۳۸ نفر
۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴
رسوایی انتقام‌گیری حیثیتی در آستارا و حریم خصوصی متهمان

ماجرای انتشار فیلم و عکس تاسف بار روسای یکی از ادارات شهرستان‌های شمالی کشور در اینترنت با ورود دستگاه قضایی شکل دیگری پیدا کرده. سوال اینجاست که از لحاظ حقوقی پدیده انتقام‌گیری حیثیتی چه وضعیتی دارد؟

مردی هراسان در خیابان به هر دری می زند هیچکس حاضر نیست در به روی او باز کند، زیرا آنطور که او در خیابان ظاهر شده گویی هم اکنون از مادر زاده شده، برهنه مطلق بدون هیچ ستری بر بدن.

این خلاصه فیلمی است که در روزهای گذشته شبکه های اجتماعی را درنوردیده و باعث واکنشهای بسیاری از سوی کاربران شده است. واکنشهایی که خلاصه آن یکی است: ننگ بر این مرد!

دیروز هم دادگستری گیلان از قول دادستان رشت اعلام کرد این مرد رییس یکی از ادارات آستارا بوده که دست به عمل شنیعی زده.

رسوایی انتقام‌گیری حیثیتی در آستارا و حریم خصوصی متهمان

خبرگزاری رکنا هم با انتشار تصاویری تکان دهنده که بخشهایی از آن پوشیده شده در این باره نوشت: رئیس بیمه سلامت آستارا وقتی با یک زن شوهردار خلوت شیطانی کرده بود لو رفت. رئیس بیمه سلامت آستارا توسط مردم خشمگین و درحالیکه برهنه بود از ساختمان اداری اش بیرون کشیده شد و به شدت کتک خورد. رئیس بیمه سلامت آستارا پس از انتشار فیلم برهنگی اش و عکس های خلوتی اش با زن متاهل در محل کارش بازداشت شد و بعد از این فاجعه رئیس بیمه سلامت آستارا برکنار شد.

هیچکس درباره زشتی و شنیع بودن عملی که باعث این موج خبری شده شکی ندارد ولی سوال اینجاست به لحاظ حقوقی آیا می توان کسی را که دست به ارتکاب این عمل زشت شده، برهنه مادرزاد در خیابان چرخاند، فیلم و عکس عمل زشت او را در سطح جامعه منتشر و فحشا را عادی سازی کرد؟

برای پاسخ حقوقی به این سوال ابتدا باید دو مفهوم مورد بررسی قرار گیرد: اول اتهام این فرد و همدستش و دوم حدود و ثغور حریم خصوصی این متهمان.

متهمان به جرم رابطه نامشروع و زنا

در مفهوم اول باید گفت اتهام ارتباط نامشروع مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی به آنها وارد است. این ماده می گوید: «هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.»

سربسته می توان گفت ورود اتهام «زنا» به خصوص زنای محصنه به این دو متهم بسیار سخت است زیرا جرم زنا از حدود الهی است و اثبات آن کاری بسیار دشوار است. در یک روش اثبات زنا، باید متهم عاقل و بالغ ۴ مرتبه نزد قاضی دادگاه اقرار کند که با اختیار دست به این عمل شنیع زده. یا ۴ مرد عادل یا ۳ مرد عادل و ۲ زن عادله باید نزد قاضی شهادت دهند که به چشم خود عمل شنیع را در زمان و مکان واحد دیده اند و اگر هر یک از این اشخاص در شهادت خود مانند سایرین، موضوع را بازگو نکند، به حدف قذف (نسبت دادن عمل زنا به دیگری) محکوم می شود. نکته اینجاست که شرط «عادل» بودن شهود به این معنی است که اگر ۴ نفر مرد با همدیگر شاهد این عمل شنیع باشند، قاعدتا صفت «عدل» در وجود آنها نباید باشد زیرا فرد عادل (مخالف آن: فاسق) باید گناه کبیره مرتکب نشود و اصرار بر گناهان صغیره هم نداشته باشد و قاعدتا مردی که با اجتماع ۳ مرد دیگر یا ۲ مرد و ۲ زن دیگر شاهد عمل شنیع با دقتی که در کتب شرعی ذکر شده است، باشد یا باید به صورت تصادفی و در شرایط استثنایی این عمل را دیده باشد یا چون اصولا دیدن این عمل گناه است، او را نمی توان عادل به حساب آورد.

راه سوم اثبات جرم زنا هم علم قاضی است که طبیعتا قاضی هم باید مطابق قرائن و امارات (نشانه ها و علامتها) به این علم برسد که رسیدن به علم هم عملی قضایی است. یعنی ممکن است یک قاضی با نشانه ها و علایمی به این علم برسد و قاضی دیگری با همان نشانه ها و علایم برایش علم حاصل نشود. نکته مهم اینجاست که قاضی هم طبق قانون مجاز نیست اگر شهود عادل در این گونه اتهامات وجود ندارد یا متهم اقرار مطابق قواعد شرعی نکرده است، پرونده را خیلی واکاوی کرده و اصطلاحا ناخن بکشد زیرا ماده ۱۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری در این باره احکام صریحی دارد که کاملا شرعی و قانونی است و حتی برای قاضی متخلف مطابق ماده ۱۰۴ این قانون، محکومیت انتظامی تعیین شده است.

این ماده می گوید: انجام هرگونه تعقیب و تحقیق در جرائم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست، مگر در مواردی که جرم در مرئی و منظر عام واقع شده و یا دارای شاکی یا به عنف یا سازمان‌یافته باشد که در این صورت، تعقیب و تحقیق فقط در محدوده شکایت و یا اوضاع و احوال مشهود توسط مقام قضائی انجام می‌شود.

تبصره ۱ـ در جرائم منافی عفت هرگاه شاکی وجود نداشته باشد و متهم بدواً قصد اقرار داشته باشد، قاضی وی را توصیه به پوشاندن جرم و عدم اقرار می‌کند.

همانطور که در گفتار دادستان رشت موجود است جرم در منظر و مرئی نبوده بلکه شخص یا اشخاصی، متهم را در خیابان به صورت برهنه می چرخانند و او را کتک می زنند و فیلم می گیرند. از سوی دیگر بسیار بعید است این جرم سازماندهی شده باشد. چون جرایم سازماندهی شده جنسی به جرایمی اطلاق می شود که منجر به تشکیل باندهای توسعه فساد و فحشا و نظایر آن شده است. درباره این که پرونده شاکی خصوصی (مانند شوهر زنی که متهم دیگر پرونده است) دارد یا نه، جزییاتی به صورت رسمی منتشر نشده ولی برخی قضات معتقدند اصولا شوهر نمی توان در جرایم منافی عفت همسر خود به عنوان شاکی وارد پرونده شود. ممنوعیت ورود شوهر در پرونده به عنوان شاکی عمل نامشروع زن، قبلا در مطلب «رای یک قاضی و احتمال افزایش قتلهای ناموسی» شرح داده شده است.

لذا به نظر می رسد اتهام اصلی این متهمان را باید همان بحث رابطه نامشروع در نظر گرفت و تحقیق و صدور رای در این باره را به دادگاه کیفری ۲ شهرستان رشت سپرد. زیرا از یک سو، یکی از متهمان رییس اداره شهرستان است و باید جرمش مطابق ماده ۳۰۸ قانون آیین دادرسی کیفری در دادگاه صالح مرکز استان رسیدگی شود و از سوی دیگر چون اتهام رابطه نامشروع مادون زنا و دارای شلاق تعزیری (مجازات درجه ۶) است، تحقیق (در صورت لزوم) و صدور رای در اختیار دادگاه کیفری ۲ مطابق ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری خواهد بود و دادسرا حق هیچگونه تحقیقی در این باره ندارد.

حریم خصوصی متهمان

حدود و ثغور حریم خصوصی این متهمان نکته بسیار مهم دیگری در این پرونده است. الان اگر از بسیاری اهالی شهر مزبور سوال شود که خانواده هر دو متهم چه کسانی هستند احتمالا پاسخ را خیلی راحت بتوان دریافت. به بیان دیگر نه تنها حریم خصوصی متهمان نقض شده بلکه حریم خصوصی اهالی خانواده و بلکه قوم و طایفه هم تحت تاثیر این رسوایی قرار گرفته است.

ولی پیش از این باید بررسی کرد که آیا کسی حق دارد از این رابطه، فیلم و عکس بگیرد یا پس از آن، تصاویری قبیح قدم زدن متهم با آن وضعیت را در خیابان منتشر کند؟

پیش از پاسخ باید در نظر داشت که محل کار (اداره بیمه سلامت) حریم خصوصی کارمند نیست. حتی تصویر گرفتن از کارمند در محل کار هم حریم خصوصی او محسوب نمی شود. چه بسا چون اداره یک اداره دولتی وابسته به وزارت بهداشت است، نمی توان حریم خصوصی ای از این دست (مرئی) برای ظاهر اشخاص (کارمندان یا مراجعان) قائل شد مگر آنکه در کشوی دربسته باشد یا محتویات پرونده فرد باشد یا محتویات کیف و جیب او. پس دیدن یک کارمند در پشت میز کار یا گرفتن فیلم از او حریم خصوصی نیست. این خبط و خطای نابخشودنی کارمند است که در اداره و جایی که باید به مردم خدمت انجام دهد، عقلش به یغما رفته و اختیار از کف داده و متهم به عملی شنیع شده.

همچنین حضور این فرد با ظاهری منکر و قیبح در ملاءعام هم حریم خصوصی او نیست. ای بسا هر کسی در خیابان رفت و آمد می کند ولی دیگران دور او جمع نمی شوند و تصویر نمی گیرند. ولی نکته بسیار مهم در اینجا، غیرقانونی و غیرشرعی بودن عمل تصویربرداری از رفتار قبیح کارمند در محل کار و انتشار آن است. این حرمت شرعی به صورت مضاعف برای تصویری برداری از فردی برهنه در محیط عمومی خیابان هم وجود دارد. زیرا نفس تصویربرداری از رفتار زشت این اشخاص، باعث عمل حرام می شود و در دراز مدت هم گناه را عمومی کرده و از قبح و زشتی آن می کاهد.

درست است که برای «قلع ماده فساد» و «رد و منع متخلف از زشتی ها» باید متهم جرایم جنسی از این دست با رعایت قانون تعقیب شده و بدون چشم پوشی به مجازات برسد ولی اگر کسی از تصاویر نامبردگان سواستفاده کرده و آنها را نشر دهد طبق ماده ۱۴ قانون جرایم رایانه ای قابل تعقیب و مجازات است. این ماده می گوید: هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

تبصره۱ این ماده می گوید ارتکاب اعمال فوق درخصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات های فوق می شود. محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه و صور قبیحه باشد….

و در تبصره۴ آن می خوانیم: محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیر واقعی یا متنی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.

همانطور که مشاهده می شود قانون درباره گرفتن فیلم رفتار شنیع این اشخاص در محل جرم و همچنین گرفتن و نشر تصاویر برهنه متهم در خیابان حکم واضحی دارد و این قبیل اشخاص را مجرم می داند و برای عمل آنها مجازات تعیین کرده است.

این مساله زمانی حساسیت بیشتری پیدا می کند که احیانا مشخص شود نصب دوربین در محل کار متهمان و خارج کردن آنها از محیط عمل شنیع با آن وضع تاسف آور و فیلم گرفتن و انتشار فیلم آنها، نوعی انتقامگیری حیثیتی بوده و احیانا برخی وابستگان متهمان در این اعمال مجرمانه نقش داشته اند.

* حقوقدان

کد خبر 1538518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 48
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  چی میگی واسه خودت؟ باید اینها رو آتیششون زد
  • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   2 2
   چی میگی مشنگ اشاعه فحشا خودش جرمه
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  طبق معمول فیلمبردار مقصر اعلام شد
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  مثل همیشه جای شاکی ومتشاکی عوض شد
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  ماستمالی شد
 • Yas IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  مطمئنید این قانون ها که میگید قانون خداست؟ کسی که میخواد کار مثل زنا انجام بده که نمیاد زنگ بزنه بگه مردم بیاید نگاه کنید که برید شهادت بدید
  • IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   3 0
   همون دیگه همون حرص ادم در میاره یارو باید زنش تعقیب میکرد میفهمید چه گ...خورده بره شاهد جمع کنه بیایید زن من فلان کارست.ببین چه فشاری بهش اومده اینکارو کرده که کشوندتش به خیابون یه روانشناسی بیاد حال و روز اون مرد تفسیر کنه .منظورم شوهر اون زن بی عفت هستش ببین بنده خدا چی کشیده
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   0 0
   سلام شما بفرمایید حکم خدا در این باره چیست؟
 • ناشناس IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  1 0
  خب کاری نداره طبق معمول شوهر زنه رو چون آبروی رفیقتون برده بگیرید اعدام کنین! اینجا همه چی برعکسه
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  1 1
  متهم طلبکار نشه ،صلوات بفرست.
 • Koroch radan US ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  0 0
  اینو میگن قصه حسین کرد شبستری..،بعد تو انتظار داری جامعه سالم باشد ..آقا جان بز و دوزد هر دو حاضرند
 • امیر IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  چرت نگو بابا بزار زمان بگذره شاکی خصوصی هم میاد
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  بعدا یک پست بالاتر بهش میدن
 • کامیار IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 3
  اون مرد باید تاوان کارهاشو بده مرد های هوس باز خوب بلدن زنا رو با زبون فاحشه کنن و بعد رها کنن ولی منتشر کردن فیلم رابطه این دو واقعا کار غیر اخلافی بود اون هم در فضای مجازی این کارها تاوان داره نباید ابروی مردم رو برد
 • مریم IR ۰۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 1
  در این که کار این مسئول جرم محسوب میشه هیچ شکی نیست و هر متخلفی بنا به جرم باید مجازات بشه ، اما عمل شنیع کسانی هم که آن را برهنه به خیابان آوردند غیرقانونی، غیر عرف و غیرشرعی است و باید مجازات بشوند کار این اشخاص با کاری که مسئول متخلف انجام داده یکی هست، هیچ فردی حق نداره انسانی را برهنه در انظار جامعه نمایان کند هیچ کس حق نداره این اعمال را در جامعه رواج بده، دین اسلام این نیست که از گناهی شنیع که در پنهان انجام شده آشکارا آن را جار بزنیم. بهتره اگر دین نداریم در دنیا آزاده باشیم
 • الهام IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 1
  یعنی چی ابن چه وضعشه همین کارو می کنید که این همه زنا و فساد و خیانت زیاد شده اون کسی که حکم میده اگه خدای نکرده راجب ناموس خودش این اتفاق می افتاد لخت و عور زن ومرد نامحرم تو یه اتاق باشن چه نتیجه های میشه گرفت .طبق حکم اسلام اگه عمل شنیع رو با چشمت دیدی شمشیر رو از وسط هردو رد کن که هر دو نفر را بهم بدوزد .طرف شوهرش دیده همون باید اول میزد میکشت یا بعدا بره بکشه خوبه .چرا اینقدر مهمل میبافید خدا کن علم قاضی به این نتیجه برسه که اعدام بشن نه اینکه جرات انجام این آمل به امثال اونها داده بشه اونطور قضیه رو هم در نظر بگیر جناب قانون اگه تو پرونده امثال این پرونده ببین قانون مماشات میکنه خودشون قصاص میکنه قبل اینکه پای قانون وسط بیاد .یکی نیست بگه چه کشیده شوهر اون زن .تف به روی اون زن اخه بیشرف سوارت نمیخواستی طلاق میگرفتی
 • IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  توضیحات حقوقی در مورد فیلم گرفتن برای انتقام گیری حیثیتی قانع کننده نیست و اگر این توضیحات بر اساس قانون هم باشد موجه نیست و قانون اشکال دارد و باید نسخ شود
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 2
  واقعا کار این افراد کثیفتر از اون مدیر است قرار نیست که مردم برای برخورد با فساد خود دچار فساد بالاتری بشوند
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  یه سوال دیگه هم مطرحه! اونم اینکه،چرا چنین فردی درست مدیر هست؟اینهمه جوونا بیکار تحصیلکرده! چه کسی به این افراد پست مدیریت داده؟ چرا نباید اینا فاش بشه؟! اتفاقاً باید فاش بشه،تاهمه بدونن
 • IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 1
  خاك بر سرتان با اين استدلالها اينها را به دست حضرت علي بدهيد تا ببينيد چگونه مجازات ميشوند .مجازات اين افراد فقط سنگسار است.
 • انسانم آرزوست... IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  جناب حقوقدان برای ماله کشی چقدر گرفتی؟ حالا خجالت هم نمیکشه با کمال پر رویی کسانی که ای عملش رو دیدن توی محل کار داره محکوم میکنه که چرا صداشو در آوردین اجازه بدین مسئولین و روسای محترم به این کثافت کاریشون توی ادارات ادامه بدن! اداره محل حریم خصوصی نیست مکان عمومی هست جناب حقوقدان!
 • IR ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  گمان كنم چند وقت ديگه ارتقارتبه ميگيره.
 • علی IR ۰۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  بازهم خلبان مقصر حادثه شناخته شد،،،،،پس ای فاسقین آسوده فسق وفجور کنید که،،،شهر در امن وامان است
 • رو ح الله IR ۰۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  2 2
  عمل این 2 شنیع است و مجازات دارد. ولی انتشار این فیلم و برهنه کردن اون مرد شنیع تر است و عاملین باید به اشد مجازات برسند.
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  مسئولان پول بیت المال مفت مفت میخورند وهار میشوندبعد چنین کاری انجام میدن..بایستی تو کو.... یه چوب میکردند بعد میچرخاند.
 • امیر IR ۰۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 1
  لعنت به فیلم بردار وپخش کنندش خدا ستارالعیوبه خوداونا که زدنش لابد خیلی پاکن خیر سر پدر ومادرشون خاک بر سرشون من اگه اونجا بودم چوب برمی داشتم خواهر مادر فیلمبردار و ........
 • IR ۰۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 1
  هرکس حمایت کنه خودش خائن است وهمین کاره از فردا خودش میترسه
 • IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  نه جان من بیا ما رو بگیر بیخیال اونا شو دمت گرم حقوقدان نکنه از همین یارو حقوق میکرفتی
 • قربان IR ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  پس با این حساب همون قضییه دزد بی گناهه صاحب خانه باید مجازات بشه که وقت دزد رو تلف کرده در کلانتری .....
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  من معذرت میخوام قانون مجازات اسلامی که کاملا منطبق بر شرع است، امکانات و شرایط چشمگیر و فراوانی را برای استفاده فراهم کرده که مردم استفاده نمی کنند.
 • ناشناس IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  مگه قانون سنگسار کردن از قانونهای خدا نیست
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  اگراین کارو یه گارگر یاکسی که پارتی نداره انجام میداداین حرفارومیزدید
 • جانباز IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  مشت نمونه خروار حاکمان این مردم بخت بر گشته است!!!
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  مملکت ما قانون همیشه به ضرر ضعیف هستش۰مطمئنن این اقا هم که رئیس بیمه سلامت هستش وصل به جایی هستش ۰و اینکه مردم خودشون حکم صادر میکنند ازبس قانون زده شدن واز طرف قانون به نتیجه ای نرسیدن۰دقیقا مثل فیلم هندیهای قدیم که صدا و سیما پخش میکرد۰اگر اسلام این لعنت بر این اسلام
 • نازنین IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  واسه خودشون قانون جدید وضع میکنن. اگه راست میگید از قرآن طبعیت کنید
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  زن چی شد پس؟
 • محمد IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 1
  بجای این همه لاتائلات وحکم زمان هابیل وقابیل فکرمعیشت مردم باشید،بفکرگرانی وتورم نه افکارمردم رابه انحراف بکشانید،خبررکنا،خاک برسرتان باکدامنیتی
 • شهروند.. IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  وقتی مر م در فقر هستند ومسئول دولتی داره حقوق نجومی میگیره و با یه زن شوهر دار رابطه داره ،حق مردم است تا این طور افراد رسوا شوند وباطن شان مشخص گردد وقتی لخت با زن گرفتند دیگر شاهد نیاز نیست دزد وخلاف کار با خود شاهد همرا ه نمی بر ند ....
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  اگه اینطور که از این مرد و زن دفاع کردی از مردم ایران و دریافت غرامت از دولت عراق و یا ازمردم خوزستان دفاع میکردی نیاز به اینهمه نیروی مسلح نبود
 • احسان IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 2
  مملکت مگه قانون نداره که یک عده حیوون صفت اینجوری ابرو ی یک انسانو ببرن، اگه خطا کرده قانون مجازات‌ میکنه، چرا یم عده بیسروپا ابروی یک انسانو بردن، باید پلیس با تمام این ارازل اوباش قاطعانه برخورد کنه
 • احسان IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  اگه قرار باشه مردم بریزن تو کوچه خیابون و خودشون متهم هارو اینجوری مجازات کنن که تو این مملکت سنگ رو سنگ بند نمیشه، مگه مملکت قانون نداره که یک عده ارازل اوباش بی ابرو، اینطور بخان بدون قاضی بدون دخالت دولت و قانون خودشون حکم صادر کنن خودشون مجازات کنن، باید با همه این ارازل قاطع برخورد یشه وگرنه از فردا تو کشور هرکی با هرکی مشکل داره به اسم زنا و... خودش میره ابروی طرفو میبره
 • حامد IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  2 0
  عمل زنا از گذشته تاریخ بشر تا به اکنون بوده ،عمل این افراد که کارمند دولت بوده اند هم شنیع ،ولی اذیت و ازار متهم یا متهمان و خانواده هایشان به وسیله انتشار عکس ها و فیلم و همینطور برهنه کردن مرد ،بسیار شنیع و غیر اخلاقی هستش ،حکم زنا کار مشخصه ،ولی فیلم برداران و انتشار دهندگان که به آبروی افراد و خانواده هایشان رحم نمی کنند هزاران بار مرتکب گناه و بعضا قتل هستند ،باید برای این افراد اشد مجازات رو در نظر گرفت ،....
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  آنقدر این کار و کردید حالا شدید کاسه داغ تر از آش مردم عادی یه کار خلافی می‌کنه دولت فورا آبروشو میبره .خوب چه مشکلی داره یکی هم از اونا آبروش بره ولی بعید می‌دونم آبروی ندارن که بره
 • حسین IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  از خبر انلاین انتظار دیگه ای هم نمیره. ره حق با مدیر بوده. تو خوبی
 • گمنام. IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 1
  شرم بر شما که اینگونه حرف می زنید . اگر این خائنین را سنگسار کنید ، باز هم کم است . خجالت بکشید .
 • شهروند IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  خب پس به خیر و خوشی تموم شد و فردا میگن با کت و شلوار پشت میزش مشغول کار بود که مردم لباساشو کندن آوردنش تو خیابون براش پاپوش بسازن. نویسنده این متن باید خجالت بکشه واقعا. اولا ایشون در فیلم پخش شده اصلا هراسان نیست و انگار در پارک قدم میزنه ثانیا همونجا که فرمودن همسر اون زن فاسد نمیتونه شاکی خصوصی باشه، ما متوجه شدیم چه قوانین وزینی داریم. برای چند تار مو آتش به اختیار مردم رو وسط خیابون کتک میزنن و تجلیل میشن. احتمالا اینبار ولی با مردم برخورد عبرت آموزی میشه که دیگه جرات غیرت خرج کردن جلوی مسئولان رو نداشته باشن. با تعقیب تصویربردار نه صورت مسئله پاک میشه و نه حافظه مردم. بعدا شعار حمایت از سوت زنی علیه فساد میدن.
 • سامان IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  2 2
  همین حکم ها رو می‌دین دیگه جامه پر از زنا فحشا و از این روابطا شده فقط اعدام
 • علی IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  خخخ خب مثل اینکه ایشون هم قرار یه پست دیگه بگیره ولی اروم اروم