تنها چهره سیاسی که برای پایان جنگ طرح داشت چه کسی بود؟

مهر نوشت: فرمانده پیشین دوران دفاع مقدس گفت: آمریکایی‌ها در سال ۶۵ به این نتیجه رسیدند که «صدام» دیگر برنده جنگ نیست و اگر حمایت قدرت‌های بزرگ نباشد، او از ایران شکست می‌خورد.

مراسم رونمایی از کتاب جنگ و صلح اثر، «سیدمحمد مهدی دزفولی» از نشر صاد، عصر امروز در سالن قصرشیرین باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد.

در حاشیه این مراسم، حسین علائی از فرماندهان سابق دفاع مقدس و نخستین فرماندهن نیروی دریایی سپاه در سخنانی گفت: وقتی جنگ آغاز شد، مهم این بود که ما با چه راهبردهایی جنگ را به پایان ببریم.

وی افزود: حضرت امام (ره) تا زمان آزادسازی خرمشهر اعتقاد داشتند که نتیجه جنگ باید به ساقط شدن حزب بعث و رژیم صدام توسط مردم عراق منجر شود.

تنها چهره سیاسی که برای پایان جنگ طرح داشت چه کسی بود؟

فرمانده پیشین دوران دفاع مقدس تصریح کرد: در اینکه امام مخالف عبور نیروها از مرز بودند، شکی نیست، مسئولین کشور امام (ره) را راضی کردند که از مرز عبور کنیم، بنده در این باره تحقیق کرده‌ام.

علائی تصریح کرد: در عملیات‌ها، پیوست‌های تبلیغاتی، لجستیکی و… داشتیم، اما در هیچ عملیاتی ندیدم که ما برای عملیات، پیوست دیپلماسی داشته باشیم.

وی افزود: فقط آقای هاشمی‌رفسنجانی بود که برای پایان جنگ طرح داشت و آن هم این بود که به طور گسترده یک عملیاتی داشته باشیم و سپس جنگ را تمام کنیم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تأکید کرد: آمریکایی‌ها در سال ۶۵ به این نتیجه رسیدند که صدام دیگر برنده جنگ نیست و اگر حمایت قدرت‌های بزرگ نباشد، او از ایران شکست می‌خورد، برای همین، راهبردی تعیین کردند که این جنگ برنده نداشته باشد. 

علائی خاطرنشان کرد: اگر ابتکار عمل را در مسائل حساس به دست نگیریم، حاصل کار مانند قطعنامه ۵۹۸ می‌شود و دیگران برای ما تصمیم می‌گیرند.

۲۷۲۱۹

کد خبر 1536157

برچسب‌ها