کرونا هر روز با جهشی نوظهور اصفهان را قرمزتر می کند!/ایست تحریم‌ها به تسریع واکسیناسیون

شهر اصفهان در وضعیت نگران کننده کرونا دست و پا می زند و از سوی دیگر تاکنون دو درصد این استان نسبت به کرونا واکسینه شده اند. افزایش روز به روز ابتلا در این استان نگران کننده است و اگر روند واکسیناسیون شتاب گیرد حداقل تا فصل پاییز که زمان طبیعی شیوع ویروس های واگیردار است، کرونا در اصفهان مهار نمی شود.

عاطفه علیان: حالا دیگر زاینده رود نیست که از رمق افتاده، کادر درمان هم خسته اند. یک سال و نیم می شود که کرونا اصفهان را آچمز کرده است. این بار با موج پنجم کرونا؛ موجی که منشا آن را واریانت دلتا می دانند که هم سرعت انتقالش افزایش یافته و هم تا دو هفته آینده تاثیر آن بر تعداد مرگ و میر نمایان می شود.

 پس از ۱۰ ماه خشکی، ده روزی زاینده رود جاری شد و هرگوشه ای از حاشیه زاینده رود عده ای دور هم نشسته یا سردرگوشی یا قلیان به دست، شدند یکی از عوامل شیوع گسترده دلتاکرونا در اصفهان!

خانواده محبی از معدود افرادی هستند که زیلویی در چمن های حاشیه زاینده رود انداخته اند ماسک شان در بین جمعیت به چشم می زند! پدر خانواده کارمند بازنشسته بانک است. دستی به سبیلش می کشد که مانند دم عقرب بالا آمده است.

او به خبرنگار خبرآنلاین می گوید: مدت هاست نتوانستم داماد و عروس هایم را با هم مهمان کنم؛ تا اینکه جاری شدن زاینده رود بهترین بهانه ای شد برای دورهمی و دیدن عزیزانم.

او ادامه می دهد: مردم خسته اند، نمی شود مدام مردم را متهم و مقصر وضعیت کنونی دانست، وقتی که دنیا به سرعت در حال واکسینه شدن کرونا است.

دخترش که پرستار بیمارستانی در دل شهر است، به میان صحبت های پدر می دود و می گوید: کادر درمان هم خسته اند؛ وضعیت بیمارستانها هیچ خوب نیست و مسئولان هم به اعلام رنگ بندی بسنده می کنند. این درحالی است که مردم از نظر روحی خسته اند. امیدوارم واکسیناسیون شتاب بگیرد تا این بحران هم مهار شود.

۱۵ شهر در استان اصفهان در وضعیت قرمز قرار دارد. سویه دلتا، واریانت غالب در موج پنجم کرونا است که شهر اصفهان را به مرز سقوط رسانده است. تمام بیمارستانهای استان اصفهان در مدار خدمت رسانی به بیماران کرونایی قرار دارند.

۵ بیمارستان با تمام ظرفیت در اختیار کرونا

 امین رضا طباطبائی، رئیس بیمارستان عیسی بن مریم به خبرنگار خبرآنلاین می گوید: بیمارستانهای خورشید، امین، غرضی، شریعتی و صدوقی با تمام ظرفیت به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته اند.

او ادامه می دهد: ۳۰ درصد بیمارستان های عیسی بن مریم، کاشانی، فیض، چمران هم به خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته اند و بقیه خدمات بایستی برای بیماران غیرکرونایی و اورژانسی و زایمان باشد که در فضای مجزا از بیماران مبتلا به کرونا قرار دارند.

طباطبائی می گوید: تخت خالی در بیمارستان عیسی بن مریم نیست و بیشترین سنین بستری بین ۵۰ تا ۷۰ سال هستند که با درگیری خانوادگی مراجعه می کنند.

او که به بستری بیماران سرپایی در کلینیک دی هم گریزی می زند، اظهار می کند: روزانه بالغ بر ۷۰ بیمار سرپایی به این مراکز مراجعه می کند که منجر به تشکیل ۲۰  پرونده سرپایی می شود و امکان تزریق دارو در این مراکز فراهم است.

با اینکه روند واکسیناسیون کرونا در اصفهان نسبت به هفته گذشته شتاب گرفته است؛ اما هنوز هم باید چشم به محموله های جدید تولید داخلی و واردات واکسن باشیم. روزانه بالغ بر ۱۵ هزار نفر در اصفهان نسبت به کرونا واکسینه می شوند و حدود ۷.۵ درصد دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و تنها ۲.۵ درصد جامعه واکسن با واکسن کامل ایمن شده اند و زمان طولانی تا پایان راه باقی است.

بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به خبرنگار خبرآنلاین می گوید: با پیشفرض تامین واکسن و واکسیناسیون روزانه ۳۰ هزار نفر، دو ماه و نیم طول می کشد که اصفهان به ایمنی کافی در برابر کرونا دست یابد و این اتفاق به سهولت دست یافتنی نیست!

او با بیان اینکه تمام بیمارستانهای شهر اصفهان متاثر از کروناست، می افزاید: بیمارستانهای غرضی، شریعتی، امین، عیسی بن مریم، خورشید، میلاد، عسگریه، زهرای مرضیه و خانواده به بیماران مبتلا به کرونا خدمات رسانی می کنند و با همین روند تا دو روز آینده بیمارستان الزهرا هم به طور کامل به کرونا اختصاص می یابد و هیچ بیمارستانی یارای خدمت رسانی به بیماران غیرکرونایی را نخواهد داشت.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر وخامت اوضاع کرونا در اصفهان گفت: روزانه بالغ بر ۱۰۰ بیمار به تعداد بستری شده ها در بیمارستانهای شهر اصفهان افزوده می شود.

سرعت ابتلا به کرونا در اصفهان حیرت انگیز است

او اظهار می کند: سرعت ابتلا به کرونا در اصفهان حیرت انگیز است و در این دوسال چنین وضعیتی را نداشتیم. براورد ما این است که در چندروز آینده به سه هزار بستری هم خواهیم رسید و تمام ظرفیت های استان اصفهان در حوزه سلامت و درمان از دست خواهد رفت.

کلیدری ادامه می دهد: اگر شهر اصفهان تعطیل نشود، تردیدی نیست که در این هفته بیمارستان الزهرا هم به طور کامل در مدار کرونا قرار می گیرد و وضعیت فاجعه بار خواهد شد.

او عامل پیک پنجم کرونا را سویه دلتا می داند و توضیح می دهد: واریانت دلتا، گونه ای است که برای نخستین بار در کشور هند جهش یافت و با سرعت انتقال بالا راهی کشور شد و در مدت ده روز استان اصفهان را در برگرفت.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار می کند: از هزار و ۷۰۰ بیمار بستری در بیمارستانها، هزار و ۱۰۰ بیمار در بیمارستانهای شهر اصفهان بستری هستند و احتمالا با مرگ و میر بسیار بالایی روبرو خواهیم بود که در دو هفته آتی نمایان می شود.

اگرچه در حال حاضر جمعیت بالای ۶۰ سال کشور در برنامه واکسیناسیون قرار دارند و طبق آمار روزانه وزارت بهداشت اکثریت این جمعیت واکسینه شدند؛ واکسن های تولید داخلی هم در حال رسیدن به تولید انبوه هستند.

تحریم‌ها از عوامل اصلی تعویق واکسن

در همین ارتباط «مینو محرز» در گفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین می گوید: تحریم ها یکی از عوامل مهم در به تعویق افتادن واکسن تولید داخل بوده است چراکه واکسن سازی فرایندی بسیار پیچیده است و ماده اصلی آن در تمام دنیا در انحصار شرکت اروپایی خاص است که حتی واکسن سازهایی نظیر فایزر هم به آن ماده وابسته است و کارشکنی های موجود باعث شد که این ماده دیر به ایران تحویل داده شود که منجر به تاخیر تولید واکسن های داخلی است؛ وگرنه تمام مراحل تولید واکسن کوبرکت از ابتدا در داخل کشور انجام شده است.

او ادامه می دهد: تمام مراحل ساخت واکسن کوبرکت از ویروس ضعیف شده تا تولید نیمه صنعتی در ایران انجام شده است و از اوائل مردادماه، کارخانه تولید انبوه واکسن کوبرکت به بهره برداری برسد، به صورت هفته ای دو میلیون دوز واکسن کوبرکت تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.

عضو ستاد فکری ستاد ملی کرونا می گوید: چنانچه تولید واکسن کوبرکت افزایش یابد، در کنار واکسن های وارداتی براورد می شود تا اواخر پاییز جمعیت ۱۸ سال به بالا واکسینه می شوند.

محرز با تاکید بر اینکه نیاز است که دانشجویان، دانش آموزان و معلمان تا پیش از بازگشایی مدارس واکسینه شوند، تصریح می کند: پروپوزال تولید واکسیناسیون کوبرکت برای سنین ۱۲ تا ۱۶ سال تهیه شده است و با الهام از تجارب واکسیناسیون بزرگسالان و تایید وزارت بهداشت امیدواریم مطالعات این بازه سنی تا پایان سال به اتمام برسد و شاهد واکسیناسیون این طیف از جمعیت هم باشیم.

ماده موثره در واکسن برکت بیشتر از واکسن سینوفارم چینی است

او با اشاره به اینکه ماده موثره در واکسن برکت بیشتر از واکسن سینوفارم چینی است، می گوید: ممکن است افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده اند، مجددا به ورایانت های جدید از جمله دلتا، به این ویروس مبتلا شوند اما علائم خفیف در آنها بروز می کند و میزان مرگ و میر کاهش می یابد.

این متخصص عفونی با اشاره به شیوع واریانت لامبدا در شمال کشور هم تصریح می کند: واریانت لامبدا در آمریکای جنوبی شناسایی شده و مطالعه بر روی این جهش جدید ویروس کرونا در حال انجام است. طبق تحقیقات واریانت جدید کرونا تحت عنوان لامبدا از قدرت سرایت و انتقال بیماری بالاتری نسبت به جهش‌های قبلی برخوردار بوده و احتمالا شدت بیماری اش هم بیشتر از نوع‌های قبلی کروناست.

او تاکید می کند: واریانت جدید لامبدا جوانان را بیشتر از نوع‌های قبلی درگیر می‌کند. اگر مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، باعث می‌شود تا ابتلای یکی از اعضا، همه افراد خانواده را درگیر کند.تا قبل از انجام واکسیناسیون در هنگام خروج از منزل و حضور در مراکز شلوغ باید از ماسک استفاده کنید. به هیچ‌وجه شستن دست‌ها با آب و صابون را فراموش نکنید. مردم باید از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی بپرهیزند تا زنجیره انتقال بیماری کرونا قطع شود.

این روزها که زاینده رود خشک است و دیگر کمتر شاهد تجمعات شهروندان در حاشیه زاینده رود هستیم؛ اما بیمارستانها مملو هستند از بیماران کرونایی! آنچه مسلم است این است که روند واکسیناسیون فعلی به مهار این موج کمکی نمی کند و مردمی که از نظر روحی خسته و کلافه هستند، چشم به راه دورهمی هستند، شاید به وقت بازگشایی مجدد زاینده رود؛ بدون ترس و اضطراب!

46

کد خبر 1537895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =