باشند.

با گذشت زمان طولانی از دستور و حکم رهبری و دامن گیر شدن مفاسد اقتصادی و عوامل نارضایتی مردم پیشنهاد می شود با استفاده از تجارب گذشته و تحلیل واقع بینانه وضع موجود از طریق تاسیس بانک جامع اطلاعات نیروی انسانی در دولت برای تشکیل سازمان گزینش مدیران با تکیه بر معیارهای دینی و انقلابی اقدام لازم بعمل آید.

* مشاور و نماینده وزیر آموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان

کد خبر 1535356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۴
    0 0
    مدیر اسلامی یعنی چه؟ اول باید برای آن تعریف داشته باشید و بعد سازمان تشکیل بدهید و پول مردم را خرج این کارها بکنید. شورای نگهبان هنوز از رجال سیاسی و مذهبی و التزام عملی به ولایت فقیه ندارد و برای همین سلیقه ای رفتار می کند و موجب خشم مردم شده.